Kot so danes sporočili iz urada predsednika, predsednik republike Danilo Türk razume občutek odgovornosti in obžalovanja, izražen v ponujenem odstopu. ''Hkrati pa upošteva, da je generalni sekretar Stojan Tramte v preteklih mesecih zagotovil, da so se vse ugotovljene pomanjkljivosti v zvezi z javnimi naročili urada odpravile z vso resnostjo in odgovornostjo,'' so zapisali v sporočilu za javnost.
Türk je ''preučil poročilo Komisije za preprečevanje korupcije, ki je pojasnila, da v obravnavanem primeru ni bilo nobenih kaznivih dejanj, niti osebne odgovornosti generalnega sekretarja, ki je svoj odstop ponudil iz objektivne odgovornosti''. ''Predsednik je generalnemu sekretarju v decembru 2008 izrekel opomin in zahteval potrebne spremembe v organizaciji in načinu dela v uradu. Zahtevane spremembe so bile izvršene, z njimi pa sta bili seznanjeni tako notranja revizija kot tudi državna revizijska komisija,'' še pojasnjujejo v uradu.
Svojo odpoved je Stojan Tramte predsedniku ponudil v torek, potem ko je komisija za preprečevanje korupcije izdala mnenje, da najem letala za Türkov obisk v BiH ustreza definiciji korupcije, "saj bi slovenski ponudniki omogočili bistveno cenejši najem". Stojan Tramte je kot predstojnik urada sprejel objektivno odgovornost za ta konkretni primer in ponudil odstop.
Na Uradu predsednika republike so že v torek sicer povedali, kar je ugotovila tudi Državna revizijska komisija – revizijo izbire ponudnika je opravila na poziv predsednika –, da urad po zakonu ni dolžan povabiti ponudnika, registriranega v Sloveniji. S tem pa se ne strinja protikorupcijska komisija, saj ugotavlja, da so temeljna načela javnega naročanja in dolžnega ravnanja uradnih oseb, odgovornih za javna naročila, po katerih bi morale s potrebno skrbnostjo in gospodarnostjo upravljati z zaupanimi javnimi finančnimi sredstvi. "Če je nesporno dejstvo, da bi bilo mogoče enako kakovostne cilje doseči z manjšo denarno porabo, so uradne osebe dolžne izbrati cenejšo," še ugotavljajo v komisiji.
Let predsednika republike Danila Türka na uradni obisk v BiH oktobra lani je stal 89.100 evrov, slovenska ponudnika, ki po ugotovitvah Komisije za preprečevanje korupcije k oddaji ponudbe nista bila povabljena, pa bi lete zagotovila bistveno ceneje. Oba ponudnika, ki ju je komisija pozvala, da povesta svojo ceno, če bi ju urad pozval k oddaji ponudbe, sta sicer povedala, da imata možnost zagotoviti prevoz z letalom, ki ustreza zahtevam predmetnega javnega naročila. Prvi bi tak prevoz zagotovil za 19.077 evrov, če pa ne bi imeli razpoložljivih zmogljivosti, bi se cena povečala največ na 32.077 evrov, kar je 57.023 evrov manj kot pri ceni izbrane letalske storitve. Drugi letalski prevoznik pa bi, če bi bili povabljeni k oddaji ponudbe, ponudil tri vrste letal. Cena za najem najdražjega, ki je iste znamke kot letalo, ki ga je urad predsednika izbral, je 50.000 evrov, kar je 39.100 evrov manj kot izbrano. Sledita ponudbi za 39.000 evrov in 23.000 evrov.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.