Pri sindikatih poklicnih gasilcev ugotavljajo, da do podpisa aneksa h kolektivni pogodbi očitno ne bo prišlo, saj od svojih predlogov ne odstopajo, je poudaril sekretar Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije David Švarc.

Po neuspelih sestankih na ministrstvu, je sindikat prejel najslabši predlog doslej
Kot je pojasnil Švarc, je bil za danes načrtovani sestanek na ministrstvu za obrambo v sredo odpovedan, v četrtek popoldne pa so ga želeli sklicati zelo na hitro, pri čemer se v sindikatu tako na hitro nanj niso uspeli odzvati, zato so predlagali, da bi se sestali danes.
V odgovor so nato v četrtek dobili nov vladni predlog, ki pa je po Švarčevih besedah še slabši od tistega, ki jim ga je ponujal minister za javno upravo Boris Koprivnikar še v ponedeljek, in sicer se po novem predlogu še za štiri delovna mesta plačni razredi ne zvišujejo, kot so predlagali v sindikatu. Tak predlog je podcenjujoč, je ocenil predsednik sindikata Aleksander Ogrizek.
Ob tem je Švarc pojasnil, da sta se prejšnji vladni predlog in sindikalni predlog razlikovala za 150.000 evrov na letni ravni. Šlo je za razlike pri 11 delovnih mestih, za devet od njih so sindikati predlagali dvig za dva plačna razreda, za dva od njih pa za tri plačne razrede. Pri tem je Švarc še poudaril, da je dvig za tri plačne razrede nujen zaradi odprave anomalij in zaradi hierarhije, saj ne moreta biti v istem razredu, denimo, vodja gasilske skupine in gasilec specialist, ki je prvemu podrejen. Prav tako po Švarčevih besedah njihov predlog ne presega okvirjev dogovora z vlado, sprejetega lani decembra.

Predstavniki vlade trdijo, da je predlog skladno z dogovorom o ukrepih na področju stroškov dela in drugih ukrepov v javnem sektorju namenjen odpravi anomalij med različnimi panogami v javnem sektorju.
Poklicno gasilstvo lahko ostane edina panoga v državi, ki ji ne bo uspelo zvišati plač
Kot je dejal Švarc, jih ministrstvo v zadnjem ponujenem predlogu postavlja pred dejstvo in nanje kaže s prstom, češ da naj se zavedajo, da bo v primeru neparafiranja dogovora ostala dejavnost poklicnega gasilstva edina panoga v državi, ki ne bo uspela zagotoviti povišanja plač.

Čudi jih, je dejal Švarc, da se vsa politika tako rada postavlja z gasilci in jih vzdiguje v višave, kadar jih potrebuje, ter pri tem celo poudarja, da je njihov socialno-ekonomski status pod sprejemljivim nivojem, v tem trenutku pa na njihove predloge ne pristaja. Vlado je zato pozval, naj trezno razmisli tudi v luči nedavnih požarov in vsakodnevnih primerov reševanja na cestah, da "dejansko ta poklic prizna tudi skozi naslov njegovega ekonomskega položaja".
Člani sindikata 'razočarani in besni kot ris', za jesen napovedujejo proteste
Švarc je tako za jesen napovedal proteste, če ti ne bodo obrodili sadov, pa ne izključujejo možnosti stavke. Kot je dodal, delovna mesta v gasilstvu niso visoko ovrednotena, saj je povprečna bruto plača 964 evrov, bolijo pa jih tudi manevri drugih resorjev, na katerih so ukinili najnižje plačana delovna mesta in ustanavljali druga, ovrednotena višje.
Kot je dejal Ogrizek, so člani sindikata, ki so se v ponedeljek tudi zbrali na izredni seji, "razočarani in besni kot ris", tako da vodstvo sindikata nima mandata, da tak vladni predlog podpiše. V ponedeljek so se dogovorili, da bodo, če njihove zahteve ne bodo uresničene, septembra začeli s sindikalnimi aktivnostmi, o katerih se bodo še dogovorili. "Ne bodo lepe, to vam garantiram, ker norca se ne bo iz poklicnih gasilcev nihče delal," je poudaril.
Vlada pravi, da so pogajanja za povišanje plač zaključena
Glede samega postopka pogajanj, do katerega je kritičen sindikat, pa so na vladi med drugim poudarili, da so pogajanja zaključena in ne bo več dodatnih dogovorov. V primeru, da predlagan vladni predlog ne bo parafiran in podpisan, bo "dejavnost poklicnega gasilstva ostala edina panoga v državi, ki ni uspela zagotoviti povišanja plač svojim članom in ostalim zaposlenim v dejavnosti", so posvarili.

Ministrica za obrambo Andreja Katič je po navedbah ministrstva še četrtek popoldne govorila s predsednikom Sindikata poklicnih gasilcev Ogrizkom in si prizadevala, da bi tudi ta sindikat pristopil k doseženemu dogovoru drugih sindikatov in vlade. Pripravljena se je bila tudi sestati s predstavniki sindikata v Ljubljani ali v Mariboru, vendar je predsednik sindikata to zavrnil. Ogrizek je naknadno pojasnil, da se je problem pojavil, ker so računali na že dogovorjen sestanek v petek in se zaradi kratkega roka, ki jim ga je dala ministrica, niso mogli odzvati.
Zatem so ponudili, da jim še enkrat pošljejo pisni predlog z nekaterimi možnimi dodatnimi rešitvami, sicer v okvirih sprejetega dogovora z ostalimi sindikati, do katerega naj bi se v sindikatu opredelili do danes, so dodali na ministrstvu. Kot ugotavljajo, pa so odločitev glede tega predloga sindikati očitno sporočili preko današnje novinarske konference.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.