
Vročitev so prireditelji utemeljili kot priznanje predsedniku Borutu Pahorju za njegovo neomajno zavezanost k ohranjanju vrednot Evropske unije ter njegova prizadevanja pri spodbujanju in doseganju miru in blaginje na Zahodnem Balkanu, so ob tem sporočili iz urada predsednika republike.
Pahor je priznanje prejel na sklepni slovesnosti jubilejnega zasedanja. Ob tej priložnosti je imel tudi slavnostni govor o nujnosti spremembe strategije širitve Evropske unije na Zahodni Balkan.
'Poseben problem, ki je v bistvu priložnost'
Ob tem je slovenski predsednik poudaril, da je problem širitve na Zahodni Balkan poseben problem, ki je v bistvu priložnost.
"V bistvu je priložnost za win-win situacijo, kjer bi pridobila tako Evropska unija kot države Zahodnega Balkana. Seveda bi uvozila nekaj njihovih problemov, toda ti so na koncu vseh koncev rešljivi samo pod pogojem članstva teh držav v Evropski uniji," je še dejal.
Kot je še dejal Pahor, je Zahodni Balkan tudi velika razvojna priložnost.
"Najprej za narode in ljudi, ki tam živijo, pa tudi za stabilnost in blaginjo Evropske unije. Čeprav je širitev Evropske unije ultimativnega pomena za njihovo prihodnost, morajo ti narodi in države same opraviti večji del zahtevnih nalog. Ena, ki se ji izmikajo in je najtežja, je proces sprave (...), ki je v dolgoročnem smislu najpomembnejši steber njihove varnosti, razumevanja in sodelovanja," je poudaril predsednik republike, ki današnje priznanje jemlje kot dodatno spodbudo za svoja prizadevanja v prid mirnega reševanja vseh sporov in trajnega miru, zlasti na področju Zahodnega Balkana.
Letno zasedanje foruma poteka pod naslovom Ali so mir, razvoj in stabilnost postali sanje?
Priznanje, ki ga podeljujejo od leta 1989, so doslej prejeli evropski in svetovni voditelji, ki jim je skupno iskreno in trdno prepričanje v spoštovanje temeljnih vrednot demokracije ter boljši, prijaznejši svet za vse. Med dobitnik so med drugim sedanji in nekdanji predsednik Evropske komisije, Jean-Claude Juncker in Jose Manuel Barosso, nekdanji poljski predsednik in Nobelov nagrajenec za mir Lech Walesa, nekdanji izraelski predsednik Šimon Peres, nekdanja pakistanska premierka Benazir Buto, Nobelova nagrajenka za mir in mjanmarska voditeljica Aung San Su Či in pokojni palestinski voditelj Jaser Arafat.
Med dobitniki priznaj foruma iz Slovenije so bivši premier in predsednik Janez Drnovšek, bivši predsednik Milan Kučan in bivši zunanji minister Dimitrij Rupel.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.