Parlamentarni in strankarski politični vrh, ki se je danes sestal na vladi, ni prinesel dogovora glede dostopnosti arhivov Službe državne varnosti (SDV), je po sestanku povedal predsednik SDS Janez Janša. Del arhivov tako ostaja zaprt.
Po Janševih besedah je bilo mogoče na sestanku slišati veliko "pavšalnih izjav o tem, kako bi lahko odprtje spornega dela arhiva ogrozilo obstoj države", vendar za to po njegovih besedah ni bilo podanega nobenega argumenta. "Tudi Pahor je zagotavljal, da ne ve, kaj je v tem gradivu, ve pa, da bi to ogrozilo nacionalno varnost, kar je zelo zanimiva izjava," je dejal Janša.
Po oceni predsednika SDS "se vse bolj kaže, da je do zapleta prišlo, ker se del dokumentacije, v katero je želel pogledati publicist Igor Omerza, nanaša na sporno mednarodno teroristično akcijo Udbe v Velikovcu v Avstriji v prejšnjem sistemu. "Tukaj gre očitno za ščitenje akterjev, ki so še vedno aktivni," ocenjuje Janša.
Na vprašanje, ali je med akterji tudi sedanji predsednik republike, pa odgovarja: "Predsednik republike je takrat dejal, da je za omenjeno teroristično akcijo izvedel iz medijev in da tudi danes ne ve nič, razen tistega, kar je izvedel iz medijev. Po tem, kar smo našli v javnem delu arhiva, predsednik laže. On je bil o akciji neposredno obveščen."
Iz današnjega sestanka je sicer po Janševi oceni očitno, da bo vlada kljub veljavnemu zakonu, ki omogoča javnost arhiva, vztrajala z zaprtjem dela arhiva in tudi z novelo zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih, s katerim bi dala pravno podlago za zaprtje omenjenega arhiva.
Pahor: Sestanek je bil koristen
Po oceni premierja Boruta Pahorja pa je bil današnji sestanek koristen, na njem pa je lahko vsakdo povedal tisto, za kar je ocenil, da je treba pred petkovo razpravo o noveli zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih v DZ povedati.
Dodal je, da je bila omenjena novela pripravljena zato, da se zaščiti zunanjepolitične interese države. "Nacionalni interes države namreč je, da del gradiva še nekaj časa ostane zaprt za javnost," je dejal. Dodal je, da ne gre za ščitenje nobenih morebitnih nezakonitih dejanj posameznikov, o čemer se po njegovih besedah sicer v javnosti ustvarja napačen vtis.
Türk: Janša z dogodki iz preteklosti manipulira
Iz Türkovega urada so v odzivu na Janševe navedbe sporočili, da Janša v svoji znani politični maniri predsednika republike ponovno neutemeljeno obtožuje. "Pri tem se sklicuje na t.i. bombni atentat v Velikovcu leta 1979, v katerega predsednik nikakor ni bil vpleten niti ni kakor koli sodeloval pri njegovi pripravi. Predsednik republike odločno nasprotuje takšnemu destruktivnemu političnemu delovanju, ki za dosego dnevnopolitičnih ciljev zavestno zlorablja dogodke iz preteklosti in z njimi manipulira," so zapisali.
KOMENTARJI (518)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.