Primer predor Podmilj je od danes tudi uradno na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani. Tam bodo ugotovitve revizijske komisije, da naj bi pri tri milijarde težkem poslu nekdo goljufal, preučili, poleg tega pa bodo s kriminalistično preiskavo skušali ugotoviti, kdo je za nepravilnosti kriv.
"V zvezi s tem primerom bo mogoče povedati kaj več šele po temeljiti preučitvi kriminalističnega poročila ali pa morda šele potem, ko bodo kriminalisti zbrali dodatne poizvedbe," je povedal državni okrožni tožilec Miran Železnik.
Kako je manj ugodno zamenjala bolj ugodna ponudba, še vedno ostaja neznanka. Na SCT-ju trdijo, da z zamenjavo nimajo nič. Na DARS-u je moralo vseh pet ljudi, ki imajo opravka z dokumentacijo, pod kazensko odgovornostjo podpisati izjave, da z menjavo nimajo nič.
Podobno odgovornost zavračajo na Direkciji za državne ceste (DDC), ki DARS-ove razpise vodi. Tiskovna predstavnica DDC Tanja Barašin je povedala, da so "evidentirali vse tiste, ki so imeli dostop do tega posebnega prostora, kjer se hrani ponudbena dokumentacija. Prav tako smo takoj opravili komisijske razgovore s tistimi, ki so kakorkoli prišli v stik s ponudbeno dokumentacijo." Barašinova je povedala, da niso ugotovili "kakšnih posebnih nepravilnosti".
A dejstva kažejo, da je nekdo ponudbe moral zamenjati. SCT je aprila za gradnjo 3,7 kilomerskega odseka ponudil 2,94 milijarde tolarjev, na rumeni disketi. Bil je najmanj ugoden. RGD je denimo ponujal 150 milijonov nižjo ceno. Vendar se je SCT-jeva ponudba po odpiranju spremenila. V zapečateni ponudbi je rumenta disketa postala rdeča, pa tudi SCT-jeva cena v natisnjeni obliki je iz najmanj ugodne postala najbolj ugodna. Z 2,94 milijarde je padla na 2,76 milijarde. Zato sumijo, da so imeli prste vmes goljufi.
V zgodbo se je danes vpletlo tudi finančno ministrstvo, ki je DARS-ov porok pri posojilu, najetem pri evropski investicijski banki. Banko so o incidentu morali obvestiti, a tam ukrepov, ker so nepravilnosti ugotovili še pred pričetkom črpanja denarja, ne načrtujejo.