Predsedstvo SD je tudi uradno potrdilo poslanca SD Boruta Pahorja kot kandidata stranke na jesenskih predsedniških volitvah. Pahor je kot svoje politično poslanstvo izpostavil prizadevanje za povezanost in enotnost Slovenije. Prepričan je namreč, da "med nami ni težava različnost, temveč razklanost".
Pahor je v izjavi novinarjem spomnil, da si je vse od začetka najave svoje kandidature za predsednika republike prizadeval pojasniti, kako pomembno je, da "smo zlasti v tem času Slovenci kolikor je le mogoče povezani".
"Razklanost nas omejuje, povezanost pa navdihuje," je poudaril. Razklanost pa po njegovih besedah pomeni, da "ideološki in drugi predsodki postanejo tako močni, da padejo zavese na oči razuma in vodijo zadeve emocije, namesto da bi jih vodile premišljene odločitve".
"Če hočemo biti člani združenih držav Evrope, mora biti Slovenija združena. Ta hip pa ni tako združena, kot bi politično morala biti," ugotavlja Pahor.
Svojo kandidaturo bo vsebinsko obširneje predstavil prihodnji teden.
Stranka je po besedah njenega predsednika Igorja Lukšiča po obširni razpravi ugotovila, da je velika priložnost za Slovenijo, da "stopi za kandidata, ki se je v dosedanjem političnem življenju že izkazal kot povezovalni kandidat, ki združuje Slovenijo". V časih, ki prihajajo, so tako po Lukšičevih besedah v SD veseli, da imajo "najboljšega kandidata za volitve".
Člani predsedstva SD so Pahorja za kandidata na predsedniških volitvah na tajnem glasovanju potrdili s 26 glasovi za in enim proti. Pahorja so kot kandidata evidentirale vse območne organizacij stranke, je dejal Lukšič.
Zadovoljen je, da je stranka tako enotno stopila za svojega dosedanjega predsednika in pokazala, da je "pripravljena na veliko preizkušnjo, ki jo čaka".
Na vprašanje glede finančne in tudi moralne podpore na predsedniških volitvah je odgovoril, da bo stranka "investirala največ, kar ima, to je podporo članov". Sicer pa pričakuje, da kampanja ne bo draga, čeprav stranka pri kandidaturi finančno ne bo sodelovala.
Pahor je sicer podporo pri kandidaturi iskal tudi pri drugih strankah. Naklonjen mu je predsednik Državljanske liste Gregor Virant, vendar bo o podpori stranke kandidatu odločal svet Državljanske liste. DeSUS se o tem še ni odločil.
Sedanji predsednik države Danilo Türk bo kandidiral s podpisi državljanov, pri kandidaturi pa so ga že podprle Pozitivna Slovenija ter zunajparlamentarni LDS in Zares.
SDS in NSi sta v predsedniško tekmo poslala evropskega poslanca Milana Zvera, ki pa je podobno kot Pahor že večkrat izpostavil prizadevanje za enotnost in združenost Slovenije.
Kandidaturo za predsedniške volitve sta napovedala tudi predsednik SNS Zmago Jelinčič in neodvisni kandidat Marko Kožar.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.