![Katarina Kresal](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2010/60411755.jpg?v=d41d)
Na sestanku predsednikov koalicijskih strank so se dogovorili, da predhodni posvetovalni referendum o arbitražnem sporazumu tudi glede na danes predstavljeno mnenje ustavnega sodišča ni potreben, je povedala predsednica LDS Katarina Kresal. Sestanka se sicer ni udeležil predsednik DeSUS Karl Erjavec.
Kot je pojasnila Kresalova, so se strinjali, da so "stališča, da ne bi šli na predhodni posvetovalni referendum", glede na to, da se je ta tematika kar nekaj mesecev razčiščevala, pa tudi glede na mnenje ustavnega sodišča.
Predsedniki koalicijskih strank so se tudi dogovorili, da bo premier Borut Pahor sklical sestanek predsednikov vseh parlamentarnih strank na to temo, in sicer v najkrajšem možnem času, je še povedala Kresalova.
Ob tem je še poudarila, da je bila odločitev, da predhodni referendum ni potreben, sprejeta, ker je bilo o tej temi izrečenih že veliko mnenj, pa tudi stališče ustavnega sodišča je izjemno jasno. "Nekako se nam zdi, da morda ni na mestu, da zdaj ljudi obremenjujemo še s predhodnim referendumom, ampak da stojimo za to svojo odločitvijo in poskušamo dobiti soglasje tudi opozicijskih strank," je še dejala predsednica LDS.
![Pahor bo sklical sestanek predsednikov koalicijskih strank.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Mar2010/60420066.jpg?v=d41d)
Golobič: Prevladala je razumna odločitev
Podobno kot pred njim Kresalova je novinarjem po srečanju povedal tudi predsednik Zaresa Gregor Golobič. Po njegovih besedah je na sestanku prevladala "razumna" odločitev, da vlada predhodnega posvetovalnega referenduma ne bo predlagala. Obenem je sicer opozoril, da bodo poslanci, ki so dali pobudo za ta referendum, presodili sami, spomnil pa je tudi, da lahko razpis referenduma zahteva še kdo.
Golobič je podobno kot Kresalova kot razlog za to odločitev izpostavil "pomembno dejstvo", da je ustavno sodišče o arbitražnem sporazumu presojalo sorazmerno dolgo, da je na koncu odločilo zelo prepričljivo in da bi morda kampanja, ki bi se sprožila sedaj v obliki posvetovalnega referenduma, "ponovno razvnemala neke strasti, ki so se medtem v Sloveniji malo pogasile". Pri tem pa bi bila tudi še vedno odprta možnost naknadnega zakonodajnega referenduma, do katerega bo morda tudi prišlo.
Sicer pa se koalicija po zatrjevanju Golobiča nikakor ne boji naknadnega referenduma, saj je ustavno sodišče danes pritrdilo njenim argumentom.
Na sestanku predsednikov vseh parlamentarnih strank, koalicijskih in opozicijskih, bodo sicer po besedah Golobiča govorili o tem, "ali je možno to v nadaljevanju obravnavati kot neko sporazumno vprašanje". Kot je dodal, bi bilo namreč škoda, če bi ta tema znova zašla v "spiralo notranjepolitičnih računic".
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.