Predsednik republike Janez Drnovšek je v okviru obiska v Slovenj Gradcu, kjer bo pod njegovim častnim pokroviteljstvom 7. julija potekal slovenski kongres humanitarnih in dobrodelnih organizacij, odgovarjal tudi na vprašanja povezana s proslavo ob dnevu državnosti.
Povedal je, da njegov interes govoriti na proslavi ni bil sprejet, in zavrnil trditve, da bi z neudeležbo na proslavi bojkotiral državljane, ki so ga izvolili. "Jaz sem izrazil svoj interes, da bi govoril na tej proslavi, vendar to ni bilo sprejeto. Nisem pa želel potem biti v nekem konfliktnem prepiru okoli tega, saj ne morem nekoga prisiliti. In potem nisem pristal, da bi bil samo statist na tej proslavi in poslušal govor nekoga, s katerim se popolnoma nič ne strinjam," je povedal Drnovšek.
Državni sekretar v kabinetu predsednika vlade in predsednik koordinacijskega odbora za državne proslave Aleksander Zorn odgovarja, da Drnovšek na proslavi ne bi bil le statist, ampak kot predsednik visoki gost. "Nekdanji predsednik Kučan in sedanji predsednik Drnovšek se v povsem neznanem novem sožitju bilateralno trudita, da bi vrgla temno luč nad državno proslavo dneva državnosti, ki je bila izjemno uspešna," je prepričan Zorn.
Prav tako član kabineta premierja zavrača trditve Drnovška, da mu ni bilo omogočeno imeti govor. Zorn pojasnjuje, da je Drnovška skušal tudi sam prepričati, naj sprejme ponudbo za govor, in sicer lani, ko sta s predsednikom sestala. "Takrat ni ugodil moji želji, da bi bil spet govornik," je zaključil Zorn.
Glede Drnovškovih očitkov o totalitarnosti tovrstnih državnih proslav pa je Zorn menil, naj se Drnovšek, ki je bil sam predsednik totalitarnega režima, zamisli, koliko proslav se je udeležil, ko žali demokratično državo. Vprašal se je tudi, čemu si je Drnovšek potem, ko si je glede govora premislil želel govoriti na "totalitarni" proslavi.
Državljani razumejo
Predsednik republike se ne strinja s trditvijo, da je s tem, ko ni prišel na slovesnost, bojkotiral državljane, ki so ga izvolili. "To pa sploh ne, mislim, da državljani to situacijo razumejo, vsaj večina od njih," je dejal in hkrati menil, da državljani od proslave nimajo veliko. Po njegovem je pomembno to, kaj delata vlada in politika nasploh za državljane, sicer pa je, kot je dejal, znano, da so največ proslav imeli totalitarni režimi.
"Predvsem mislim, da bi sedanja vlada morala delati drugače, boljše, tudi bolj odkrito in ne s takšnim pritiskom na institucije in na ljudi, kot dela zdaj," je delo vlade ocenil Drnovšek.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.