Premier Miro Cerar, ki je po odločitvi Vrhovnega sodišča, da razveljavi referendum o drugem tiru in ga vrne v ponovno odločanje volivcem, odstopil s položaja, je, kot je razumeti, podvomil v nepristranskost sodišča. Predsednik sodišča Damijan Florjančič se je ostro odzval.
Cerar je v oddaji Tarča na nacionalni televiziji glede dvomov v neodvisnost sodišča dejal, da mora kot politik sicer spoštovati odločitve Vrhovnega sodišča, da pa bi kot strokovnjak na to temo lahko razpravljal. ''Kot politik moram spoštovati odločbe Vrhovnega sodišča, pričakujem pa, da bodo ustrezne inštitucije preučile navedbe Vilija Kovačiča (pobudnika referenduma o drugem tiru, ki je v tem primeru izšel kot zmagovalec op.a.), ki je izjavil, da je bil na Pravni fakulteti v stiku z Erikom Kerševanom, poročevalcem v tej zadevi, in je po tem pogovoru dobil dober občutek. Imamo pravne instance, sodni svet, ki bodo morale te zadeve raziskat, mi je pa žal, da nastaja gospodarska škoda,'' je dejal Cerar.
Kaj je rekel Kovačič?
Kovačič je ob razsodbi medijem dejal: ''Vse, od kar sem bil pred dobrim mesecem in pol na Pravni fakulteti, imam dober občutek. Takrat mi je dr. Kerševan rekel, naj ne bom v skrbeh, ta zadeva je silno pomembna za demokracijo, zato jo bomo tehtno in resno obravnavali. Od takrat sem bolje spal.''
Na Cerarjevo izjavo se je odzval tudi Kovačič, in sicer je na Twitterju zapisal, da je Cerar ''lagal, ko je rekel, da sva se jaz in sodnik Kerševan dogovarjala o izidu sodbe''.
Na Vrhovnem sodišču so nemudoma zanikali kakršne koli nepravilnosti, zaradi katerih lahko seveda postopek pade.
"Vrhovni sodnik dr. Kerševan ni bil nikoli v stiku s strankami (pritožnikom v postopku), razen v okviru uradnega postopka, niti z njihovimi pooblaščenci. Edini neposredni stik s stranko v postopku je bil javen in to na okrogli mizi na Pravni fakulteti, ki jo je 7. decembra 2017 organizirala Varuhinja človekovih pravic (in je nanj verjetno mislil g. Kovačič). Dr. Kerševan je pri tem na vprašanje v zadevi jasno pojasnil, da o zadevi ne morem dajati izjav in da mu lahko le zagotovi, da bodo tako kot ostale spore tudi njegovega obravnavali resno in skrbno. Celoten dogodek je javno dostopen na spletu od okoli po 1 uri 48 minut naprej,'' so poudarili.
Tukaj si lahko ogledate Kovačičevo vprašanje in Kerševanov odgovor:
Predsednik Vrhovnega sodišča ostro nad Cerarja zaradi njegovih dvomov v nepristranskost sodišča
Danes se je z javnim pismom, objavljenim na spletni strani Vrhovnega sodišča, na Cerarjeve besede odzval tudi prvi mož sodišča Florjančič.
''V včerajšnjem javnem nastopu na TV Slovenija ste v zvezi s sodbo Vrhovnega sodišča RS Uv 10/2017 izrazili svoja mnenja in pričakovanja, ki jih je nedvomno mogoče razumeti kot dvom v neodvisno in nepristransko odločanje sodišča v tej zadevi. Izjemno negativno presenečen sem nad takimi izjavami najvišjega predstavnika izvršilne veje oblasti in hkrati razočaran, ker jih je izrekel spoštovani in ugledni doktor in profesor prava, v preteklosti celo član in predsednik Sodnega sveta,'' je zapisal.
''Pri tem posebej obžalujem, da vaši svetovalci pred vašim nastopom v zvezi s tem niso preverili dejstev, saj je Vrhovno sodišče že istega dne, ko so se v enem od medijev pojavile prve tovrstne insinuacije glede ravnanja vrhovnega sodnika poročevalca v navedeni zadevi, zainteresirane medije obvestilo, da je preverilo dejstva in da s strankami v postopku ni bilo nikakršnih neprimernih stikov,'' je nadaljeval in omenil posnetek omenjenega javnega dogodka.
''Ne bom posebej poudarjal, da sam kot predsednik Vrhovnega sodišča v tem primeru nisem zaznal nikakršnega neprimernega ravnanja vrhovnega sodnika, temveč nasprotno, njegovo pravilno in profesionalno držo.''
''Menim, da lahko upravičeno pričakujem, da se boste v prihodnje vzdržali tovrstnih izjav, ki ne glede na nadaljnja pojasnjevanja sodstva samega mečejo senco dvoma v pošteno, pravično in zakonito delo našega sodstva. Tovrstnih neupravičenih 'ocen' dela sodstva je v javnosti vse več, in najmanj, kar je mogoče pričakovati, je, da se vsaj drugi dve veji oblasti oziroma njuni predstavniki zavedajo pomena in daljnosežnosti njihovih besed, ko se opredeljujejo do vprašanj, ki zadevajo sodno polje delovanja. In to ne glede, če gre za razmere, ko v polnosti opravljajo svojo funkcijo, ali pa v času volilne kampanje,'' je zaključil predsednik Vrhovnega sodišča Florjančič.
Cerar: S sodiščem ne bom polemiziral
Na Florjančičevo javno pismo se je danes odzval tudi premier Cerar. Dejal je, da razume, da se je predsednik vrhovnega sodišča postavil v bran pravosodju. "Tako držo sem v preteklosti, ob pogostih napadih na pravosodje in žaljivih označbah sodstva za krivosodje, večkrat pogrešal. Zato upam, da je to pismo predsednika vrhovnega sodišča znanilec nove dobe in prakse, ki bo dosledna, ne glede na to, iz katere politične smeri ali druge sfere bodo prihajali komentarji in kritike," je zapisal.
Cerar je znova poudaril, da sodbo sodišča spoštuje in jo bom spoštoval. "S sodiščem ne bom polemiziral ali vzpodbujal in plačeval ljudi, da pred sodno zgradbo protestirajo, kot to počno nekateri. Vendar pa jasno povem, da se kot Predsednik Vlade in pravnik s to sodbo ne strinjam."
Spomnil je, da mora vrhovno sodišče soditi zakonito in nepristransko, "prav tako mora biti ob tem zagotovljen videz zakonitosti in nepristranskosti sojenja". "Glede na to, da je bila razsodba sodišča podana le nekaj ur po mojem skoraj enournem zaslišanju, se o tem sprašujem," je še dejal Cerar.
KOMENTARJI (1079)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.