Nacionalni svet za kulturo je na današnjo sejo dodatno uvrstil predlog rebalansa proračuna, ki ga je predstavila ministrica za kulturo Majda Širca. Ta namreč, kot je dejal predsednik sveta Miran Zupanič, močno posega v kulturo, saj predvideva zmanjšanje sredstev za 38 milijonov evrov. Člani sveta so nad predlogom rebalansa zgroženi.
Zato nameravajo pozvati predsednika vlade Boruta Pahorja in vlado v celoti, naj predlaganega rebalansa ne sprejmeta. Vlada je izhodišča za pripravo predloga rebalansa proračuna za leto 2011 sprejela na seji minuli četrtek.
Zupanič je takšno obremenitev kulture označil kot nerazumno. Ker ministrstvo polovico proračuna porabi za plače zaposlenih, bo namreč teh 38 milijonov evrov potrebno zagotoviti iz preostanka sredstev, kar pa pomeni drastično poseganje v programe na področju kulture, je dejal Zupanič, ki predlog rebalansa vidi kot "napoved rezanja glav na finančni ravni".
Miran Mohar je izpostavil, da prav v tem času nastaja Nacionalni program za kulturo 2012-2015, v katerem bodo tudi številke za posamezna področja, ki pa se s takšnim rebalansom "podre kot hišica iz kart". Narediti tak rez po njegovem prepričanju lahko privede celo do uničenja kulturnega resorja.
Jože Vogrinc tak predlog rebalansa razume kot "norčevanje iz Nacionalnega programa za kulturo, ki mu je diametralno nasproten". Politiko izčrpavanja javnega sektorja je označil za nevzdržno, saj ogroža družbeni razvoj. Matjaž Zupančič je predlog rebalansa označil kot "diskriminacijo kulture", Meta Hočevar pa kot cinizem, ki "kaže na intelektualni nivo predlagateljev".
Člani sveta so razpravljali tudi o osnutku Nacionalnega programa za kulturo 2012-2015. Ministrica Širca jih je uvodoma pozvala, naj jim sedanje stanje v kulturi v navezavi na predlog rebalansa proračuna ne bo merilo pri razmišljanju za naprej, saj je pomembno, da na kulturo gledajo v luči, kot bi si jo želeli.
Nastajanje osnutka Nacionalnega programa za kulturo je povzela generalna direktorica direktorata za kulturni razvoj in mednarodne zadeve na ministrstvu Sonja Kralj Bervar. Ministrstvo je analizo stanja na področju kulture začelo pripravljati oktobra lani. Sledila je javna razprava, na katero je prišla vrsta odzivov, ki so jih na ministrstvu vključili v gradivo, nato je pod naslovom Teden kulturnih misli sledila javna razprava.
Člani sveta so se strinjali, da je med prvim in drugim osnutkom prišlo do bistvenega napredka. Ob tem so opozorili, da Nacionalni program za kulturo ne bi smel biti le "seznam želja", s čimer se je strinjala tudi Kralj Bervarja in poudarila, da so si na ministrstvu osnutek Nacionalnega programa za kulturo zamislili kot akcijski načrt.
Predlog rebalansa drastično krči sredstva
Ministrstvo za kulturo je s sprejetim proračunom za leto 2011 dobilo približno 215 milijonov evrov, s predlaganim rebalansom, ki državni proračun krči za skoraj 500 milijonov evrov, pa bo moralo sredstva sredi leta skrčiti za 38 milijonov evrov oziroma za 18 odstotkov. Da tudi kultura nosi delež krize, se zavedajo, vendar pa se jim ta znesek zdi nesprejemljiv. "Do te številke preprosto ne pridemo," je dejala Širca.
Kultura je v državnem proračunu udeležena z dvema odstotkoma, breme krize pa bi bilo treba nositi v višini osmih odstotkov, torej štirikrat več, je ponazoril državni sekretar Stojan Pelko.
In kaj bi se zgodilo v tem primeru? Po Pelkovih besedah bi morala med drugim ugasniti razpisa za pluralizacijo medijev in za avdiovizualna dela, ustaviti bi morali vse investicije, tudi v SNG Opera in balet Ljubljana, ter zmanjšati pogodbene vrednosti za že odobrene projekte nevladnih organizacij. Vsi javni zavodi, financirani iz proračuna, bi morali dodatno znižati sredstva za deset odstotkov.
Programski direktor EPK Mitja Čander je rebalans označil za zloveščo gesto na več ravneh. Ta po njegovem mnenju vodi k temu, da bomo začeli o kulturi v času krize govoriti kot o parazitski dejavnosti.
Kot je dejal direktor SNG Maribor Danilo Rošker, so že s triodstotnim znižanjem plač na robu preživetja, toda če se bodo sredstva znižala še za deset odstotkov, ne bodo mogli izvesti niti programa niti pokriti plač. Druge nejavne vire je namreč težko najti, saj je sponzorstva in donatorstva vedno manj.
Predvideno krčenje bo še posebej prizadelo t. i. nevladnike, med katerimi je več kot 1000 samozaposlenih, saj ministrstvo po besedah Jurija Krpana, vodje skupine samostojnih kulturnih delavcev za dialog z ministrstvom, ne bo moglo uresničiti že podpisanih pogodb.
Ministrstvo pričakuje odgovoren in državotvoren dialog
Na ministrstvu za finance so v odzivu na besede ministrice Širca zapisali, da morajo proračunski uporabniki svoje finančne načrte pripraviti predvidoma do 24. junija, zato trenutno še ne morejo komentirati oziroma pojasnjevati posameznih "rezov" in izjav ministrov na to temo.
Poudarjajo pa, da mora Slovenija zaradi mednarodne finančne krize in nesprejete pokojninske reforme nemudoma pristopiti k pripravi rebalansa proračuna. Vlada se je zavezala, da bo sledila ciljem programa stabilnosti, ki predvideva fiskalno konsolidacijo.
Rebalans proračuna predstavlja enega izmed pomembnejših ukrepov ekonomske politike v letu 2011, ki bo Sloveniji omogočil omejitev javnofinančnega primanjkljaja, zato ministrstvo za finance pričakuje odgovoren in državotvoren dialog posameznih ministrov pri pripravi rebalansa, so še zapisali na ministrstvu za finance.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.