Potem ko se je NSi minuli teden umaknil iz koalicijskih pogajanj s strankami LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS, pretendent za mandatarski položaj Marjan Šarec v DZ nima zadostne podpore za izvolitev za mandatarja za sestavo vlade.
Znova se je tako sestala peterica strank, ki skuša oblikovati novo vladno koalicijo. Po pogovorih pa so v nasprotju s pričakovanji sporočili, da k sodelovanju še ne bodo povabili Levice, temveč dajejo NSi so ponedeljka do 12. ure čas, da se odloči, ali se bo vrnila h koalicijskim pogajanjem.
Predsednik NSi, Matej Tonin, pa se je odzval na družbenem omrežju Twitter z besedami, da NSi ne želi biti ovira koaliciji Marjana Šarca pri pogajanjih z Levico, ter da se pogajanja lahko začnejo takoj. NSi se k pogajanjem očitno (še) ne namerava vrniti.
V NSi so sicer pred tem zatrdili, da bodo peterici strank pod Šarcem odgovorili po tem, ko bo Tonin govoril s Šarcem, šele nato se bodo odločili o nadaljnih korakih, je dejal glavni tajnik NSi Robert Ilc.
Na vprašanje, ali je NSi današnji sklep predsednikov peterice strank, ki si pod okriljem Šarca prizadevajo za oblikovanje koalicije, presenetil, je Ilc odgovoril: "V politiki te ne sme nič presenetiti in tudi to nas ni presenetilo."
Šarec zavrača namigovanja, da imajo Levico za rezervno stranko
Za sklep, da bo petorček dal še eno priložnost NSi, naj bi se po Šarčevih besedah odločili zaradi napredka, ki so ga dosegli v vsebinskih pogajanjih z NSi. Ker so pogajanja s to stranko dala rezultate, se Šarcu zdi korektno, da NSi pove, ali sodelovanje s sredinskim peterčkom zanjo ostaja opcija. "Če to ni, bomo iskali drugo opcijo," je dejal Šarec.
Če pa bo odgovor NSi negativen, potem bodo začeli pogovore z drugim potencialnim partnerjem, torej Levico, pravi Šarec in dodaja: "Če bomo šli z njimi v pogovore, bodo to resni pogovori". Prav tako zavrača špekulacije, da imajo Levico za rezervno stranko.
Glede možnosti manjšinske vlade je Šarec odgovoril le, da želijo v drugem krogu priti do vlade. Govoriti o tehničnem mandatarju pa se mu zdi trenutno deplasirano. "Bili smo na volitvah, vsak je dobil svojo količino glasov in odgovornosti," je poudaril Šarec in dodal, da ne ve, kaj bi tehnični mandatar rešil.
Mesec: NSi se je ves čas pogajal s figo v žepu
Levica je sicer že napovedala, da se je pripravljena pogajati, pri čemer pričakuje, da bodo pogajanja tekla pod enakimi pogoji, kot so veljali za NSi. Sklep peterice, da dajo NSi čas še do ponedeljka, pa je Luka Mesec označil kot neresen in neodgovoren do državljanov, ki so "nenazadnje teh pet strank volili zato, kar so želeli levosredinsko vlado". "Ta petorček pa državljane postavlja pred dejstvo, da ostaja samo še desna vlada z ali brez Janeza Janše," je dodal.
Ali so se v Levici kljub temu še pripravljeni pogovarjati o sodelovanju v Šarčevi koaliciji pa Mesec ni želel razkriti.
Napovedal je, da bodo v Levici ostali pri svojih jasnih zavezah in storili vse, da do uničevanja javnega zdravstva, privatizacije in protisocialnih politik ne pride. "Sporočamo pa, da nam je Šarec danes vzel še en teden, da bi se sploh lahko uskladili. Časa zmanjkuje," je opozoril Mesec.
Mesec je na tiskovni konferenci povedal, da je izvršni odbor Levice na zasedanju med drugim govoril tudi o tem, kako se v ponedeljek odzvati na Šarčevo ponudbo.
"Izkazalo se je, da se je NSi ves čas pogajal s figo v žepu in na koncu vseeno s pogajanj odšel. Glede na to pričakujemo, da se bo koalicija zdaj prvič resno začela pogovarjati z Levico, saj smo do zdaj imeli le dva bolj ali manj vljudnostna sestanka," je dejal.
Rezultat dogovarjanja z NSi je po njegovih besedah dejstvo, da je več kot šest tednov po volitvah pripravljen le en osnutek koalicijske pogodbe, ki "vsebuje zelo škodljive politike za to državo – od nižanja davkov za najbogatejše, do podpiranja privatizacije zdravstva in zdravstvenih zavarovanj, 100-odstotnega financiranja zasebnih šol ...", ki niso v skladu s tem, kar zagovarjajo v Levici.
Levica vztraja pri svojih predvolilnih ciljih in pričakuje, da jim bo koalicijska pogodba vsaj delno sledila. "Pričakujemo, da bo plod naših pogovorov drugačna koalicijska pogodba, ki bo na prvo mesto postavila blaginjo za vse ljudi v tej državi in ne le za peščico," je še dejal.
Na novinarsko vprašanje o verjetnosti vstopa v vlado je Mesec odgovoril, da so se o tem pripravljeni pogovarjati. "S pogajanji nismo še niti začeli, počakajmo najprej na klic, nato na pogovore in potem bodo organi stranke odločili o tem, kakšno vrsto sodelovanja smo pripravljeni skleniti, če bodo za to izpolnjeni ustrezni pogoji."
Poleg Šarca pretendent za mandatarski položaj ostaja tudi predsednik SDS Janez Janša, ki sicer ni sprejel kandidature, je pa predsednika republike Boruta Pahorja obvestil, da bi večino za stabilno vlado lahko oblikoval v naslednjih tednih. Tudi ob začetku tradicionalnega poletnega tabora SDS v Bovcu je Janša izpostavil, da si želijo oblikovanja stabilne in učinkovite vlade, v nasprotnem primeru se mu zdi boljša možnost predčasne volitve.
Mandatar za sestavo nove vlade sicer v prvem krogu zagotovo ne bo izvoljen, saj je Pahor v ponedeljek DZ obvestil, da ne bo predlagal kandidata. S Pahorjevo odločitvijo se bo DZ seznanil na seji predvidoma v petek, s tem pa bo začel teči drugi krog iskanja kandidata za predsednika vlade.
KOMENTARJI (1832)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.