Vlada je danes potrdila celovit načrt ukrepov na davčnem področju, od katerega si finančni minister Dušan Mramor obeta ohranitev obsega pobranih davkov na enaki ravni kot zdaj, še posebej pa si želi razbremeniti stroške dela visoko izobraženih. Uveljavitev sprememb pričakuje v letu 2017, ko naj bi prvič obračunali tudi davek na nepremičnine.
V celovitem načrtu ukrepov na davčnem področju je našteta vrsta davčnih zakonov, katerih spremembe bodo v prihodnjih mesecih pripravili na finančnem ministrstvu, in sicer s ciljem prestrukturiranja bremena javnih dajatev v smeri povečanja konkurenčnosti gospodarstva.
Vlada oblikovala tudi poseben usmerjevalni odbor
Proces se bo začel z razmeroma poglobljeno analizo, grobi obrisi pa naj bi bili končani do konca leta, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal Mramor. Ker gre za zelo zahteven projekt, je vlada danes oblikovala tudi poseben usmerjevalni odbor, ki bo pristojen za spremljanje in usmerjanje izvajanja danes potrjenega načrta.
Poleg predstavnikov finančnega ministrstva bodo v usmerjevalnem odboru še predstavniki ministrstev za delo, za gospodarstvo, za zdravje in za kmetijstvo, eden od poslancev koalicijskih strank, predstavniki sindikatov, delodajalcev ter strokovne javnosti.
Pravzaprav pa se je delo že začelo, saj je vlada prejšnji teden v obravnavo v DZ že poslala predlog zakona o davčnem potrjevanju računov, ki predvideva uvedbo davčnih blagajn pri poslovanju z gotovino z 2. januarjem 2016. V državni proračun bi davčne blagajne lahko prinesle približno 50 milijonov evrov več pobranih davkov, je menil Mramor.
Pospešena priprava zakona o davku na nepremičnine
Na finančnem ministrstvu se tudi pospešeno ukvarjajo s pripravo zakona o davku na nepremičnine, ki ga želi vlada uvesti čim prej, a Mramor ga ne pričakuje pred letom 2017. "Tudi če bo zakon sprejet to leto, bo treba pripraviti še podzakonske akte, uskladiti evidence," je pojasnil in dodal, da si ne želi ponovitve usode prvega zakona o davku na nepremičnine, ki ga je ustavno sodišče razveljavilo.
"Določene zadeve bodo morda uveljavljene leta 2016, bolj verjetno pa leta 2017," je o časovnici celovitega načrta ukrepov na davčnem področju dejal Mramor.
Ne bodo uvajali novih davkov
Kot posebno problematično področje je izpostavil obdavčenje dela visoko izobraženih, kjer je Slovenija povsem neprimerljiva z drugimi državami. "Treba bo narediti resen korak za povečanje konkurenčnosti," je poudaril minister.
Kot je zapisano v dokumentu, se je vlada zavezala, da se dosedanje stopnje davkov, taks, prispevkov in drugih javnofinančnih dajatev v letih 2015 in 2016 ne bodo povečevale, niti se ne bodo uvajale nove oblike javnofinančnih obremenitev gospodarstva.
Izjema je le davek na nepremičnine, ki bo nadomestil dosedanje tri dajatve na tem področju. Pred tem bo treba poleg novega zakona o davku na nepremičnine pripraviti tudi novelo zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin, nov zakon o evidentiranju nepremičnin ter novelo zakona o financiranju občin kot tudi akcijski načrt za prenovo sistema obdavčitve nepremičnega premoženja in izboljšave vrednotenja nepremičnin.
Sredi poletja namerava vlada v DZ poslati tudi predloge popravkov nekaterih zakonov, s katerimi naj bi zmanjšali stroške zavezancev in čas, ki je potreben za plačevanje javnih dajatev, po drugi strani pa povečali učinkovitost poplačila davčnega dolga. Do tedaj naj bi našli tudi rešitev za problematiko prenosa sredstev v davčno ugodnejša območja.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.