Avtocestni predor Šentvid, ki so ga slavnostno odprli 1. julija, od takrat pa morali zaradi težav že štirikrat zapreti, spet sameva. Ponoči so morali najprej zapreti cev proti Primorski, ker je že drugič odpadel del protipožarne zaščite, v poznih dopoldanskih urah pa ostaja do nadaljnjega zaprt tudi predor proti Gorenjski. Tako je zaprt tudi avtocestni odsek Šentvid–Koseze, promet pa je že preusmerjen na Celovško, kjer nastajajo zastoji.
Kot nam je pojasnil tiskovni predstavnik PU Ljubljana Vinko Stojnšek, so bili o dogodku obveščeni ob 2. uri zjutraj, policisti pa so si kraj dogodka tudi ogledali. Tokrat se ni končalo tako nedolžno kot prvič, saj se je omet v velikosti tri krat en meter oziroma težak približno 100 kilogramov odtrgal ravno v času, ko je mimo pripeljalo vozilo nemškega državljana. Avto je bil ob tem poškodovan, voznik in sopotniki pa so jo na srečo odnesli brez poškodb. Na Darsu zaenkrat ne želijo govoriti o morebitnem odškodninskem zahtevku s strani nemškega voznika osebnega avtomobila, na katerega je padel protipožarni omet. Predsednik uprave Tomislav Nemec je zatrdil, da so z nemškim državljanom vstopili v stik, mu ponudili nadomestno vozilo in vso ostalo pomoč. "To je edino, kar lahko trenutno naredi Dars," je še dejal.
Dars krivi SCT
Tiskovni predstavnik Darsa Marjan Koler je za 24ur.com povedal, da so cev predora proti Primorski zaprli takoj, ko se je sprožil opozorilni sistem, to pa je bilo ob 1.55 zjutraj. Izvajalca del – gradbeno podjetje SCT – so poklicali v predor, da odstrani odpadli material, prav tako v Darsu pričakujejo, da bo podjetje odstranilo še preostanek protipožarne zaščite v predoru.
Tomislav Nemec je dejal, da bo predor Šentvid na avtocestnem odseku Šentvid–Koseze čim prej normalno prevozen, vendar pa je hkrati poudaril, da bo predor v uporabi šele takrat, ko bo stoodstotno varen. "Vztrajamo na tem, da se ta omet v celoti odstrani. Ko bo odstranjen, bomo lahko zagotovili, da s tega vidika predor ni več nevaren," je dejal.
Po dopustu so ga pričakale težave
Minister za promet Radovan Žerjav si je ob spremstvu članov uprave Darsa ogledal del šentviškega predora, kjer je odpadel protipožarni omet. Povedal je, da je zaradi dogodka čisto na tleh. Danes se je vrnil z dopusta in takoj podpisal odločbo za zaprtje tega predora do nadaljnjega. Edini, ki je po njegovem mnenju odgovoren za nastali zaplet, je izvajalec, od njega pa zahteva, da mu do ponedeljka da jasne odgovore, kako naprej. Če odgovorov ne bo, bodo iskali druge rešitve; druge izvajalce, druge projektante. Minister je ob tem poudaril, da bo vse stroške sanacije, tudi posredne, moral pokriti izvajalec. "To je jasno in tu ni dileme!"
Kakšni bodo nadaljnji ukrepi prometnega ministrstva glede predora Šentvid Žerjav zaenkrat še ni želel povedati. "Prespal bom še kak dan ali dva in nato videl, kako naprej," je poudaril in dodal, da bo razmislil tudi o morebitnih zamenjavah na Darsu.
Zavrnil je navedbe, da bi lahko bilo hitenje pri izgradnji predora razlog za odpadanje protipožarnega ometa. "Ta omet je bil nameščen dva meseca pred odprtjem tega predora. Torej, dovolj časa, da bi bil narejen tako, kot bi bilo potrebno. Očitno omet ni bil nameščen, kot bi moral biti. To zdaj kažejo tudi nekatere analize, ki smo jih dobili," je zatrdil.
SCT je že zagotovil, da bodo iz predora odstranili še preostalo protipožarno zaščito – skupaj je zaščite za 13.600 kvadratnih metrov –, kar naj bi storili predvidoma v 14 dneh. To pa ne pomeni tudi, da bo tako hitro odprt predor.
Po najbolj črnih napovedih bi bil lahko zaprt za promet tudi dva meseca. Za nastalo situacijo pa se v SCT ne čutijo odgovorne, saj pravijo, da težava ni v predoru, pač pa v galeriji, ki je bila grajena že leta 1980. "Mi smo svoje delo opravili dobro, zato tudi nimamo razloga za opravičilo," je povedal predstavnik SCT-ja Borut Willenpart. Izjavil je tudi, da je posebna komisija, ki je ugotavljala, zakaj se to dogaja, predlagala, da se izvaja na 14 dni pregled te požarne zaščite. "V začetku smo to izvajali, saj smo imeli tudi predor večkrat zaprt, v zadnjem času pa pač ni bilo dovoljenja za te zapore," je izjavil Willenpart.
Predor bo sicer po koncu sanacije najverjetneje odprt brez protipožarne zaščite, vendar so v Darsu prepričani, da bo predor kljub temu varen. "Treba pa bo narediti analizo tveganja in v tem smislu izvesti določene ukrepe. Analizo tveganja bo naredil projektant," je zatrdil član uprave Boštjan Rigler, ki o tem, kdo bo zanjo plačal, ni želel govoriti. Zagotovil je le, da Dars stroškov, ki so povezani z odpadanjem protipožarne zaščite, zagotovo ne bo nosil. Predstavnik SCT je pojasnil, da se lahko v primeru odprtja predora brez protipožarne zaščite vpeljejo različni ukrepi, kot sta omejitev hitrosti in večja varnostna razdalja.
Rigler je sicer krivdo za nov zaplet v predoru Šentvid pripisal izvajalcu.
Kot je zatrdil, so bila vsa dela izvedena skladno z naročili in
podpisanimi pogodbami. Prišlo je sicer do spremembe načina izvedbe
protipožarnega ometa, a je do spremembe prišlo v okviru podpisane
pogodbe. Izvajalec SCT, kot tudi že ob prvem odpadanju ometa, krivde ne prevzema. Kot je dejal Willenpart, odgovornost nosi podizvajalec, torej Ceramicoat. Kot pravi, so na SCT-ju tudi že izbrali neodvisni inštitut, ki bo ugotovil, kaj je šlo narobe. Vzroke za odpadanje ometa pa iščejo tudi Angleži, ki pa še niso prišli do zaključka.
Najdražji, a ne tudi najboljši
Prvič je omet v predoru odpadel že nekaj ur po odprtju predora, vendar je takrat omet zgrmel le na cesto. Dars je predor takoj zaprl, delavci pa so odstranili potencialno nevarna mesta na protipožarni zaščiti. V družbi so predor pozneje še večkrat zaprli in opravili preventivne oglede, na koncu pa javnosti sporočili, da je predor varen. A izkazalo se je, da temu ni tako.
Predor Šentvid je del 5,5 kilometra dolgega avtocestnega odseka Šentvid–Koseze, ki je državo stal 243,75 milijona evrov, samo za predor pa so porabili 135,7 milijona evrov. Gradnja se je začela 2004, prvi načrti pa so bili izgradnja dvocevnega dvopasovnega predora. V prvi polovici naslednjega leta so načrte spremenili, junija 2005 pa začeli graditi dvocevni tripasovni predor. Glavni razlog za to odločitev je bila napoved gradnje stanovanjskih stavb na Celovški, zaradi česar se bo močno povečal promet.
Kronologija:
1. 7. slavnostno odprtje, le nekaj ur pozneje predor zaprejo, ker v cevi proti Gorenjski odpade del protipožarne zaščite
2. 7. predor po sanaciji spet odprejo
5. 7. predor ponoči zaprejo zaradi pregleda strokovnjakov angleškega podizvajalca; še isti dan je predor spet prevozen
7. 7. predor zaprejo zaradi nujnih popravil – v obeh ceveh odstranjujejo protipožarno zaščito, kjer je nevarnost, da bi odpadla
12. 7. cev proti Primorski spet odprejo za promet
13. 7. predor je spet odprt in promet poteka nemoteno
21. 7. predor zaprejo zaradi pregleda protipožarne zaščite
22. 7. predor je spet odprt
6. 8. na avtomobil nemške registracije se zruši del protipožarne zaščite; primorski del predora takoj zaprejo, cev proti Gorenjski nekaj ur pozneje
KOMENTARJI (373)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.