Predsednik nadzornega sveta Darsa Andrej Šušteršič se je na tiskovni konferenci odzval na besede nekdanjega predsednika uprave družbe Valentina Hajdinjaka. Poudaril je, da zahteva po njegovem odstopu ni bila neutemeljena, saj se nekdanji predsednik uprave Darsa ob sumih korupcije ni pravilno odzval. "V Darsu imamo ničelno stopnjo tolerance do korupcije. Hajdinjak bi moral torej poskus korupcije prijaviti, pa tega ni naredil," je jasen.
Poudaril je, da Hajdinjak ni nikogar obvestil o dogodkih, tudi o tem ne, da ga je klical direktor ene izmed gospodarskih družb v Ljubljani, da mu nekdo ponuja petodstotno provizijo. Hajdinjak jim je sicer kasneje potrdil, da je s to osebo govoril, a da tudi ni vedel, komu bi bila ta provizija namenjena, saj da klicatelja tega ni vprašal.
Hajdinjak je sicer v torek pojasnil, da je dogodek prijavil službi za korporativno varnost, a kot je danes dejal Šušteršič, je to storil ustno. "Nobenega zapisa ni, da je bila služba o tem obveščena," je povedal. O tem bi moral po besedah prvega nadzornika Hajdinjak obvestiti tudi pravno službo Darsa ter dogodek prijaviti organom pregona. "Ko Hajdinjak govori, da je odstopil, ker da v takšnih razmerah ni mogel delati ... V resnici mi nismo mogli delati z njim, ker ni bilo zaupanja. Ker ni obveščal, ni naredil tistega, kar bi moral," je dejal Šušteršič.
To pa so bili, kot je dejal, tudi zadostni razlogi za krivdno razrešitev. "Nismo ga sicer želeli krivdno razrešiti in mu dati te črne pike. Smo mu pa soglasno ponudili možnost, da z mesta odstopi sam, pred celotnim nadzornim svetom sem ga seznanil z dejstvi. In to možnost je Hajdinjak sprejel," je pojasnil. Dejal je še, da o tem sicer ni želel govoriti, a da se je moral odzvati na nedavno izjavo nekdanjega predsednika uprave: "Ni bilo nobenega izsiljevanja, kot trdi Hajdinjak."
'Uprava je kolektivni organ, morajo si zaupati'
Šušteršič je komentiral tudi Hajdinjakove očitke, da so se Šušteršič in trije člani uprave, ki so bili imenovani v začetku letošnjega leta – Andrej Ribič, David Skornšek in Lidija Kegljevič Zagorc – sestajali za njegovim hrbtom v okrepčevalnici, kjer da so se pogovarjali o njegovi zamenjavi. "Sestanek v Medvodah sem prijavil službi za integriteto in skladnost poslovanja, ki je ocenila, da ne gre za nobeno kršitev. Moramo med sabo sodelovati in se pogovarjati. Ni šlo za nobeno tajno srečanje, napisano je bilo v knjigi sestankov," je bil jasen.
Če si je Hajdinjak po besedah nadzornika v prejšnji upravi predstavljal "uprava, to sem jaz", tega zdaj ni bilo. "Uprava je kolektivni organ, morajo si zaupati," je dejal. Ob tem je poudaril, da Hajdinjak ni sodil na sestanek, na katerem so razpravljali o očitkih, ki so se nanašali prav nanj.
Ob tem pa je pojasnil tudi, da zaradi poteka preiskave Hajdinjaka in njegove morebitne vpletenosti v korupcijo ni mogel o vsem komunicirati tudi z njim. "Mediji ste odkrili poskuse plenjenja. Ali je do kakšnih tudi prišlo, bodo morali odkriti organi pregona. Mi smo prvi del končali, po odstopu Hajdinjaka pa se nadaljujejo tudi forenzične preiskave," je povedal. Na Slovenski državni holding (SDH) bodo sicer prav danes poslali poročilo, v petek pa se bodo tam sestali in zadeve pregledali.
Nekdanji predsednik uprave je v torek stopil pred kamere in dejal, da se je s položaja umaknil, ker da se "tovrstnih iger" več ne gre. Dodal je tudi, da se ni dobil ne z Rokom Snežičem ne z Gašperjem Bedenčičem, da ni prejel podkupnine in da ni prišlo do nobenega nezakonitega dejanja.
Po neuradnih informacijah naj bi sicer na seji nadzornega sveta Darsa v ponedeljek obravnavali le dve možnosti – ali Hajdinjak odstopi sam ali pa ga nadzorniki razrešijo krivdno. Hajdinjak je na tiskovni konferenci ponovil, da je družbo vodil odgovorno in zakonito ter da podpira forenzične revizije. Hajdinjak je prepričan, da si nekateri želijo, da Dars znova postane plen različnih interesov. Po njegovem mnenju je bila krivdna razrešitev, ki je bila na seji Darsa na mizi, "golo izsiljevanje".
Po odstopu Hajdinjaka je sicer nadzorni svet za šest mesecev na mesto predsednika uprave Darsa imenoval člana uprave, pristojnega za področje financ in računovodstva, Davida Skornška.
Spomnimo, Hajdinjak se je pod drobnogledom znašel po razkritjih naše rubrike 24UR FOKUS. V njej smo poročali o domnevnem podkupovanju, izsiljevanju, sumu korupcije, favoriziranju in spornih javnih razpisih, ki naj bi se odvijali na Darsu. Kot je za rubriko povedal skesanec, naj bi davčni svetovalec Rok Snežič od njega za posel na Darsu zahteval podkupnino in jo tudi dobil. Pod drobnogled smo nato vzeli še aktualni javni razpis za avtovleke tovornih vozil. Očitno gre za nevralgično točko Darsa, saj se je v omenjeni razpis vpletal tudi sam predsednik uprave Darsa. Razkrili pa smo tudi sum kartelnega dogovarjanja.
V preiskavo so se vpletle vse pristojne institucije, KPK je zagotovil, da bo primer obravnaval prednostno. Hajdinjak je sicer takrat trdil, da Roka Snežiča ne pozna, nadzorni svet Darsa pa je še isti teden sklical izredno sejo, na kateri so pregledali posnetke. Razlogov za krivdno razrešitev prvega moža družbe niso našli, so sporočili takrat. Predkazenski postopek so že uvedli na Nacionalnem preiskovalnem uradu, pa na agenciji za varstvo konkurence in protikorupcijski komisiji.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.