V DZ so danes po nujnem postopku sprejeli predlog zakona o soobstoju gensko spremenjenih organizmov (GSO) z ostalimi kmetijskimi rastlinami. Predlog zakona je podprlo 45 poslancev, proti pa jih je glasovalo osem.
Predstavniki parlamentarnih poslanskih skupin so pred tem predstavili svoja stališča glede omenjenega predloga zakona. Ta so bila predlogu v večini naklonjena. Tik pred glasovanjem je nato Jože Tanko v imenu poslanske skupine SDS zahteval 45 minut odmora za uskladitev stališč znotraj poslanske skupine. Kljub temu teh poslanci SDS niso uspeli poenotiti, zato so glasovali po svoji vesti.
Minister Pogačnik: Sodelovali smo z nevladnimi organizacijami
Kot je uvodoma ob predstavitvi predloga zakona pojasnil minister za kmetijstvo Milan Pogačnik, zakon zakonsko varuje področje, ki doslej ni bilo urejeno. V EU je do zdaj to področje uredilo 15 držav, Slovenija pa je zakon pripravljala od leta 2006. Namen zakona po besedah Pogačnika ni dovoljevanje pridelave ali celo spodbujanje pridelave GSO, ampak zgolj zagotavljanje pravnega okvira, v katerem bodo ob upoštevanju pravil soobstoja mogoče vse oblike kmetovanja.
Ob tem je dejal, da gre za problematiko, pri kateri je del zakonodaje že urejen na nivoju EU, kar po njegovih besedah terja dodatno skrbnost pri sprejemanju zakona. Zakon je bil v fazi usklajevanja že leta 2006 posredovan Evropski komisiji, ki je dala na zakon določene pripombe. Te je ministrstvo za kmetijstvo v nadaljnjem postopku sprejelo oziroma utemeljilo in tako pridobilo pozitivno mnenje komisije.
Poleg tega je ministrstvo, tako Pogačnik, zaradi občutljivosti problematike pri pripravi zakona ves čas sodelovalo z nevladnimi organizacijami, poleg tega pa je bil predlog zakona tudi koalicijsko usklajen. "Namen zakona je urediti soobstoj tako, da bo vsakemu pridelovalcu dana možnost izbire med ekološko, konvencionalno in integrirano pridelavo ali pridelavo GSO. Poleg tega bodo tudi potrošniki in pridelovalna industrija ob upoštevanju predpisov o sledljivosti in označevanju imeli možnost izbire in GSO in gensko nespremenjenimi izdelki," je dejal Pogačnik.
SD: Podpiramo zakon
Za podporo predlogu zakonu so se v poslanski skupini SD po besedah Alana Bukovnika odločili predvsem zaradi dejstva, da bi tak zakon omogočil nadzor nad vnosom semen GSO, površinami posejanimi z GSO in nad prisotnostjo GSO nasploh, česar doslej ni bilo. "Menim, da je zakon dovolj strogo naravnan, da bo preprečil nepravilnosti na tem področju," je dejal.
SDS: Preprečiti nenadzorovano pridelavo GSO
Po navedbah Roberta Hrovata (SDS) je trenutno v Sloveniji pridelava gensko spremenjene koruze mogoča brez kakršnih koli omejitev, zato je po njegovih besedah nujno čim prej sprejeti ustrezno zakonodajo, ki bo preprečila nenadzorovano pridelavo GSO. "V SDS menimo, da je predlog zakona žal edina možna zaščita pred neželeno prisotnostjo GSO. Če že ni mogoče splošno prepovedati GSO, je potrebno narediti vse, da je zakon naravnan skrajno omejevalno," je poudaril.
Zares: GSO v Sloveniji ne bo mogoče pridelovati
Cveta Zalokar Oražem (Zares) je izrazila zadovoljstvo, da je predlog omenjenega zakona prišel v obravnavo v DZ, saj "zapolnjuje izredno nevarno pravno praznino". "Dejstvo je, da bodo z zakonom prvič urejene kakršne koli omejitve gojenja GSO," je dejala. Ob tem je izrazila prepričanje, da je Sloveniji uspelo pripraviti in z EU uskladiti tako restriktiven zakon, da GSO v Sloveniji ne bo mogoče pridelovati.
Desus: Slovenija kot članica EU na svojem ozemlju ne more uvesti popolne prepovedi uporabe ali gojenja GSO
Desus je predlog zakona po besedah Antona Urha podprl predvsem zaradi dejstva, da Slovenija kot članica EU na svojem ozemlju ne more uvesti popolne prepovedi uporabe ali gojenja GSO, prav tako pa ne more niti izključiti nobenega tipa kmetovanja ali pridelovanja GSO tistih sort, ki so vpisane v skupni katalog sort poljščin in katalog zelenjadnic. Ob tem je izrazil upanje, da držijo navedbe ministra Pogačnika, da s tem predlogom zakona Slovenija ne dovoljuje gojenje GSO, temveč tako predelavo zgolj ureja.
SNS: Zakon bi lahko bil boljši
Zakon po mnenju poslanca SNS Zmaga Jelinčiča ni slab, lahko pa bi bil boljši. Izrazil je pričakovanje, da bo ministrstvo za kmetijstvo pripravilo podzakonske akte predvsem v zvezi z varovalnimi pasovi in inšpekcijami. Predlagal je tudi, da ministrstvo skliče posvet strokovnjakov, ki bi razpravljali o tem, kako ukrepati, če se GSO nenadzorovano razširijo.
SLS: Raje bi sprejeli zakon o prepovedi GSO
Franc Bogovič (SLS) je poudaril, da je področje pridelovanja in predelovanja GSO nujno omejiti in regulirati z zakonom. Dejal je, da bi v SLS raje sprejeli zakon o prepovedi GSO, vendar pa Slovenija zaradi uredb EU o GSO tega ne more storiti. "Veseli nas, da so v tem zakonu dobri nastavki o tem, da je za uvedbo GSO v svoj asortiment potrebno imeti pisno soglasje sosedov," je dejal.
LDS: Zakon, ki prižiga rdečo luč za brezobzirno in prosto gojitev GSO
Poslanec LDS Borut Sajovic je izrazil zadovoljstvo, da so se vse poslanske skupine v parlamentu našle na istem bregu in da o tako pomembnem evolucijskem vprašanju razmišljajo na podoben način. Poudaril je, da s sprejemom zakona o soobstoju GSO Slovenija ne prižiga zelene luči za pridelavo GSO, pač pa zakon, ki prižiga rdečo luč za brezobzirno in prosto gojitev GSO.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.