Predlog prenovljenega zakona o Slovenskem državnem holdingu prah dviga, čeprav še ni objavljen. Med drugim naj bi namreč predvidel, da vse člane nadzornega sveta holdinga imenuje vlada. "Žal se vračamo na predlog, ki je bil takrat, ko je bil prvič predstavljen javnosti, deležen izjemno ostre kritike s strani sindikatov. Gre za totalno dominacijo politike nad tem področjem," se je na novosti odzval predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič.
"Res, paradoksalno je, da prihaja iz omar te vlade nekaj, kar je bilo pri prejšnji vladi predmet izjemno ostre kritike teh, ki so na oblasti sedaj," je dodal. Kot je še poudaril, se ignorira dejstvo, da imajo zaposleni v državnih družbah legitimno pravico, da tudi sami lahko vplivajo.
Tovrstni predlogi so po njegovih besedah korak nazaj. Očita jim tudi neoliberalno usmerjenost. "In temu mi seveda odločno nasprotujemo," je izpostavil.

Da, glede na to, da je upravljanje z državnim premoženjem slabo, zahtevajo predstavnika delavcev v nadzornem svetu, je dejal tudi predsednik Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Janez Posedi.
Nič dosti bolj spremembe, ki se obetajo, ne veselijo Ivana Janija Ulage, predstavnika Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS). Prepričan je, da bi morala biti v nadzornem svetu holdinga vsaj dva predstavnika socialnih partnerjev. "Imenovanje vsaj dveh predstavnikov s strani ESS bi bilo zelo zelo nujno potrebno," je povedal.
Skepso v zvezi s spremembami je potrdil tudi generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer.
Prenovljeni zakon naj bi predvidel, da nadzorni svet holdinga ne bi več štel devet članov, kot je predvideno v obstoječem zakonu, temveč pet. Medtem ko bi po veljavnem zakonu, ki se v tem delu zaradi politične krize in zastoja v DZ sploh še ni začel izvrševati, štiri kandidate za nadzornike predlaga vlada (enega na predlog Ekonomsko-socialnega sveta), štiri poslanske skupine in enega komisija za nadzor javnih financ, bi po novem vseh pet kandidatov predlagala vlada na predlog ministrstva za finance.
Struktura nadzornega sveta holdinga je bila jabolko spora že v času nastajanja prvotnega zakona, torej v času ministra za finance Janeza Šušteršiča. Med hudimi kritiki so bili tudi predstavniki sindikatov in delodajalskih združenj. Obe strani sta opozarjali pred prevelikim vplivom politike in si v nadzornem svetu želeli svojega predstavnika.
Ministrstvo za finance, ki ga vodi Uroš Čufer, naj bi predlog prenovljenega zakona predstavilo prihodnji teden, predvidoma v ponedeljek. Cilj naj bi bil, da vlada zakon potrdi še septembra. Zatem naj bi vlada potrdila še predlog strategije upravljanja, ki naj bi bila združena s predlogom klasifikacije naložb in naj bi jo sprejel DZ.
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.