
Predlog je pokazatelj izboljšanja razmer, za katerega premier Miro Cerar upa, da bo dobil podporo v DZ. Ni pa to za premierja ključno. Bistveno je, da smo po njegovih besedah v zadnjih dveh letih zaposlili 50.000 mladih, tudi sicer se je bistveno zmanjšala nezaposlenost. "Ljudje lahko spet z delom pridobivajo zase," je pojasnil ob robu današnje okrogle mize najvplivnejših pravnikov.
Drugi januar je dan, ki so ga ljudje tradicionalno imeli zase, tradicionalno je bil dela prost dan, je spomnil premier. Dodal je, da je odločitev za ta predlog dozorevala dlje časa, preverjali so jo tudi z ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo ter s finančnim ministrstvom. "Če jo želimo uveljaviti že to novo leto, jo je treba sprejeti sedaj," je povedal.
"Slovenkam in Slovencem želimo veliko optimizma in zagona, predvsem pa dodaten čas za družino, prijatelje in sprostitev," je o predlogu povedala vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer.
Po besedah predsednika vlade izračuni kažejo, da bo sicer prišlo do določenega izpada, a na drugi strani do prihrankov pri javni upravi in celo do dobička s turizmom.
Predlog spremembe so poslanke in poslanci SMC napovedali v torek, s spletne strani DZ pa je razvidno, da so jo danes tudi že vložili. V poslanski skupini SMC so pojasnili, da jo je predlagalo 35 poslancev SMC.
SMC: Javnofinančna situacija "omogoča", da vrnemo ta dela prosti dan
V SMC ocenjujejo, "da je javnofinančna situacija toliko stabilizirana, da vrnemo ta dela prosti dan." Spremembo zakona bi radi izpeljali po skrajšanem postopku, kar pomeni, da bi – če bo zakon sprejet – začel veljati že z 2. januarjem 2017. Predlog podpirata tudi ministrstvi za finance in gospodarstvo.
Po ocenah gospodarskega ministrstva "prost dan prinaša pozitivne učinke na turizem, ki je lani dosegel rekordne rezultate, in spodbuja dodatno potrošnjo, kar vpliva na gospodarsko rast."
SD s predlogom nima težav, a opozarja na "populizem"
S predlogom SMC, da bi 2. januar ponovno postal dela prost dan, v SD nimajo težav. So pa poudarili, da ob tem ne morejo mimo vprašanja, zakaj ta stranka ne predlaga tudi sprostitve plačnih omejitev za celotni javni sektor.
Zato v SD predlagajo krepitev socialnih transferjev za vse socialno ogrožene in na robu preživetja. "Če je v državni blagajni 53 milijonov evrov na leto za zdravstveno elito in za "populistično" ukinjanje 2. januarja kot delovnega dne, moramo najti sredstva tudi za spopadanje z revščino," so še poudarili.
2. januar navaden delovni dan od leta 2013
Vlada Janeza Janše je leta 2012 v sklopu varčevalnih ukrepov sprejela zakon, ki je ukinil 2. januar kot dela prost dan. Zakon je nato začel veljati že z naslednjim letom.
Drugi januar je bil sicer dela prost dan od leta 1955. Če bo znova uveljavljen, pa bomo imeli skupaj 13 dela prostih dni v letu. Podobno število dela prostih dni imajo tudi v Nemčiji, Avstriji, Poljski, na Češkem, Slovaškem in Madžarskem.
KOMENTARJI (217)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.