Potem ko je minuli torek padla vlada Boruta Pahorja, se danes izteče sedemdnevni rok, v katerem je možno predlagati mandatarja. Če se to ne bo zgodilo, utegne predsednik republike Danilo Türk predčasne volitve, za katere se zavzemajo vse stranke, razpisati že v prihodnjih dneh. V tem primeru bi na volišča odšli že novembra.
Pravniki si sicer niso enotni v stališču, ali mora Türk v vsakem primeru počakati, da poteče 30-dnevni rok od izglasovane nezaupnice, ali pa lahko svojo odločitev sporoči že prej. Svojo odločitev glede prihodnjih korakov v reševanju politične krize bo Türk predvidoma sporočil v sredo, so pojasnili na uradu predsednika republike.
Türk se je o nastalem političnem položaju po padcu vlade že prejšnji teden pogovarjal s premierjem Pahorjem, ki opravlja tekoče posle. Ta je sporočil, da možnosti vnovičnega glasovanja o zaupnici ne bo izkoristil.
Predsednik republike se je v petek posvetoval tudi s predsednikom državnega zbora Ljubom Germičem, v ponedeljek pa še s predstavniki parlamentarnih strank. Njihova že znana stališča se niso spremenila, vse stranke so naklonjene čimprejšnjim predčasnim volitvam.
DZ ima po ustavi na voljo tri poskuse, da izglasuje novega mandatarja – rok za predložitev nove kandidature v poznejših poskusih je le tri dni. Če DZ v 30 dneh od izglasovane nezaupnice ne izvoli novega predsednika vlade oz. zaupnice ne potrdi tudi v drugem poskusu, predsednik republike razpusti državni zbor in razpiše predčasne volitve.
Stanič ne bo več zbiral podpisov
Že včeraj smo sicer poročali, da 71-letni Gojko Stanič poslancem pošilja in predstavlja svoj program in išče 10 poslancev ali poslansko skupino, ki bi ga uradno predlagala za mandatarja.
Stanič v poslanskih skupinah ni uspel s svojim predlogom, da ga predlagajo za mandatarja. Največ je stavil na poslanski skupini Zares in nepovezanih poslancev, kjer pa so mu podporo odrekli. Glede na to bi ga lahko za mandatarja predlagal le še predsednik republike Danilo Türk, kar slednjemu predlaga Zelena koalicija.
Stanič je še povedal, da podpisov poslancev ne bo več zbiral. Po njegovih besedah so stranke tudi že odločene, da gredo na predčasne volitve, zato je tudi, kot pravi, vprašanje, če bo predsednik republike sprejel predlog Zelene koalicije in ga predlagal za mandatarja. Stranka – gre za neparlamentarno stranko, na listi katere namerava kandidirati na volitvah – je predlog predsedniku republike poslala včeraj.
Ne glede na vse Stanič zdaj upa, da bodo stranke vsebinsko posvojile program, ki ga je pripravil, oziroma da bodo z njim vsebinsko sodelovale.
'Ne bi dovolil, da bi Slovenijo razprodali'
Kot pravi Stanič, že tri leta razvija koncept izhoda iz krize, kako odpirati konkretna delovna mesta, ker parlametarne stranke nimajo nobene ideje, kaj narediti. "Volivce prosim – poglejte si programe obstoječih strank. Mene je groza! Potem pa poglejte moj program in primerjajte,“ je povedal v oddaji Svet na Kanalu A.
Naj gre naprej, so ga opogumili tisti, ki so njegov koncept pogledali. A 80 odstotkov tistih, ki se z njim pogovarjajo, si tega ne upa javno povedati, pravi. "Ker je taka strahovlada v tej državi! Mediji me 21 let držite v ilegali. Ljudje me ne smejo poslušati, ker sem Slovenec, ker delam v dobro Slovenije!"
Ljubljanski župan Zoran Janković je – po tem ko je povedal, da ne gre v nobeno stranko – ocenil, da bi funkcijo biti mandatar za teh nekaj mesecev sprejel le nekdo, ki je po njegovem mnenju nerazsoden.
"Ne bom dovolil, da bodo Slovenijo razprodali – Mercator, Savo, Cetis in Ljubljansko banko, vse to ti politiki nameravajo prodati, zato grem na volitve. Pripravil sem koncept, kako zagotoviti trajno lastnino Slovencev v teh podjetjih. To je vsebinski spor, zato tak odziv kolegov do mene,“ pa mu je odgovoril Stanič.
KOMENTARJI (265)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.