Slovenija

Poslanci potrdili predlog, da bi predsednik države potrjeval ministre

Ljubljana, 06. 03. 2025 07.40 | Posodobljeno pred 30 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

DZ je sprejel predlog za začetek postopka ustavnih sprememb glede imenovanja vlade. Ob 65 navzočih poslancih jih je za začetek postopka glasovalo 55, devet proti. Poslanci SDS prisotnosti večinoma niso prijavili. Kljub nasprotovanju predlaganim rešitvam so tako omogočili začetek postopka, je pred glasovanjem obrazložil predsednik SDS Janez Janša.

Medtem ko bo za dejansko uveljavitev sprememb ustave v nadaljevanju postopka potrebna dvotretjinska večina vseh poslancev, je bila za začetek postopka ustavne spremembe z osnutkom ustavnega zakona dovolj dvotretjinska večina navzočih poslancev. Predlog so podprli poslanci Svobode, SD, Levice, poslanske skupine nepovezanih poslancev ter samostojna poslanca Mojca Šetinc Pašek in Dejan Kaloh in poslanec italijanske narodne skupnosti Felice Ziza. Proti predlogu pa so bili poslanci NSi in poslanec SDS Jože Tanko, medtem ko ostali poslanci SDS prisotnosti niso prijavili.

"Naša poslanska skupina se je odločila, da bo danes omogočila nadaljevanje tega postopka in to kljub temu, da se s tekstom, ki je predlagan, ne strinjamo. Strinjamo pa se z namenom, da se poenostavi imenovanje vlade, menjave ministrov in s tem hitrejše funkcioniranje izvršilne oblasti," je tik pred glasovanjem na seji pojasnil Janša.

Spomnil je, da je SDS doslej trikrat predlagala ustavne spremembe s podobnim namenom, a niso bili uspešni. "Ko smo danes poslušali to razpravo tudi s strani največje poslanske skupine, smo po dolgem času zaznali nekaj racionalnega jedra v tem, tako da danes te spremembe ne bomo podprli, ne bomo pa glasovali proti," je dejal. Po njegovem mnenju lahko pri odločanju o konkretnih členih ustave poslanske skupine poskušajo najti kompromis.

Po mnenju SDS bi bile pri sedanjem predlogu prenosa potrjevanja ministrov na predlog predsednika vlade z DZ na predsednika republike potrebne varovalke. "Predstavljajte si vlado, ki ima v parlamentu močno večino, predsednik vlade predlaga menjavo ministra, predsednik države pa to zavrne," je dejal. Spomnil je, da smo imeli predsednika države, ki bi moral podpisati imenovanje ambasadorja, pa ga ni podpisal. Janša meni, da pri nas še nimamo "nemške kulture, na kar se sklicuje ustavna komisija".

"Če ste pripravljeni na to, da se te varovalke v sistem vključi, potem smo pripravljeni podpreti ustavno spremembo v tej smeri. Pozdravljamo dober namen, ker je pač očiten, mora pa biti rešitev prava," je Janša tik pred glasovanjem presenetil tudi koalicijo.

Državni zbor
Državni zbor FOTO: Aljoša Kravanja

V koaliciji so po besedah Lucije Tacer (Svoboda) pozitivno presenečeni nad potezo SDS. To po njenih navedbah pomeni, da se bodo lahko pogovarjali o alternativah, ki jih je začrtala strokovna skupina. Kot je dejala, se je v današnji razpravi pokazala predvsem podpora spremembi glede zakonskega urejanja števila ministrstev in potencialno tudi prenosi pristojnosti glede imenovanja ministrov.

V NSi pa so vztrajali pri svoji odločitvi, ki so jo napovedali že v stališču poslanske skupine, da predloga za začetek postopka ne podprejo. "Težko je spreminjati ustavo s koalicijo, ki krši ustavo, poslovnik in je do tega trenutka izgubila vso legitimnost," je pred glasovanjem pojasnil Jožef Horvat.

V razpravi, v kateri je bilo več poslancev kritičnih do ravnanja NSi, se je Horvat začudil nad tem, da je manjša opozicijska stranka zdaj krivec za to, da morda ne bo ustavne spremembe. S poslanskim kolegom Janezom Ciglerjem Kraljem, ki je bil prvopodpisan pod predlog, ki so ga vložili skupaj s poslanci Svobode in SD, sta koaliciji očitala, da v dveh letih ni storila dovolj, da bi bil predlog sprejet. Cigler Kralj je izpostavil, da se je v tem času precej spremenil politični kontekst v Sloveniji in ni več potrebnega političnega zaupanja.

To, da politični kontekst ni pravi, je treba po mnenju Tacer razumeti kot "ena stranka je užaljena". "Po navadi tisti, ki se podpiše pod nek predlog, v njega verjame in ga podpira do konca in poskuša najti podporo," je dejala Tacer.

"Tukaj imamo predlagatelja, nastopa v imenu predlagatelja, ki pa je napovedal, da bo glasoval proti svojemu predlogu," je paradoks izpostavila poslanka Svobode in predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Meni, da ravnanje NSi kaže na veliko stopnjo politične nezrelosti in da je prišlo "do kakšnih zakulisnih dogovarjanj, kupčkanj in političnih trgovanj".

Tudi v Levici so izrazili začudenje, da bodo predlagatelji glasovali proti lastnemu predlogu.

Poslanci SDS pa so se v razpravi strinjali, da bi bile nekatere ustavne spremembe glede imenovanja vlade potrebne. Franc Beznik in Jože Tanko sta izpostavila neobičajen sistem dvojnega glasovanja o vladi. "Problem je identificiran, rešitev pa ni prava," je poudaril Tanko. Kot rešitev sta poslanca navedla glasovanje o mandatarju hkrati z listo kandidatov za ministre. Tudi Tanko je sicer aktualno politiko označil za zelo nekredibilno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ap100
06. 03. 2025 18.45
+2
naj si jih potrdi sam premje seveda pa se morajo korektno predstaviti parlamentu, ki jih lahko tudi odstavi, se strinjam s spremembami
Nightingale
06. 03. 2025 17.50
+1
Samo še tega se manjka. Pepa nam bo potrjevala ministre 😂 Zdaj ni več dvoma, da so vsi pri istem koritu...
tech
06. 03. 2025 16.35
+4
To bi morali naredit državljani, da pol ne vračajo stare pajace nazaj na položaj.
Justice4all
06. 03. 2025 16.20
+6
Uau,demokracije je vsak dan manj....
Uporabnik1932330
06. 03. 2025 15.41
+1
Samo da vidim Urško pa sem takoj ZA.
SlobodaNE
06. 03. 2025 14.34
-2
Sds Nsi hvala nasvidenje vas pa res ne
zdravkob
06. 03. 2025 13.07
+1
NSi je to vložila!? takšno neumnost. Pa interpelacijo ministrov bi odpravili. Obdržali pa interpelacijo vlade, ki sploh ne obstaja. Imamo konstruktivno nezaupnico, kot se imenuje. Ministre pa naj bi protokalrno potrjeval predsednik. To so prej že za sodnike hoteli uvelajvit, pa ni šlo. Kakšni špageti od državne strukture.
mackon08
06. 03. 2025 12.35
+2
Norija brez primere. Premier si izbira ekipo, kar je edino logično.
Ol77
06. 03. 2025 11.56
+6
to palačo izdajalcev lastnega ljudstva bi mogl zravnat z zemlo z vsemi akterji k so notr
neodvisen
06. 03. 2025 10.50
+6
To je kot resničnostni šov. Skupek bedakov.
Andrej Lon?ar3
06. 03. 2025 10.40
+9
Vsak dan smo korak bližje pravi diktaturi.
borjac
06. 03. 2025 09.54
+6
"Predsednik republike bi pri imenovanju ministrov imel predvsem protokolarno oz. formalno vlogo in imenovanja ne bi mogel odkloniti.", načeloma se strinjam , vendar si Musarjeve ne predstavljam v tej vlogi , bi že kaj pogruntala , samo da bi dišpete delala , po nasvetu svetovalke za varnost Bobnarjeve.
Watch-Man 3.2
06. 03. 2025 09.30
+3
Uf napredek.🤣🤣🤣
Julijann
06. 03. 2025 08.51
+8
Vsak bodoči PV si sam izbere svojo ekipo. Upam, da bo prihodnji PV bolj racionalen in bo število ekipe zmanjšal. Res ne potrebujemo 20 resorjev, potrebujemo jih pol manj, a tiste učinkovite.
otki2012
06. 03. 2025 16.20
+1
ustanovijo ministrtsvo pa ukinejo ministrstvo pa spet ustanovijo ministratvo pa spet ukinejo ministrstvo k bi vi vedl kolk vse to stane bi jih zacementiral enih 7 do 11 in to je to za vekomaj.
Castrum
06. 03. 2025 08.36
+8
Predsednik države podeli mandat za sestavo vlade. Ponavadi zmagovalcu na volitvah. In on sestavi vlado ter določi ministre. Glasovanje in potrjevanje ministrov v DZ se mi zdi brezveze in odveč.
brezveze13
06. 03. 2025 08.17
+8
ti si pa delajo zaščito takšna vlada kot je predlagajo je anarhija ne vlada. Za vlado mora biti ustavni protokol ki se ne sme spreminjati glede na želje posameznih vladajočih ki bi zaposlovali svoje privržence ali pa tiste ki so jim v spotiko(kolesarje niko in podobne)da bi imeli mir v svojem času