Ustavno sodišče je na novinarski konferenci predstavilo delo sodišča. Predsednik Miroslav Mozetič je med drugim dejal, da je prepričan, da bodo o zadevi Patria odločili do prvomajskih praznikov. V to je prepričan, saj po njegovih zagotovilih na zadevi Patria delujejo intenzivno. ''Delamo tako intenzivno, da o njej ponoči sanjamo,'' se je pošalil.
O vseh treh pritožbah na sodbo bodo skušali odločiti istočasno, takoj zatem pa še o mandatu Janeza Janše. Za odločitev mora glasovati večina sodnikov.
Pri odločanju o Janševem mandatu bo sodišče po besedah Mozetiča odločalo tudi o ustavnosti zakona o poslancih. To ne pomeni, da če bi sodišče sodbo zoper Janšo razveljavilo, da nimajo v zvezi z mandatom več o čem odločati. ''Ustavno pritožbo zoper prenehanje mandata je namreč ustavno sodišče razširilo na sam zakon,'' je pojasnil.
Za odločitev v vseh pritožbah na sodbo bo morala po besedah predsednika ustavnega sodišča glasovati večina sodnikov. Tako morebiten rezultat štiri proti štiri (odloča namreč le osem ustavnih sodnikov, saj se je Jan Zobe izločil iz odločanja) ne bo dovolj. Mozetič je povedal, da bi v primeru neodločenega izida sodišče spis dalo na polico in ga skušalo ponovno obravnavati čez nekaj časa, lahko pa bi z odločanjem tudi počakalo, da pride kakšen nov sodnik. Povedal je še, da obstaja možnost, da se bodo v primeru, da odločitve ne bo, pritožniki obrnili na Evropsko sodišče za človekove pravice.
Po mnenju Mozetiča zadeve še niso tako daleč, da bi sodniki o pritožbah odločali preliminarno. ''Še vedno razpravljamo o vprašanjih, ki so postavljena, o očitkih, ki so, in o tem, kako odgovoriti na njih,'' je povedal.
Janšo so izpustili iz zapora, ker je izvrševal poslanski mandat.
Pojasnil je tudi, zakaj je ustavno sodišče ugodilo predlogu Janše za začasno odredbo za zadržanje izvršitve sodbe in ga izpustilo iz zapora, predlogu enakih začasnih odredb brigadirja Antona Krkoviča in prokurista Rotisa Ivana Črnkoviča pa ne.''Razlika je bila v tem, da je šlo v Janševem primeru za izvrševanje poslanskega mandata, v primeru preostalih dveh pa tega ni bilo. To je bilo odločilno,'' je dejal.
Odločanje o referendumu ne bo ponovitev tistega iz leta 2011
Spregovoril je tudi o najverjetnejšem odločanju o zahtevi za referendum o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerij. Na vprašanje, ali bodo pri odločanju o zadevi vlekli kakšne vzporednice z odločanjem o referendumu o družinskem zakoniku leta 2011, je odgovoril, da dvomi, da obstajajo kakšne vzporednice.''Ustava je spremenjena, določene stvari so postavljene drugače. Tudi spor je nastavljen drugače,'' je dejal.
Po besedah generalnega sekretarja ustavnega sodišča Sebastiana Nerada ustavno sodišče za odločitev o zahtevi za referendum v povprečju potrebuje okoli 40 dni.
KOMENTARJI (641)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.