Premier Borut Pahor se je s predstavniki strank pogovarjal o zadnjem predlogu evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna glede reševanja spora o meji med Slovenijo in Hrvaško. Po Pahorjevih besedah je šlo za informativni sestanek, na katerem so izmenjali poglede.
Dokončno slovensko stališče o predlogu bodo po premierjevih besedah oblikovali prihodnji teden in ga Rehnu posredovali še v mesecu maju. Naslednji sestanek naj bi potekal prihodnjo sredo.
"Mislim, da je sedaj potrebno vse zelo natančno preučiti. Osnova odločitve Evropske komisije, da posreduje v tem zapletu, je bila s strani Slovenije vedno pozdravljena. Vendar pa preden slovenska vlada sprejme kakršno koli odločitev, se bom zelo temeljito posvetoval s političnimi strankami v državnem zboru," je povedal Pahor.
Po njegovih besedah je na koncu koncev odločitev o ratifikaciji pristopne pogodbe Hrvaške z EU v rokah DZ. Pristopno pogodbo o vstopu Hrvaške v EU, tako kot o vstopu sleherne države v EU in zvezo Nato, ratificira DZ z dvotretjinsko večino.
Opozicija kritična
O pogovorih so se izrekli tudi predstavniki opozicijskih strank. Kot je po srečanju povedal predsednik SDS Janez Janša, so Rehnov predlog šele dobili in ga je zato potrebno dodatno preučiti. "Mislim, da si bomo vsi skupaj vzeli še teden dni časa za premislek," je napovedal Janša.
Pri tem je pripomnil, da na prvi pogled Rehnov predlog ni idealen, da pa končnih ocen še ni moč dati. Na vprašanje, če dogovor izpolnjuje pogoje, da se pri odločanju o meji upošteva načelo pravičnosti in da oba parlamenta potrdita pogodbo o arbitraži, preden Slovenija umakne svoje zadržke na določena poglavja v hrvaških pristopnih pogajanjih z EU, je Janša odgovoril, da to še ni povsem jasno, ali je "vse to na mizi" in ravno zato ni moč podati končne ocene.
Predsednik SNS Zmago Jelinčič je medtem ponovil, da je predlog Rehna dokaz, da je popolnoma podlegel hrvaškim zahtevam in da slovenskih stališč ni niti malo upošteval. Jelinčič je prepričan, da se Rehnu mudi, saj se mandat tej sestavi Evropske komisije izteka, pred koncem "pa mora opraviti tisto delo, ki mu je bilo s strani Hrvaške naloženo". "Mislim, da predlog ni dober, seveda pa se je potrebno o njem še pogovarjati, ga spremeniti, ga izboljševati," je še dejal.
Jelinčič še ni želel povedati, če bo SNS predlog podprla, je pa prepričan, da bo potrebno še kar nekaj pogovorov, predvsem pa bo morala Slovenija po njegovem postaviti jasna izhodišča, kaj sploh hoče.
Poslanec Radovan Žerjav, ki se je udeležil sestanka v imenu SLS, je prav tako poudaril, da je potrebno predlog bolj podrobno preučiti in si vzeti malo več časa, saj gre za veliko odgovornost do države. Zanj je ključno vprašanje, če je predlog odmik od sklepa, ki ga je sprejel DZ in na prvi pogled je temu tako. To pa za SLS, ki je bila pobudnica jasnih sklepov DZ o vprašanju meje s Hrvaško, ni sprejemljivo.
O kopenski meji naj bi odločal mednarodni arbitražni tribunal
Najnovejšega kompromisnega predloga, ki ga je Rehn minulo sredo predstavil zunanjima ministroma Slovenije in Hrvaške, Samuelu Žbogarju in Gordanu Jandrokoviću, javnosti še niso razkrili. Po navedbah virov v Bruslju predvideva, da naj bi o mejni črti odločal mednarodni arbitražni tribunal, o koriščenju pomorskih območij in stiku Slovenije z odprtim morjem pa naj bi se odločalo na podlagi mednarodnega prava, dobrososedskih odnosov in ob upoštevanju načela pravičnosti.
Po njem naj bi bilo v arbitražnem tribunalu pet članov: po enega naj bi izbrala Ljubljana in Zagreb ločeno, preostale tri pa skupaj. Če se ne bi mogla dogovoriti, naj bi o njih odločil predsednik Meddržavnega sodišča v Haagu. Predlog, ki bi hkrati omogočil nadaljevanje pogajanj Hrvaške z EU, naj bi tudi predvideval vnaprejšnjo zavezo slovenskega in hrvaškega parlamenta, da bosta sprejela odločitve posrednikov.
Prvo formalno razpravo o zastoju Hrvaške na poti v Evropsko unijo zaradi vprašanja njene meje s Slovenijo pa so v ponedeljek v Luksemburgu opravili zunanji ministri povezave. Glavno sporočilo srečanja je bilo, da Evropska unija pričakuje hiter in pozitiven odgovor Hrvaške in Slovenije na najnovejši predlog komisarja Rehna za način reševanja vprašanja meje, ki bi omogočil nadaljevanje pogajanj Hrvaške z EU.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.