Predsednik države Janez Drnovšek se ne bo udeležil proslave ob dnevu državnosti, tako bo nedeljska proslava prva v zgodovini samostojne Slovenije, ki jo bo visok državnik bojkotiral.
Po neuradnih informacijah, Drnovška ne bo na proslavo, ker je po njegovem stanje v državi slabo in ker vladajoča politika resno ogroža neodvisnost nekaterih institucij. Uradnih potrditev teh informacij ni.
Oddaja 24UR je iz kabineta predsednika dobila neuradne informacije: predsednik naj bi bojkotiral državno proslavo zato, ker ne želi soustvarjati vtisa, da je v državi vse v redu. Vlada naj že nekaj časa ne bi več uživala predsednikovega zaupanja, predvsem naj bi ga motilo po njegovem nedopustno poseganje vlade v neodvisne institucije.
Odzivi niso naklonjeni Drnovšku
Prvi politični odzivi niso naklonjeni predsedniku. Predsednik državnega zbora France Cukjati, ki je lani na proslavi pomagal predsedniku države, ko je omedlel, ne more verjeti, da je kaj takega možno.
„Navsezadnje je predsednik in ob državnem prazniku se čuti, da imamo vsi enega predsednika, ne ena politična opcija enega, druga pa drugega. Verjetno se slabo počuti, ali kako drugače,“ je dejal Cukjati.
Samo Bevk poslanec SD je prepričan, da je treba državne praznike spoštovati. „To še toliko bolj velja za najvišje politike, ob enem pa je to tudi odraz negativne politike, klime, ki jo moramo skupaj preseči,“ in dodaja, da bi bilo dobro, če bi se Drnovšek udeležil proslave.
Zapletlo se je tudi pri govorniku
Pri pripravi proslave pa se je zapletlo že pri vprašanju, kdo bo govornik na proslavi - predsednik države ali vlade.
Iz Drnovškovega kabineta so sredi meseca sporočili, da predsednik ne bo slavnostni govornik. Nato pa je z istega naslova prišla pobuda, da bi Drnovšek vendarle imel slavnostni govor, a je predsednik koordinacijskega odbora za državne proslave Aleksander Zorn sporočil, da je odbor ugotovil, da ni osnove za preklic govornika, saj je takrat premier Janez Janša že privolil v sodelovanje.
Za Drnovškov kabinet pa je namreč nesprejemljivo, da predsedniku v vladnem odboru niso dali možnosti, da stopi za govorniški oder, tudi zato, ker se njegov mandat letos izteka.
Poslanec LDS Anton Anderlič meni, da je Drnovšek s to odločitvijo odgovoril na zavrnitev, ko se je odločil, da bi bil govornik na proslavi. „Sam mislim, da so proslave zato, da vsi, ki smo nosilci javnih funkcij, sodelujemo na njih,“ meni Anderlič.
Anton Kokalj iz vrst NSi je dejal, da v stranki ocenjujejo, da udeleževanje takšnih proslav ni dejanje prestiža, temveč gre za državotvorno dejanje, ki mora biti sestavni del vsakega državnika.
Spomenka Hribar: To je nedopustno
Spomenka Hribar je odločitev Drnovška komentirala kot nedopustno. Kot pravi, bi bila le bolezen lahko razumno opravičilo za neudeležbo. Drnovšek je bil izvoljen in za to dobiva tudi dohodke, je za SVET na Kanalu A povedala Hribarjeva in dodala, da se lahko v tem primeru vprašamo, ali gre za razpad sistema.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.