Kardinal Franc Rode se je na osrednji slovesnosti ob današnji Slomškovi nedelji pri sv. Jožefu v Celju zavzel za predčasne volitve. "Te so edina pametna rešitev v tem trenutku," je dejal.
Glede Cerkve je Rode v svojem nagovoru opozoril, da je najprej potrebna nova evangelizacija oziroma notranja prenova Cerkve, za kar imajo kakovostne smernice plenarnega zbora Cerkve na Slovenskem. Šele notranji prenovi pa lahko s svežim evangeljskim zagonom sledi delo z neverujočimi.
Kardinal je ugotavljal še, da "v naših političnih krogih prevladuje moralni relativizem, ki ni samo nevtralen, ampak pogosto naravnost nasproten krščanstvu. To stanje jasno narekuje potrebo po novem političnem rodu, po katoliškem laikatu, ki bo sposoben braniti vrednote krščanske civilizacije v politični areni, se soočati s pozicijami neverujočih na področju kulture, biti navzoč v svetu medijev in vpliven v šolstvu."
"Boj" za materni jezik se danes zastavlja drugače kot v Slomškovem času, zaskrbljenost pa verni Slovenci lahko čutijo tudi glede svoje vere v Kristusa v že globoko poganski Evropi. Odgovor vidi Rode v odločnem prizadevanju "za šolo, ki bo vzgajala za temeljne vrednote slovenstva in krščanstva. V tem smislu nam bo Slomšek vedno svetel zgled in vir trajnega navdiha".
Slomšek pa je lahko slovenskim vernikom tudi vzor bojevnika za vero in Cerkev. "V tem smislu nas skupaj s papežem Janezom Pavlom II. in papežem Benediktom XVI. poziva k zavzetemu delu za novo evangelizacijo slovenskega naroda. Prav to je ena od poglavitnih nalog Cerkve na Slovenskem v tem zgodovinskem trenutku," je ocenil Rode.
Kot je še spomnil Rode, je Slovenija v Slomšku videla svojega duhovnega voditelja, "osebnost, ki je povezovala med seboj slovenske dežele v medsebojnem bogatenju, pa tudi v premagovanju regionalnih ozkosti, ustvarjalca – na višji ravni – ideala zedinjene Slovenije, pogumnega branilca dostojanstva slovenskega človeka in njegovega jezika pred germanskim pritiskom, vzgojitelja in pospeševalca narodne kulture, zagovornika katoliške vere pred tokovi liberalizma, zvestega sina svete Cerkve".
Letošnja Slomškova nedelja je povezana s 160-letnico dveh Slomškovih ustanov – Mohorjeve družbe ter bratovščine Apostolstva sv. Cirila in Metoda.
Najpomembnejša zasluga škofa Slomška, ki se je rodil novembra 1800 na Slomu v Ponikvi, je prenos škofijskega sedeža iz Št. Andraža v Maribor in preureditev škofijskih meja. Slovence na Štajerskem je združil v enotno škofijo, s čimer je zajezil potujčevanje. S tem se je zarisala narodnostna meja na severu, ki drži še danes. Slomšek je tudi literarno ustvarjal in je želel preko slovenske založbe med ljudmi širiti dobre in cenovno dostopne knjige. Papež Janez Pavel II. ga je za blaženega razglasil 19. septembra v Mariboru.
KOMENTARJI (199)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.