Predlog novele Zakona o zaščiti živali so v parlamentarni postopek vložili poslanci koalicijskih poslanskih skupin s prvopodpisano Meiro Hot. Med drugim so vanj zapisali ustanovitev prehodnih hlevov za odvzete živali, ustanovitev specializirane inšpekcije za zaščito živali, obvezno čipiranje mačk, prepoved privezovanja psov in vzpostavitev obveznega internega video nadzora v klavnicah.
Cilj novele je po navedbah predlagateljev sistemska nadgradnja veljavne zakonodaje, predvsem na področjih svetovanja, nadzora in odkrivanja nezakonitih ravnanj z živalmi ter njihove oskrbe.
Predlog novele zakona v delu javnosti povzroča precej razburjenja. Veterinarska stroka in kmetje opozarjajo, da se z uvedbo pooblaščenih svetovalcev, ki bi lahko med drugim na kmetijah ugotavljali morebitne nepravilnosti, degradira veterinarski poklic.
Kot je na današnji seji pojasnila poslanka Hot, pa pri noveli ne gre za napad na kmete in rejce živali ali za degradacijo veterinarske stroke in njenih inšpekcijskih služb.
Do predlagane novele so kritični tudi v opoziciji. Poslanka NSi Vida Čadonič Špelič je poudarila, da predlog ni bil usklajen z veterinarsko fakulteto, veterinarsko zbornico, prav tako ne s kmeti in s Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije. Poslanec SDS Jožef Jelen pa je izpostavil, da daje predlog novele pooblaščenim svetovalcem možnost, da vstopijo na posamezno zasebno lastnino in zbirajo dokaze o ravnanju z živalmi, kar je po njegovi oceni hud poseg v zasebnost.
V opoziciji so zato menili, da je predlog treba umakniti in ga ponovno pripraviti s pomočjo stroke.
V poslanskih skupinah Levica, SD in Svoboda so medtem presodili, da je predlagana novela zakona o zaščiti živali primerna za nadaljnjo obravnavo. Poslanec Svobode Tomaž Lah je nekatere navedbe glede pristojnosti pooblaščenih svetovalcev označil za neresnične. Med drugim je v današnji razpravi zatrdil, da nikjer v predlogu zakona ne piše, da bodo ti svetovalci hodili po hlevih in zasebnih zemljiščih.
Vlada je na ponedeljkovi dopisni seji sprejela mnenje k predlogu novele zakona o zaščiti živali. Kot je danes pojasnila ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko, vlada podpira osnovne cilje in vsebinske rešitve predlaganega zakona, a predlaga nekatere spremembe in dopolnitve.
Te se med drugim nanašajo na opredelitev kaznivega dejanja mučenja živali, pobudo glede označevanja mačk, opredelitev samega pojma cirkus, uvedbo pooblaščenih svetovalcev in uvedbo videonadzora v klavnicah.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.