Vsako leto na predvečer prvega maja po Sloveniji zagori na stotine kresov. Ker se kurjenje kresov pogosto predstavlja predvsem kot prijeten kulturni ali družabni dogodek, Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) kot vsako leto tudi tokrat opozarja, da kurjenje kresov vpliva na koncentracije onesnaževal v zraku ter da je treba upoštevati preventivne ukrepe za varstvo pred požarom v naravi.
Kurjenje kresov vpliva na koncentracije onesnaževal v zraku, predvsem trdnih delcev s premerom 10 mikrometrov (in manjših), tako imenovanih PM10 delcev. Visoke koncentracije delcev in drugih onesnaževal v zraku pa so škodljive tudi za zdravje ljudi. To velja še zlasti v primerih, ko se kuri neposušen les in razni odpadni material, kot so gume, pohištvo iz lepljenega lesa in plastika. MOP poudarja, da je na kresu prepovedano kurjenje odpadkov, kot so npr. stare avtomobilske pnevmatike, obdelan les, odpadna embalaža. Predlagajo pa tudi, da naj bo velikost kresov vsaj razumno velika, les, ki se kuri na kresu, pa naj bo naraven in čim bolj suh.
Kurišče v naravi mora biti urejeno tako, da se ogenj ne more razširiti
Pri kurjenju v naravnem okolju je treba hkrati upoštevati preventivne ukrepe za varstvo pred požarom v naravi. Uprava RS za zaščito in reševanje organizatorje javnih prireditev in vse druge, ki bodo kurili kresove, obvešča, da morajo pri tem upoštevati naslednje napotke:
– prostor okoli kurišča kresa mora biti očiščen vseh gorljivih snovi;
– če požarna straža ni zagotovljena, mora biti kurišče kresa obdano z negorljivimi materiali (npr. s peskom, kamni, opeko ali kovino);
– kres mora biti ves čas pod nadzorom odrasle osebe;
– ob povprečni hitrosti vetra večji od 20 km/h ali ob sunkih vetra močnejših od 40 km/h se ne sme pričeti s kurjenjem oz. se mora s kurjenjem takoj prenehati;
– pri kurjenju kresov je prepovedano uporabljati vnetljive, eksplozivne in oksidativne snovi;
– po končanem kurjenju je treba ogenj in žerjavico povsem pogasiti, priporočljivo je kurišče prekriti z negorljivim materialom (npr. s peskom ali zemljo).
Na javnih prireditvah s kresovanjem morajo biti skladno z Zakonom o varstvu pred požarom zagotovljeni ustrezni ukrepi, zlasti požarna straža, ki pa jo lahko izvajajo le gasilci.
Če kres povzroči požar v naravnem okolju, je treba na telefonsko številko 112 o tem takoj obvestiti pristojni regijski center za obveščanje, ki bo na mesto požara napotil krajevno pristojne gasilske enote.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.