Slovesnost sta priredila društvo TIGR in Odbor za proslavo bazoviških junakov pri Narodni in študijski knjižnici iz Trsta. Bazoviški junaki veljajo za simbol nasprotovanja in upora fašističnemu režimu in ideologiji ter za junake svobodne Evrope, zgrajene na temeljih antifašizma.
Bazoviške junake, člane tajne antifašistične organizacije Borba, Ferda Bidovca, Zvonimirja Miloša, Franja Marušiča in Alojza Valenčiča, so na podlagi sodbe italijanskega fašističnega posebnega sodišča na gmajni pri Bazovici v Italiji ustrelili 6. septembra 1930.
"Zgodovine ne moremo spremeniti, a se je moramo spominjati in iz nje učiti. Slavne dni in velike ljudi lahko slavimo, neslavna dejanja in zločine proti človečnosti moramo obžalovati in jih obsojati iz dneva v dan, da jih nikoli ne pozabimo," je ob današnji slovesnosti sporočila predsednica.
"Za prihodnost mladih pa si srčno želim, da smo se ljudje iz zgodovine naučili dovolj, da je nikdar več ne bomo pisali s krvjo nedolžnih žrtev, marveč z dejanji izjemnih ljudi, ki so našo družbo delali plemenitejšo," je dodala.
Spomin na bazoviške junake so danes počastili tudi na slovesnosti v Kranju pred prvim antifašističnim spomenikom v Evropi, v nedeljo pa bo pri spomeniku na gmajni pri Bazovici osrednja spominska slovesnost, na kateri bosta zbrane po napovedih med drugim nagovorila zunanja ministrica Tanja Fajon in tržaški župan Roberto Dipiazza.
Predsednica republike se bo medtem skupaj s hrvaškim kolegom Zoranom Milanovićem v soboto udeležila tudi spominske slovesnosti na hrvaškem otoku Rab ob 80. obletnici osvoboditve taboriščnikov iz italijanskega koncentracijskega taborišča Kampor, so še povedali v uradu predsednice. Kljub pozivom antifašističnih združenj pa na Rabu ne bo italijanskega predsednika Sergia Mattarelle.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.