Slovenija

Bi morali uvesti davek na rdeče meso?

Ljubljana, 10. 11. 2018 09.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
288

Porabo rdečega mesa in predelanih mesnin bi morali zmanjšati na dve porciji na teden, so prepričani raziskovalci Univerze v Oxfordu. S tem bi se izognili številnim boleznim, poleg tega pa bi nekoliko tudi razbremenili okolje. Kot eden od načinov, kako ljudi prepričati, da ne posegajo toliko po teh živilih, raziskovalci predlagajo uvedbo davka na rdeče meso in predelane mesnine, ki bi se razlikoval od države do države.

Predelane mesnine dokazano lahko povzročajo raka na debelem črevesju.
Predelane mesnine dokazano lahko povzročajo raka na debelem črevesju. FOTO: Thinkstock

Velika Britanija se je aprila pridružila tistim državam, ki so uvedle davek na sladke pijače. Zdaj pa raziskovalci na Univerzi v Oxfordu predlagajo tudi uvedbo davka na rdeče meso in predelane mesnine. Zakaj? Razlog je v škodljivosti prepogostega uživanja teh živil, za katere je že Svetovna zdravstvena organizacija leta 2015 dejala, da bi se jih morali izogibati, saj povečujejo tveganje za nastanek raka.

Z višjimi cenami mesa in predelanih mesnin bi, kot ocenjujejo v najnovejši raziskavi, porabo mesa zmanjšali na dve porciji na teden – trenutno ljudje v razvitih državah zaužijejo eno porcijo na dan. Izračunali so, da bi z uvedbo davka na govedino, svinjino in jagnjetino po svetu lahko rešili 220.000 življenj in prihranili 35,2 milijardi evrov v le dveh letih.

Raziskovalci Univerze v Oxfordu ocenjujejo, da zaradi posledic uživanja rdečega mesa in predelanih mesnin vsako leto na svetu umre okoli 2,4 milijona ljudi, poleg tega pa to svetovno gospodarstvo obremeni za okoli 251 milijard evrov.

“Nihče ne želi, da bi vlade ljudem govorile, kaj lahko in česa ne smejo jesti,” pravi vodja raziskave Marco Springmann z Univerze v Oxfordu. Vendar pa se moramo zavedati, da je pretirano uživanje nekaterih živil škodljivo zdravju in predstavlja veliko breme za zdravstvene blagajne po svetu, dodaja.

Kakšen bi moral biti davek?

V raziskavi so za 149 različnih držav izračunali, kolikšen bi morali biti davek na rdeče meso in predelane mesnine. V revnejših državah, kjer ljudje jedo zelo malo mesa, bi bil davek blizu ničli, v razvitih državah, kjer je poraba večja, pa bi bil davek višji.

Po predlogu raziskovalcev bi se višina davkov razlikovala od države do države glede na to, kakšna je dejanska poraba teh živil in kakšna je njihova trenutna cena. Denimo, za Veliko Britanijo predlagajo 14-odstotni davek na rdeče meso in 79-odstotni davek na predelane mesnine. V ZDA bi se cene rdečega mesa povišale za 34 odstotkov, predelane mesnine pa bi se podražile za 163 odstotkov.

Glede na to, koliko predelanih mesnin zaužijejo, bi morali v Nemčiji za ta živila po teh izračunih uvesti kar 166-odstotni davek, na Švedskem pa 185-odstotni davek, da bi pokrili javnozdravstveno škodo, ki nastane.

Za Slovenijo bi po izračunih morali uvesti 12,8-odstotni davek na rdeče meso in 62-odstotni davek na predelane mesnine. To bi denimo pomenilo, da bi za kilogram govejega bočnika, ki trenutno pri enem od trgovcev stane 6,98 evra, po tej obdavčitvi morali odšteti 7,84 evra – torej skoraj en evro več. Za 10 dag pakirane slanine, ki trenutno stane okoli 1,39 evra, pa bi morali, če bi uvedli ta davek, odšteti 2,25 evra.

Ali bi takšna obdavčitev prišla v poštev oziroma ali lahko v prihodnje pričakujemo podoben predlog, nam na ministrstvu za zdravje niso odgovorili.

V Sloveniji zaužijemo preveč rdečega mesa in predelanih mesnin

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so nam potrdili, da raziskave kažejo, da v Sloveniji “zaužijemo nekoliko preveč mesa, zlasti pa preveč predelanih mesnih izdelkov, ki jih povezujemo z večjim tveganjem za nekatere sodobne bolezni”. Vendar pa so skeptični do dejanskih učinkov takšnega ukrepa (višje obdavčitve rdečega mesa).

“Z vidika zaščite in krepitve javnega zdravja smo bolj naklonjeni spodbujanju večje dostopnosti do priporočenih živil, kot sta npr. zelenjava in sadje ali kvalitetnih beljakovinskih virov, kot so kakovostne ribe, puste vrste kakovostnega mesa, priporočeni mlečni izdelki ipd. Za mnoge socialno ekonomsko šibke skupine prebivalstva bi tak ukrep omogočil njihovo večjo dostopnost. Po drugi strani je treba v sodelovanju z industrijo spodbujati preoblikovanje živil slabše prehranske kakovosti v izdelke z izboljšano sestavo oziroma spodbujati take postopke predelave mesa, da se tveganje za zdravje zmanjša,” poudarjata Matej Gregorič in Urška Blaznik z NIJZ.

Kaj kažejo statistični podatki? Lani smo v Sloveniji porabili skoraj 60 kilogramov govedine, svinjine, ovčjega, kozjega in konjskega mesa na prebivalca. To pomeni več kot kilogram rdečega mesa na teden. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V povprečju v Sloveniji porabimo skoraj enkrat toliko svinjine kot govedine. Zagotovo je razlog za večjo potrošnjo svinjine tudi v ceni. Svinjina je namreč cenejša od govedine. Takole pa so se gibale maloprodajne cene svinjskega in govejega stegna v zadnjih 10 letih: 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Nutricionist: Podražitvi 'nezdravih' živil bi morala slediti pocenitev bolj zdravih izbir

Pri nas je bil predlog za uvedbo davka na sladke pijače umaknjen, čeprav je imel močno podporo v stroki, saj sladke pijače niso del uravnotežene prehrane in jih za preživetje ne potrebujemo. Namesto tega smo sprejeli ukrep podpore samozavezam industrije, da bodo zmanjšale vsebnost sladkorja v pijačah. Učinkovitost tega ukrepa še ni znana. Obdavčitev mesa bi bila najbrž še težje izvedljiva.

Ljudje v povprečju pojemo preveč rdečega mesa, ocenjujejo raziskovalci.
Ljudje v povprečju pojemo preveč rdečega mesa, ocenjujejo raziskovalci. FOTO: Thinkstock

Pa so davki lahko rešitev za to, da ljudje začnejo manj posegati po nezdravih živilih? “Davki in takse so lahko uporabno orodje na področju javnega zdravja, kar je bilo pokazano že na več primerih. Z vidika javne sprejemljivosti ukrepa je pri tem zelo pomembno, da se tako zbrani prihodki uporabljajo z enakim ciljem. Npr., če se neka živila podražijo, ker bi njihov vnos želeli omejevati, je prav, da se na ta račun pocenijo živila, katerih uživanje želimo spodbujati, ali pa, da se tako zbrana sredstva kako drugače namensko uporabijo na področju spodbujanja zdrave prehrane. Ukrep mora biti seveda dobro premišljen, smotrno pa je seveda začeti z najbolj tveganimi hranili in kategorijami živil,” pravi Igor Pravst z Inštituta za nutricionistiko. Toda dodaja, da bi glede na usodo davka na sladke pijače takšen predlog, če se bo sploh pojavil pri nas, težko dobil podporo.

Podobno meni Janez Salobir z Biotehniške fakultete, ki v tej raziskavi vidi predvsem zanimivo “matematično, ekonomsko telovadbo brez resne teže, ki pa bi imela ob uvedbi zelo verjetno škodljive posledice za zdravje in s tem na finance”. Pravi, da so obdavčitve morda lahko smiselne pri stvareh, ki so z vidika zagotavljanja prehranskih potreb nepotrebne. “Recimo, alkohol in sladkor, ki vnašata v prehrano le po eno hranilo, ki ju pri našem načinu prehrane ne potrebujemo. Meso pa je kompleksno živilo, ki vnaša v prehrano snovi, ki jih druge skupine živil sploh ne vsebujejo, jih vsebujejo malo in/ali so zelo slabo izkoristljive. Zato je tak ukrep dvorezen meč.” Če bi uvedli davek na meso oziroma mesnine, bi s tem najbolj prizadeli tiste, ki so že tako na robu revščine, pravi. “Stvar je takšna: ljudje, ki uživajo veliko poceni rdečega mesa in mesnin, so tisti, ki manj zaslužijo. Pogosto tudi tisti, ki imajo manj časa. Če to obdavčimo, bodo ti tega jedli manj, a potem bodo uživali živila, ki jim bodo še bolj škodila. Se pravi, bodo posegali po še več živilih z veliko sladkorja, prečiščenimi ogljikovimi hidrati, z veliko maščob z neugodno sestavo, in bodo zaradi tega še prej umirali zaradi sladkorne in srčno-žilne bolezni, debelosti in drugih.”

Salobir poudarja, da je rdeče meso zdravo, a prekomerno uživanje rdečega mesa in predvsem mesnin ob hkratnem premajhnem uživanju zelenjave in sadja dokazano poveča tveganje nastanek raka na debelem črevesu. "Moramo pa se zavedati, da je označevanje živil ali skupin živil, tudi preko davkov, za "dobra", "slaba" ali "super" škodljivo, saj vodi do napačnih prehranskih navad," še opozarja Salobir.

Napotki za manjšo porabo rdečega mesa in predelanih mesnin

V Sloveniji nimamo smernic o priporočeni porabi rdečega mesa, pač pa ponavadi povzemamo tuje vire. Tako denimo Salobir izpostavlja smernice, ki jih je pripravila Velika Britanija, kjer tistim, ki uživajo več kot 90 gramov rdečega mesa in mesnin dnevno, priporočajo, da količino zmanjšajo na 70 gramov dnevno, kar je povprečje v državi. V grobem to pomeni približno 500 gramov rdečega mesa in mesnin na teden.

Pestra mešana prehrana vključuje meso v zmernih količinah, saj je meso pomemben vir beljakovin visoke biološke vrednosti. Meso v prehrani človeka, še posebej v obdobju rasti in razvoja, zanesljivo zagotavlja zadosten vnos cinka, železa, vitamina B12 ter vseh esencialnih aminokislin in maščobnih kislin. Zaradi teh razlogov je njegovo zmerno vključevanje v pestro mešano prehrano, v skladu s priporočili o količinah in pogostosti, upravičeno. Nacionalni inštitut za javno zdravje

Na NIJZ so nam posredovali nacionalna priporočila zdravega prehranjevanja, ki na jedilnik vključujejo uživanje pustega rdečega mesa največ dvakrat do trikrat na teden, belega mesa (perutninsko meso) do trikrat na teden, rib pa vsaj enkrat do dvakrat na teden.

Prehranski cilj je zaužiti manj mesa, vendar bolj kakovostnega. Na NIJZ pravijo, da bi bilo smiselno del rdečega mesa in mesnin zamenjati z ribami, ki jih v Sloveniji pojemo premalo. “Vemo pa, da bi zamenjava mesnih izdelkov z ribami prinesla dvojni pozitivni učinek: zmanjšali bi količino slabih nasičenih maščob in povečali količino koristnih omega-3 maščobnih kislin, ki so pomembne v preventivi srčno-žilnih obolenj. Za Slovenijo smo pred leti že izračunali, da bi v primeru, če bi zaužili vsaj 400 g zelenjave in sadja na dan, na ta način lahko zmanjšali tveganje za srčno žilne bolezni za 10 odstotkov, za možgansko kap za šest odstotkov in za nekatere vrste raka za šest odstotkov,” pojasnjujejo na NIJZ.

Globalno zmanjšanje porabe rdečega mesa bi imelo učinke tudi na okolje

Poleg zdravstvenega vidika, raziskovalci z Oxforda izpostavljajo tudi okoljevarstveni vidik zmanjšane porabe rdečega mesa. Če bi države po svetu upoštevale njihov predlog o višji obdavčitvi rdečega mesa in predelanih mesnin, bi to pomenilo za 16 odstotkov manjšo porabo tega mesa na globalni ravni, so izračunali. S tem pa bi zmanjšali toplogredne emisije za okoli 100 milijonov ton, kar bi imelo pozitiven učinek na klimatske spremembe.

Živinoreja izkorišča večino kmetijskih zemljišč (83 odstotkov) in prispeva za okoli 60 odstotkov kmetijskih toplogrednih plinov, kažejo izsledki raziskave, ki so jo v ločeni raziskavi objavili maja. Zato z zmanjšanjem porabe živalskih izdelkov prispevamo tudi k manjši obremenitvi okolja.

“To seveda drži, ampak življenje zahteva nek ogljični odtis. Z vidika okolja vsekakor pretiravanje z mesom ni dobro, tudi z vidika zdravja ni. Ampak neko količino je pa treba pojesti,” zaključi Salobir. Ključ je torej v zmernosti.

V Sloveniji je sicer situacija nekoliko drugačna kot v svetu. Prispevek živinoreje k izpustom toplogrednih plinov je v Sloveniji po ocenah Kmetijskega inštituta 7,67-odstoten, kar je približno štirikrat manj od izpustov v prometu. V zadnjih treh desetletjih (od 1986) so se izpusti toplogrednih plinov iz živinoreje zmanjšali za 12 odstotkov, izpusti na kilogram prirejenega mleka pa za 35 odstotkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (288)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ŠeVednoPlešem
11. 11. 2018 19.45
+4
No, ja ... Uvedite davke na gensko spremenjena živila, na kitajsko, brazilsko sojo, na živila, pri katerih proizvodnji in shranjevanju se uporabljajo najhujši strupi, uvedite davek na SLADKOR, SLADKORNE pijače, sladkane jogurte, na izdelke, pijače, ki so sladkani z umetnimi sladili ... SLADKOR je najhujši sovražnik človeka. Malce bizarno je, da so ekološka živila cenejša od neekoloških, ne glede na to, da se pri njihovi pridelavi porabi manj nafte, manj gnojil, pesticidov in ostalega ...
nikhrast
11. 11. 2018 15.55
-3
Nekateri vzamete to preveč resno saj še davek na sladkor nismo uvedli. Davek na alkohol in tobak je pa že zdaj ogromen posebno po severnih državah na zahodu, flašo vina ne dobim pod $10, kadilci pa vem da zapravijo nekaj sto dolarjev mesečno. Vidim pa da je v mesu v Sloveniji še preveč masti in soli. Čevape sem že vrgel stran, preveč slani so bili, mislim pa da je tu tudi problem s mesarjem s starinskimi pogledi. Pa bi sploh jedli kranjske kot so jih delali za cajta Franca Josefa, še zdaj vidim klobase polne masti.
vinogradnik33
11. 11. 2018 15.47
+2
Če želite uničiti rejce , kar nabijte davek na rdeče meso , ki je že sedaj predrago , predrage so tudi ribe ! Oziraje se na naše plače in pokojnine si tako ne moremo privoščiti več ničesar , ker maloprodajne cene bežijo v nebo ! Nutricisti , vegani in podobni se pa lahko pasejo po travnikih in gozdnih jasah in živijo v kameni dobi !
wolfterier
11. 11. 2018 09.57
-3
Če bi človek ne začel jesti mesa,bi bil še vedno opica.Pa tudi mnogi primati so mesojedci !
Grega311
11. 11. 2018 08.56
+5
Še nobeden ni ostal na svetu......
Nimasmisla
11. 11. 2018 08.56
+5
meni nihče ne bo govoril kaj naj jem najmanj pa neki angleži ali še niso spokali iz eu
Boško1980
11. 11. 2018 07.25
+15
Točno ! Raje davek na idiotizem!
Belibog
10. 11. 2018 22.54
-4
Davek na blesave politke, pol komplet vlada bankrotira
srebrnibreg
11. 11. 2018 09.16
+11
In spet blesavi janšist ne more mimo, da ne bi pljuval na svoje politične nasprotnike in si potem ponaejal pluse na svojo svinjarijo v članku kateri o naši državi in z našo državo ter vlado nima nič. Barabin pokvarjen plačani.
piu
10. 11. 2018 20.42
+16
oslarija dneva.....
jugatneme
10. 11. 2018 20.31
+24
...še davek na zrak manjka...
Devilz Pff
10. 11. 2018 20.17
+27
Naj uvedejo davek na neumnost in bo država bogata.
mic3
11. 11. 2018 09.30
+1
tega ne bodo uvedli, ker bi po žepu udarilo le njih-parlamentarce
DAEMONIUM
10. 11. 2018 19.53
-9
Kako dolg prispevek? Kaj je spet v ozadju?? Cim je besedano davku je Slovenija prva, ki bi gd uvedla, verjetno bodo komunisti ze drugi teden dvignili cene za 20%. Pa kdo pacuje ze danes za krasov prsut vec kot 30 eur za kg, kaksna bo nova cena? Predlagam 50 eur itak ga bo se naprej kupovala 10% pescica izbrancev tega rezima!
srebrnibreg
10. 11. 2018 21.03
+18
Spet bla bla po lastni državi, levičarjih in sedanji vladi, ker se nekdo dela bedaka v Britaniji. Pokvarjen, hinavski, manipulativni....svečkar.
Brakedirt
10. 11. 2018 21.06
+7
komunisti ne boste nic dvignili,ker niste na oblasti.
Belibog
10. 11. 2018 22.56
-10
Komunisti so na oblasti, zato pa je vse v malori
Principat
11. 11. 2018 09.14
+7
kdor danes govori o komunistih je bolan in opranoglavec v 21 stoletju
wolfterier
11. 11. 2018 09.48
-5
A sta spet celo noč sanjala Janšo,Braderit in srebrnikreg...
?ebula
10. 11. 2018 19.05
+40
angleži naj raje uvedejo davek na parjenje med žlahto.
ZyzzMirin
10. 11. 2018 18.55
+19
ne obstaja niti 1 dokaz da bi meso povzročalo raka. Niti en.
Devilz Pff
10. 11. 2018 20.18
-3
Za raka na dojki eni pravijo da uživanje mesa vpliva na to. Kaj je res bog ve.
Kollerik
10. 11. 2018 18.54
+24
Vsekakor ga je treba uvest tudi na zrak. Treba je nekako razbremeniti delodajalce....
fairplayy
10. 11. 2018 18.46
+3
Da se zivet brez mesa kot trdijo vegiji pac pazit morjo kaj jejo da dobijo vse. Dejstvo pa je da je clovek kot lovec uzival tud meso ko si je uspel kaj uloviti ampak ne v taki kolicini in z tako vsebnostjo pesticidov kn antibiotikov. Zmerno pa bo za nas bolje in za okolje da ne bo treba sekat pragozda za krmo in paso zivsali.
tali?ni tom
10. 11. 2018 18.19
+21
pa saj ni škodljivo meso, itivi not soprobl! prepovedat kemijo pa bo!
srebrnibreg
10. 11. 2018 18.14
+17
To je spet pritisk kakšnih veganov ali ostalih zelenjavo jedcem kateri drugim ne privoščijo uživanja v hrani.
Devilz Pff
10. 11. 2018 20.19
+4
Uživanje v hrani pripelje do trpljenja v bolezni.
Petur
10. 11. 2018 18.12
+21
Kaj pa ce bi se problem poskusalo resevat prvo s prepovedjo ne obdavcenjem ,,,,mcdonalda in kebaba? Ze tisti smrad na vratih ti nakazuje mnoge bolezni.
Uporabnik261021
10. 11. 2018 17.19
-3
za zagovornike živinoreje. za pridelavo soje, s katero futrajo te krave, v braziliji in ostalih la državah amerike na veliko sekajo amazonski pragozd. vsak t...c, ki je naredil dva razreda osnovne šole ve, da je gozd največji porabnik ogljikovega dioksida, ki ga na veliko spuščamo v zrak. lahko si brišemo solze nad ubogimi živinorejci, ki bodo ostali brez tistih tisoč evrov ali dolarjev zaslužka, zakaj se pa ne jočemo nad totalno uničenim okoljem, na katerem se zdaj pasejo krave, nad uničenim avtohtonim življem v tistih območjih, pa tam niso samo opice in orhideje, so tudi ljudje. malo si razširite obzorja, preden tukaj porabimo celo vrečko robčkov nad ubogo usodo živinorejcev. ko bomo, in z novim predsednikom v braziliji, bo to zelo kmalu, posekali še tistih par dreves, med drugim to na veliko počnejo kitajci v afriki in sibiriji, in se bodo tam pasle vaše krave, me zanima kam boste dali ves neporabljen co2. boste vaše zrezke jedli s kisikovimi maskami na obrazu. in meso ni potrebno za preživetje in življenje, kot tukaj pametujejo na biotehniški. miljon raziskav je pokazalo, da uravnotežena veganska / vegetarjijanska hrana zadostuje vsem potrebam telesa od rojstva naprej. sicer pa, imate internet, in ni potrebno da verjamete samo enemu viru. poglejte malo okrog sebe in sami raziskujte. bodite radovedni, marsikatera "resnica" se izkaže za prirejeno.
VirusX
10. 11. 2018 17.28
+23
Več živil rastlinskega izvora vodi v napenjanje posledično se v zrak izpušča veliko škodlhivih plinov tudi Co2..... Daj ne fantaziraj jej vse zmerno pa bo.....
rozalinda
10. 11. 2018 17.29
-10
@Antares, velik plus in hvala za gornji komentar, prihranil si mi tipkanje :)
Krematorij666
10. 11. 2018 18.45
+18
Pojdi na pašo in se lepo najej. Brigaj se za svoj vamp, ostalim pa pusti da se za svojega...
Kollerik
10. 11. 2018 18.56
-4
Antares +++++, toda družbe z večinskim delom avstralopitekov tega pač še ne razumejo...dokler ne bo prepozno....
Uporabnik261021
10. 11. 2018 19.15
-3
napenjanje pri ljudeh zaradi rastlinkse hrane, tudi to je mit, nikoli ne bo doseglo škodljivosti izpuščenega metana pri riganju prežvekovalcev. če nisi opazil, zunaj je 17 stopinj, smo novembra. toplogredni plini, med njimi metan in co2- globalno segrevanje, ekstremni vremenski pojavi.... poplave z večjo rušilno močjo, daljše suše... lahko vidiš širšo sliko?
Krematorij666
10. 11. 2018 21.14
+7
@Antares ...tako je in za vse vremenske tegobe so krive izključno krave...tudi ti malo širše glej
Uporabnik261021
11. 11. 2018 07.53
+1
@Krematorij, niso za vse krive krave, ima pa precejšen delež pri opustošenju zemlje prav industrijska živinoreja + ostalo. In če imaš kako minuto časa google it, poglej stanje gozda v 50 letih, in poglej danes, in poglej še kaj je tam sedaj, lahko prebereš poročilo IPCC kam nas bo peljalo segrevanje za 1,5 stopinja in kam pri 2, še najverjetnejši scenarij pa je da bomo kmalu na 4+. Potem ne bomo mi tisti, ki se otepamo beguncev, ampak bomo sami begunci. Oz našti otroci.
Krematorij666
11. 11. 2018 08.54
+2
Google it ti najde recimo dokumentarni film od Discovery Channel z imenom Mermaids...ob očitni potegavščivi jih je ogromno nasedlo, ker je "kredibilen" medij. Pravim le da vse ni tako kot se vidi...
wolfterier
11. 11. 2018 09.51
+5
Ko so se v Ameriki pasli miljoni bizonov,je bil zrak čist !
rozalinda
11. 11. 2018 12.00
+2
@Antares, @kollerik... itak! Ne rabim česa dodat, edino velik plus obema.
VirusX
11. 11. 2018 20.21
-1
Vidim jaz širšo sliko ne skrbi. Koliko pridelovalnih površin bi pa rabili če bi bili vsi vegani oziroma vegetarijanci. Bi blo treba še kak gozd posekat.