
NSi je danes v parlamentarni postopek vložila več predlogov za spremembo zakonov. In sicer so najprej vložili predlog novele zakona o dohodnini, s katerim bi dvignili splošno olajšavo za vse zavezance na 7000 evrov. Z njim želijo razbremeniti visoka davčna bremena zavezancev, izboljšati okolje za razvoj gospodarskih aktivnosti ter rešiti težavo t.i. delavcev migrantov, so zapisali.
Splošna olajšava je določena pri 2800 evrih, za leto 2017 pa je v skladu s pravilnikom o določitvi olajšav in lestvice za odmero dohodnine znašala 3302,70 evra. Za zavezance s skupnimi dohodki do 11.166,37 evra se je povečala še za 3217,12 evra, za tiste s skupnimi dohodki od 11.166,37 do 12.570,89 evra pa za 1115,94 evra.
Od konca 2013 se davčne olajšave ne usklajujejo več z rastjo cen življenjskih potrebščin, kar je prineslo zmanjšanje njihovega obsega. Gospodarsko stanje se je izboljšalo in prav bi bilo, da se olajšave znova usklajujejo z realnimi spremembami, so ocenili v NSi, kjer so lansko jesen poskusili z enakim predlogom, a jim ni uspelo.
S predlogom za enotno splošno olajšavo se ukinja t.i. stopničasta dodatna olajšava za zavezance z nižjimi dohodki, zanje bo ob tako postavljeni splošni olajšavi davčna obravnava ugodnejša. S tem predlogom se bo zvišala neto plača zaposlenih, kar bo spodbudilo potrošnjo in povečalo višino pobranega DDV, so navedli.
Zakon bi se začel uporabljati z januarjem prihodnje leto, še izhaja iz predloga zakona.

NSi tudi s predlogom za skrajšanje časa bolniškega nadomestila v breme delodajalcev
V NSi so ob tem pripravili tudi predloga novel zakonov o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju in o delovnih razmerjih, s katerima predlagajo skrajšanje števila delovnih dni bolniške odsotnosti, ki jo krije delodajalec, s 40 na 15. Tako bi po novem ZZZS začel plačevati bolniško nadomestilo s 16. delovnim dnevom odsotnosti.
To bi za Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) na letni ravni predstavljalo dodatno breme v višini 50 milijonov evrov, če bi se na podlagi novele število zahtevkov za nadomestilo povišalo za 10.000, je razvidno iz predloga novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju in predloga novele zakona o delovnih razmerjih, ki so ju s podpisi poslancev NSi že vložili v DZ.
Kot so navedli v stranki, je sedanje obdobje 30 delovnih dni, kolikor delodajalec krije nadomestilo za bolniško odsotnost, absolutno predolgo. V praksi privede do tega, da si denimo podjetniki za zagotovitev eksistenčnega minimuma sami skrajšajo bolniško in se vrnejo na delo, čeprav niso zdravi. S sprejetjem novele bi se po mnenju NSi odpravil temeljni razlog za mnoge težave slovenskih obrtnikov in podjetnikov.
Predlagajo, da bi se se oba zakona začela uporabljati 1. januarja 2019.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.