Po imenovanju Gašparja Gašparja Mišiča na čelo Luke Koper so danes iz Slovenske odškodninske družbe (Sod) sporočili, da so na upravo Luke Koper naslovili zahtevo za čimprejšnji sklic skupščine, kar je od njih pričakovala tudi premierka Alenka Bratušek. Predlagajo zamenjavo vseh šestih članov nadzornega sveta, ki zastopajo kapital.
Sod, ki do oblikovanja državnega holdinga upravlja s kapitalskimi naložbami države, predlaga, da se kot nadzornike za mandatno obdobje štirih let izvolijo predsednik uprave Soda Tomaž Kuntarič ter člana uprave Matej Runjak in Matej Pirc. Predlagani so še Dragomir Kolman, Mitja Svoljšak in Matej Lovšin Herič, ki prav tako prihajajo iz Soda. Zamenjali bi sedanje predstavnike kapitala v nadzornem svetu Dina Klobasa, Nikolaja Abrahamsberga, Vinka Možeta, Andreja Godca, Jordana Kocjančiča in Sabino Mozetič.
Sod predlaga tudi, da delničarji Luke Koper sprejmejo spremembe statuta družbe na način, da se sklic skupščine hkrati z dnevnim redom in predlogom sklepov objavi na javno dostopnih spletnih straneh družbe, na spletni strani Agencije RS za javnopravne evidence in storitve ter v časopisu Delo ob spoštovanju obveze objave sklica v skladu s predpisi, ki urejajo trg finančnih inštrumentov.

DL in DeSUS potezo Soda pozdravljata
V koalicijskih Državljanski listi (DL) in DeSUS potezo Soda pozdravljajo. Imenovanje Mišiča na čelo Luke Koper in slabo stanje slovenskega gospodarstva po mnenju prvaka DL Gregorja Viranta kažeta, da politika ni sposobna zagotoviti kakovostnega korporativnega upravljanja podjetij v državni lasti. Po njegovem mnenju je edina prava rešitev umik države iz gospodarstva. "Ocenjujem, da v tem primeru ni šlo toliko za politično kadrovanje, ampak bolj za neke vrste mafijsko kadrovanje," je dejal.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa dodaja, da je bila poteza Soda nujno potrebna, saj se "preprosto ne bi smelo zgoditi", da je Mišič postal predsednik uprave Luke. Erjavec je prepričan, da mora država kot največji lastnik zagotoviti, da se sprožijo vsi postopki za zamenjavo nadzornega sveta Luke, ki ni sledil navodilom lastnika, in da čim prej "stečejo postopki, da se ta zadeva sanira". Kar se je zgodilo, bo namreč šlo v škodo Luke Koper, je še poudaril.
Gašpar Mišič: Slovenski politiki se je zmešalo
Če kdo posega v suverenost in neodvisnost nadzornega sveta Luke Koper, to zdaj počne politika, pa je v odzivu na potezo Soda dejal Gašpar Mišič. "To je le dokaz, da je slovenski sistem, politični in gospodarski, kontaminiran in da potrebuje očiščenje," je dejal.
"Na splošno lahko ugotovim, da se je slovenski politiki zmešalo, da je izgubila kompas in da so te odločitve preuranjene," pravi Mišič. Ob tem izraža skrb, da slovenska politika "hote ali nehote podpira ravno plenilce državnega premoženja". Ob tem se sprašuje, kdo se ga tako boji, saj da je napovedal razkritje vseh poslovno nepotrebnih pogodb in izplačil v Luki Koper.
V skladu z današnjim predlogom Soda sicer v nadzornem svetu Luke Koper ne bi bilo več predstavnika lokalne skupnosti, kar je za Mišiča "napoved vojne". Kot je dejal, posegajo tudi v pravice zaposlenih in drezajo v nekaj, v kar po zdravi pameti ne bi smeli. To ni dobro in nekdo bo moral prevzeti odgovornost za to, dodaja. Ob tem je spomnil, da je njegov osnovni pristop k razvoju Luke Koper zavedanje, da se mora lokalna skupnost poistovetiti z razvojnimi načrti družbe, zdaj pa da se je slovenska politika odločila popolnoma drugače. "Ne vem, ali to mogoče delajo zaradi všečnosti javnosti. Kdor drugemu jamo koplje, sam vanjo pade. To se bo tudi pokazalo," je poudaril.
Kot je poudaril, je bil na čelo Luke Koper izvoljen zakonito, "pa če je to komu všeč ali ne". Ponovil je, da bo slovenski javnosti tudi dokazal, da so o njem v zmoti.
O primeru Mišič tudi Pozitivna Slovenija
O Mišiču je beseda tekla tudi na sestanku poslancev Pozitivne Slovenije (PS). Poslanci so se sestali prvič po parlamentarnih počitnicah in se pogovarjali o aktualnih zadevah, kar pa je seveda tudi imenovanje Mišiča. Vendar pa se niso pogovarjali o izključitvi Mišiča iz stranke. O tem namreč ne more odločati poslanska skupina, ampak so take odločitve v pristojnosti organov stranke – sveta in izvršnega odbora.
Po sestanku je vodja PS Jani Möderndorfer povedal, da so poslanci sprejeli tri sklepe. Poslanska skupina PS ne podpira kandidiranja in neposrednega prehajanja državnih funkcionarjev, vključno z Mišičem, s političnih funkcij na vodilna mesta v podjetjih v državni lasti.
Prav tako poslanci PS zavračajo "več let trajajočo prakso nestrokovnega političnega kadrovanja" v podjetja v državni lasti, vključno s primeri, ki so se zgodili tudi v času sedanje koalicije.
Poslanska skupina pa popolnoma podpira tudi Bratuškovo, da v okviru svojih pooblastil izpelje vse potrebne ukrepe za vzpostavitev odgovornega in preglednega korporativnega upravljanja v podjetjih v državni lasti. Sestanka PS se je udeležila tudi Bratuškova, a izjav ne pred in ne po seji ni dajala.
Popovič sklical izredno sejo Mestne občine Koper

V luči dogajanj je koprski župan Boris Popovič za ponedeljek sklical izredno sejo občinskega sveta Mestne občine Koper. "Nad odzivi vrha slovenske politike in številnih vidnih institucij in osebnosti smo zgroženi in zaskrbljeni, saj bi pričakovali, da bi odgovorna politika pri odločitvah o tako pomembnih gospodarskih subjektih, kot je Luka Koper, delovala v smeri napredka in konstruktivnega sodelovanja z vsemi vključenimi," so zapisali. Kot pravijo, je sodu dno izbila odločitev Soda po sklicu izredne skupščine, zaradi katere "lokalna skupnost ne bi imela niti teoretične možnosti imeti svojega predstavnika v nadzornem svetu, ter zmanjšati število predstavnikov zaposlenih v nadzornem svetu".
V Mestni občini Koper pravijo, da takega početja ne morejo opazovati križem rok, saj želijo in tudi morajo zaščititi lokalne interese v dobrobit vseh občank in občanov občine, ki že več kot 60 let soustvarjajo Luko Koper, živijo z vsemi njenimi pozitivnimi in tudi negativnimi vplivi ter imajo vso pravico soodločati o njenem nadaljnjem razvoju. Vse zainteresirane, še posebej vse nekdanje in sedanje zaposlene v Luki Koper, so povabili, da se v čim večjem številu udeležijo izredne seje in s tem tudi sami izrazijo podporo prizadevanjem Mestne občine Koper.
Zaradi ravnanja enega od članov nadzornega sveta sum kršitve etičnega kodeksa
Danes pa je Združenje nadzornikov Slovenije (ZNS) sporočilo, da je častnemu razsodišču ZNS dalo pobudo za presojo začetka postopka kršitve Etičnega kodeksa ZNS. Član združenja naj bi etični kodeks kršil kot član nadzornega sveta pri imenovanju predsednika uprave Luke Koper.
V združenju sicer še ne smejo razkriti, zoper katerega člana predlagajo začetek postopka, so pa v oddaji 24UR poročali, da gre za Dina Klobasa. Ta danes sklica skupščine ni komentiral, že v ponedeljek pa je dejal, da ga lastnik vedno lahko zamenja. Ne more pa zamenjati delavski nadzornikov v Luki Koper, saj njihovo soudeležbo pri upravljanju določa zakon.
Združenje je sicer dogajanje ob imenovanju predsednika uprave Luke Koper označilo za slabo prakso korporativnega upravljanja in delovanja nadzornega sveta.
KOMENTARJI (1396)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.