25. aprila so središče Ljubljane zavzeli traktorji in udeleženci drugega protestnega shoda kmetov. Kmetje iz različnih delov Slovenije so se zbrali na Trgu republike pred državnim zborom, nato pa je kolona traktorjev in kmetijske mehanizacije zapeljala mimo državnega zbora in glasno hupala. Shoda naj bi se udeležilo več tisoč udeležencev in vsaj 1500 traktorjev, je ocenil predsednik Sindikata kmetov Slovenije.
"Od kmetovanja nas živi bolj malo, od kmetijstva živimo vsi," so opozorili kmetje in napovedali, da bodo s protesti nadaljevali, če z vlado ne bodo dosegli dogovora.
Zaradi protesta je bil sicer promet v glavnem mestu več ur ohromljen, policija je zaradi daljših zastojev odsvetovala potovanje v središče mesta, če to ni bilo nujno potrebno. V dolgih kolonah so obtičali tudi avtobusi, skoraj vse mestne linije so imele najmanj polurne zamude.
Prav na dan protesta pa je ljubljanski župan Zoran Janković podpisal predlog odloka, ki bi vožnjo s traktorjem po središču prestolnice lahko precej podražil. Predlog sprememb odloka o urejanju prometa namreč predvideva 160 evrov globe za posameznika, ki vozi tovorno vozilo, katerega največja dovoljena masa presega 3,5 tone, ter delovne stroje, delovna vozila in traktorje, v kolikor nima pridobljene dovolilnice za prevoz območja cone 1.
Zadevo bodo na seji mestnega sveta MOL po hitrem postopku predvidoma obravnavali 29. maja.
"Če mislite, da bomo kot mestna občina dajali kazni za 500 traktorjev, se motite"
Odlok že imamo, je na novinarski konferenci pojasnil Janković. "Tudi če se kdo seli, mora prej pridobiti dovoljenje, če vozilo presega določeno težo," je povedal in pojasnil, da je bil odlok tako narejen, da ni predvideval nobenih kazni, zato so ga zdaj dopolnili. "Če mislite, da bomo kot mestna občina dajali kazni za 500 traktorjev, se motite, ne bomo," je dodal.
Marsikomu se v luči zadnjih tednov, ko so protestirali kmetje, zdi nenavadno, da so se za dopolnitev odloka odločili prav zdaj. "Lahko, da se je kdo pri nas spomnil, da je treba to dopolnit. Do zdaj bi lahko samo rekli, oprostite, tukaj ne smete voziti. Nič drugega. Počakajte, da bomo uglobili kakšne protestnike, potem pa pridite vprašati," je dodal.
"Člen je v Odloku predpisan že vrsto let, trenutna sprememba nima nikakršne povezave s stavko kmetov"
"V sklopu priprav na napovedane proteste smo ugotovili, da veljavni Odlok o urejanju prometa v MOL že določa omejitve za vozila prekomernih dimenzij in teže, ne določa pa nobenih sankcij za neupoštevanje določenih pravil. Zato smo se odločili za dopolnitev Odloka, in sicer z določitvijo višine denarne kazni," odgovarjajo z Oddelka za gospodarske dejavnosti in promet MU MOL.
Zanimalo nas je tudi, zakaj so se odločili za obravnavno po hitrem postopku. Da gre zgolj za manjše dopolnitve in da Statut MOL dopušča uveljavitev manjših dopolnitev odloka po skrajšanem postopku, so pojasnili na omenjenem oddelku.
Podrobneje je Mestno redarstvo MU MOL pojasnilo, da je določitev kazenske določbe potrebna zaradi izpolnjevanja pogoja iz 6. člena Zakona o prekrških: "Prekršek je dejanje, ki pomeni kršitev zakona, uredbe vlade, odloka samoupravne lokalne skupnosti, ki je kot tako določeno kot prekršek in je zanj predpisana sankcija za prekršek".
"V kolikor kazenske določbe ni, dejanje ni prekršek," pravijo in dodajajo, da je težava zakonodajno pravnega izvora. "Kot že pojasnjeno, se dodaja le kazenska določba, člen s prepovedjo je v Odloku predpisan že vrsto let in trenutna sprememba nima nikakršne povezave s stavko kmetov," so zatrdili.
Mestna občina Ljubljana: Obtožbe, da gre za omejevanje demokratičnih protestov, so neosnovane
"Mestna občina Ljubljana ne izpodbija pravice do protesta in dokler so ti mirni, jim ne nasprotujemo, zato so obtožbe, da gre za omejevanje demokratičnih protestov, neosnovane," pravijo in poudarjajo, da nova določila Odloka o urejanju prometa v MOL nimajo nobenega vpliva na izvajanje demokratičnih protestov.
Ob tem so spomnili, da so protesti običajno organiziran, vnaprej napovedan dogodek. V sklopu priprave na dogodek organizator napove način izvajanja dogodka in zaprosi za izdajo ustreznih dovoljenj. Pristojni organ preuči vlogo in izda ustrezno dovoljenje ali pa ga zavrne. V postopku obravnave vloge lahko pristojni organ izda dovoljenje tudi za izjeme, ki jih organizator ustrezno opredeli.
"Organizator javnega shoda ali javne prireditve je dolžan javni shod ali javno prireditev prijaviti Policiji, v določenih primerih, ko obstajajo okoliščine, zaradi katerih bi lahko prišlo do ogrožanja varnosti ali pravic drugih, pa mora organizator zaprositi za dovoljenje upravne enote," so še dodali.
KOMENTARJI (854)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.