Po odprtju predora Markovec sta župana Kopra in Izole, Boris Popovič in Igor Kolenc, predstavila svoj predlog za ureditev obalne ceste med mestoma.
Odprtje predora je precej razbremenilo promet na obalni cesti, ki jo občine želijo razvijati v smeri povezave somestja Kopra, Izole in Pirana ter hkrati imeti na voljo obalni pas za turizem in razvoj, je na današnji novinarski konferenci povedal izolski župan.
Po danes predstavljenem predlogu občin Koper in Izola bi na cesti med Koprom in Izolo en pas obstoječega cestišča namenili kolesarjem, rolkarjem in drugim, na preostalem pasu, ki bi ga ločevala zaščitna ograja v celotni dolžini, pa bi uvedli izmenični enosmerni promet. Od polnoči do poldneva bi promet potekal v smeri Kopra - prometni tokovi namreč nakazujejo, da v tem času večina prometa poteka v tej smeri - od poldneva do polnoči pa v smeri proti Izoli. Za takšno ureditev bi porabili okoli 400.000 evrov.
Ta denar pa bi po Kolenčevem lahko prihranili in oba pasova dali na razpolago domačinom, če bi prišlo do sprejetja njihovega predloga o uvedbi lokalnih vinjet. Koprski župan Boris Popovič je pojasnil, da bi po njihovem predlogu uvedli lokalne vinjete po ceni 18 evrov, ki bi veljale ne le na odsekih hitre ceste med Škofijami in Izolo oz. med Bivijem in Kozino, ampak tudi drugod po Sloveniji, kot na primer na ljubljanski in mariborski obvoznici. Lokalna vinjeta ne bi veljala samo v določeni regiji, ampak na območju cele države.
Z regionalnimi vinjetami ne bi prišlo do upada prodaje običajnih vinjet, saj bi praktično vsa vozila pridobila vinjete, s tem pa bi tudi v Darsovo blagajno priteklo več denarja, je dejal Popovič in dodal, da bi obenem s tem pritegnili tudi tujce, ki se zdaj izogibajo plačilu letnih vinjet in obremenjujejo lokalne ceste.
Koprski župan je ob tem navedel, da ima predlog podporo več poslanskih skupin in bi po njegovem prepričanju brez težav šel skozi glasovanje v DZ, pa tudi Dars v predlogu "ne vidi nič slabega". O njihovi pobudi pa se mora izjasniti še vlada, sam pa računa na "razsodnost predsednika vlade". Kot je dodal Popovič, so pripravljeni čakati na odgovore do konca turistične sezone, če pa do srede septembra ne bodo jasno vedeli, kaj bo s predlogom, "bomo mi šli v akcijo".
Cerar predloga ne pozna
Premier Miro Cerar predloga za uvedbo lokalnih vinjet ne pozna neposredno. "Preden bi se lahko izrekel o njem, bi se moral z njim dobro seznaniti," je dejal.
Če bo prišlo do nekega resnega predloga, bi ga bilo treba "jasno prediskutirati zelo resno na ravni pristojnih ministrstev, tudi stroke in potem morda na širši ravni, celo v parlamentu, če bo kaj takega kdaj aktualno", je še dejal Cerar.
Strokovnjaka Livio Jakomin in Igor Zajec pa sta predstavila predlog alternativne trase hitre ceste med Koprom in mejnim prehodom Dragonja. Namesto nadaljevanja hitre ceste proti Luciji, ki bi promet samo prestavila za nekaj kilometrov proti meji, in namesto zdaj načrtovane hitre ceste Koper-Dragonja, za katero ni še niti sprejet državni prostorski načrt, bi po njunem predlogu izkoristili obstoječo hitro cesto do Izole, od koder bi se nato usmerili pod Barede proti naselju Bandelj, kjer bi se priključili na obstoječo cesto do Dragonje. Odsek bi bil dolg 3,7 kilometra z 1,4 kilometra dolgim predorom, je pojasnil Jakomin.
Predlagana trasa, ki sta jo tudi že predstavila pristojnim na ministrstvu za infrastrukturo, bi stala le 235 milijonov evrov v primerjavi s 365 milijoni evrov, kolikor bi stala trasa Jagodje-Lucija, je navedel Zajec. S predlogom se poleg Kopra in Izole strinjajo tudi v piranski občini.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.