To je osnutek, ki mu sledijo pripombe. Sodeč po prvih komentarjih pa jih ne bo malo. Avtorji so državo razdelili na 11 pokrajin. Tako so Štajersko razkosali na kar tri različne regije: Južnoštajersko, Vzhodnoštajersko in Zahodnoštajersko.
Ljubljana je po zgledu Dunaja nekakšen samostojni otok, a brez okoliških občin, češ da te v morebitni skupni osrednjeslovenski pokrajini ne bi bile enakopravne proti prestolnici.
Vidimo, da tudi denimo Notranjska pokrajina ni predvidena, medtem ko sta največji Dolenjska in Gorenjska. To so predvideni sedeži pokrajin, ki jih je stroka izbrala na podlagi že obstoječih mestnih občin, ki so tudi največja upravna središča. Bodo pa te gotovo še predmet vročih razprav in boja za interese.
In za koliko se bo povečala že tako preštevilčna državna uprava?
Vsaka pokrajina, vzemimo za primer Dolenjsko, naj bi poleg sedeža imela tudi pokrajinski svet in svet občin. Vsak organ v drugem kraju. A preoblikovali naj bi jih iz sedanjih 58. upravnih enot. Torej pokrajine ne predvidevajo nobenega dodatnega uradniškega delovnega mesta.
Kot je povedal Rudi Medved, minister za javno upravo: "V situaciji, ko politika zadnjih 10 let ni uspela ustanoviti pokrajin s tem nenazadnje kršimo ustavo. Smo v nekem neustavnem stanju. Če politiki to ni uspelo, naj to pride od ljudi, naj pride s terena. Morda bo pa tokrat lažje. Zato mi pozdravljamo vsak tovrsten poskus." Aleksander Jevšek iz skupnosti občin Slovenije in župan Murske Sobote pa pravi: "Možnost prijavljanja pokrajin na posamezne evropske razpise je bistveno večja. In najpomembnejše, s pokrajinami zasledujemo proces decentralizacije države."
Na predlaganem zemljevidu, kot lahko vidimo, obstaja še kar nekaj nenavadno in nelogično umeščenih krajev. Na Štajerskem denimo obstaja velik interes, da bi tri regije povezali v eno. Podobno bi lahko združili tudi Koroško in Savinjsko-šaleško pokrajino. Avtorji koncepta pravijo, da več kot 11 regij nikakor ne priporočajo, lahko pa manj. Jutri bo o tem prva razprava v Državnem svetu. Sledijo štiri večje debate po regijah, predvideno pa je tudi srečanje štirih predsednikov, kjer bi "stehtali" politično voljo za spremembe. To je sicer v imenu LMŠ danes že pokazal premier Šarec.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.