Težko predstavljivo je, da bi lahko Janez Janša vlado sestavil brez SMC in Desusa, a še težje bi to bilo brez NSi, ki si odkrito želi predčasnih volitev. Čeprav je antipatija Ljudmile Novak do Janše znana, pa bi si NSi težko privoščila prevzeti odgovornost, da bi prav oni onemogočili desno vlado in njihovo sodelovanje v njej. Še posebno, če uspe SDS dobiti na svojo stran SMC in Desus.
Zdaj, ko je jasno, da je edini možni mandatar Janša, v NSi neuradno prihajajo z novimi brezkompromisnimi pogoji. Matej Tonin za predsednika državnega zbora, NSi pa najmanj en državotvorni resor ob konkretnem programu na področju zdravstva, dolgotrajne oskrbe, gospodarstva in zniževanja davkov. Tudi Janša, ki pogosto postavlja ultimate, bi torej za novo, desno vlado moral precej zmanjšati svoje apetite in sprejeti kar nekaj kompromisov.
Počivalškova SMC oz. vsaj večji del poslancev menda z vstopom v desno vlado nima toliko težav, saj gre vendarle za njihovo preživetje. Tudi Šarčeva ponudba, da bi skupaj sestavili skupno listo, ki nima neomejenega roka trajanja, za SMC ni dovolj mamljiva. So pa tako poslanci stranke SMC kot tudi poslanci Desusa pod vedno večjimi pritiski, da prestopijo v LMŠ ali SD, vse z namenom, da se poslanske skupine, ki utegnejo sodelovati v drugi vladi, oslabi.
Stranka Alenke Bratušek, ki je nihče ne vabi nikamor, je te dni prišla na idejo, da bi se brez Marjana Šarca, a s sodelovanjem NSi in Levice, sestavilo začasno vlado, ki bi delovala do sprejema nove volilne zakonodaje.
Vprašanje, ali bomo vendarle dobili desno vlado, ostaja. Med najbolj zainteresiranimi zanjo pa lahko pogovori tečejo vse do izteka 30-dnevnega roka, ki ga ima predsednik Borut Pahor za iskanje mandatarja.
KOMENTARJI (1540)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.