Razlogov za kampanjo je več, pojasnjujejo v Inštitutu 8. marec. "Pred nekaj meseci smo na spletu objavili vprašalnik in ljudi spraševali o stiskah, povezanih z draginjo. Strah pred nezmožnostjo plačevanja položnic in skrb pred naraščanjem cen šolske prehrane sta bila najpogosteje izraženi skrbi. Ugotovili pa smo tudi, da je število otrok, ki potrebujejo šolska kosila, vedno več, cenzus pa jih dosega vsako leto manj. Vložena zakona sta odgovor na aktualno situacijo," je povedala Maja Koražija.
V državni zbor so tako danes vložili predloge sprememb Zakona o osnovni šoli, v katerega bi vpeljali šolsko kosilo kot pravico za vse, in Zakona o šolski prehrani, v katerem to pravico urejajo. Po njihovi oceni šolska kosila predstavljajo največji strošek za starše šoloobveznih otrok.
Tanja Matijašević je izpostavila, da so brezplačna kosila za vse otroke pomembna, ker zmanjšujejo razlikovanje med učenci in učenkami. "Sama imam izkušnjo s tem, kako je biti otrok v družini, ki iz meseca v mesec pregleduje življenjske stroške. Nekaterim staršem je preprosto neprijetno oddati zahtevek za subvencionirano kosilo, sram je velik. Kot otrok sem si obljubila, da bom nekoč poskrbela, da nihče ne bo deležen tovrstnih občutkov. Brezplačna osnovna šola je pravica vseh otrok, pomembno je, da vključuje tudi brezplačen topel obrok."
V inštitutu so spomnili, da so bila brezplačna šolska kosila obljubljena tudi v koalicijski pogodbi vlade. "V Inštitutu 8. marec smo pri pripravi zakona veliko razmišljali o tem, ali se boriti za kosila za revne otroke ali kosila vzpostavimo kot pravico za vse. Za drugo možnost smo se odločili, ker se nam zdi pomembno, da zasledujemo cilj brezplačne osnovne šole in model nadomestka za prehrano pri redno zaposlenih: slednja pripada vsem, ne glede na višino plače. Prav tako smo bili veseli zaveze politike, njihovih ciljev pa ne želimo zmanjševati s predlogom zakona, ki zahteva manj," je dodala direktorica inštituta Nika Kovač.
Kampanja bo potekala po ulicah mest in vaseh, podpise pa bodo začeli zbirati predvidoma septembra. Da bo predlog zakona obravnavan v DZ, morajo zbrati vsaj 5000 overjenih podpisov ljudi.
Predlog spremenjenega Zakona o šolski prehrani, ki predvideva uvedbo brezplačnih kosil in subvencioniranih malic za osnovnošolce in dijake, je junija v DZ sicer vložila tudi poslanska skupina SDS, a je DZ 1. julija predlog na izredni seji zavrnil, navaja STA.
V inštitutu so predlog zakona poslancev SDS ocenili kot tehnično slabega.
KOMENTARJI (1187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.