Zunaj je bila še trda tema, ko se je pred Zdravstvenim domom Ljubljana, enoto Bežigrad, že vila dolga vrsta čakajočih. Razlog? Novi vpisi k dvema družinskima zdravnicama, ki sta s 3. januarjem pričeli z delom. "Ena v obsegu 0,6 programa, druga pa v obsegu 1,0 programa," je potrdila tudi predstojnica ZD Ljubljana-Bežigrad Lilijana Klančnik, ki je vesela, da sta se mladi zdravnici pridružili kolektivu.
Vrata za nove vpise so tako v zdravstvenem domu odprli ob 7. uri zjutraj, število vpisov za ta dan pa je bilo omejeno. Skupaj bosta lahko opredelili do 2500 oseb, danes pa so sprejeli 140 vpisov, 70 za vsako. Zato so se v zdravstvenem domu odločili za sistem s številkami. "Oseba, ki prejme listek s številko, ve, da bo ta dan opredeljena, s čimer smo se izognili prerivanju in morebitnim izgredom pred in v zdravstvenem domu. Zavedamo se, da je v času, ko je veliko oseb brez izbranega osebnega zdravnika, težko določiti, kdo ima prednost in kdo ne," je dejala.
Starejši par, ki je pred vhod zdravstvenega dom prišel le 10 minut po šesti uri zjutraj, je opisal množico, ki se je že takrat zbrala pred domom. "Do konca pločnika so bili," je povedala gospa. Oba sta sicer do zdravnice uspela priti. "Ker sva invalidna, naju je sestra spustila naprej," je povedala. Zdravnika sta sicer izgubila 1. decembra, ko je ta odšel.
Vendar pa številni, ki v vrsti niso stali še pred svitom, danes na vrsto niso prišli. "Za danes so imeli pripravljenih le 140 vpisnih lističev. Zame jih je zmanjkalo," je povedal eden od mimoidočih, ki so upali na to, da bodo naposled le zapolnili prazno mesto družinskega zdravnika. 70 vpisov torej na vsako zdravnico. A ob 7.35 je ugotovil, da to danes ne bo več mogoče. "Dejali so, da naj poskusimo znova jutri ali pa v torek naslednji teden, ko bosta obe znova delali," je dodal.
Podobno se je zgodilo še več ljudem. Tudi gospa, ki je dlje časa čakala v vrsti, do zdravnice ni prišla. "Priti moramo naslednjič, nočejo nam pa dati številke, s katero bi imeli na primer prednost pri naslednjih vpisih," je dejala.
"Množica ljudi je bila pred vhodom že pred odprtjem zdravstvenega doma. Po odprtju pa smo v približno 30 minutah vse, ki so prišli zaradi opredelitve, usmerili v čakalnice. Osebe, ki v enoto osebno ne morejo priti, lahko za opredelitev pooblastijo drugo osebo, potrebujejo le kartico zdravstvenega zavarovanja," je dejala Klančnikova.
Oba čakajoča, ki zdravnic nista dobila, sta sicer precej nezadovoljna s trenutno situacijo. Moški je celotno stanje opisal z besedo kaotično, najbolj pa ga moti beseda neopredeljeni, s katero označujejo osebe, ki nimajo izbranega zdravnika. Ženska pa je uporabila besedo banalno. "Ne bom prišla več čakat. Bom pač brez zdravnika, če bo kaj narobe, bom šla pa na urgenco ali v ambulanto za neopredeljene," je dejala in pojasnila, da si ne more vsak dan v službi vzeti prosto in čakati pred zdravstvenim domom, če bo tokrat le prišla na vrsto.
"Pravilo opredeljevanja je, da je zdravnik, ki izpolnjuje pogoje za osebnega zdravnika, dolžan sprejeti vse zavarovane osebe, ki si ga izberejo, dokler ne doseže kvote 1895 količnikov iz glavarine, kar v praksi pomeni 1300 do 1500 oseb. Tako v enoto Bežigrad ne prihajajo le osebe z območja Bežigrada, temveč tudi iz vse Ljubljane in celo iz drugih krajev po državi," pa je o gneči, ki se je pojavila pred vrati enote Bežigrad, dejala Klančnikova, ki je ob tem pojasnila, da je opredelitev za izbranega osebnega zdravnika treba opraviti osebno ter da je gneča pred zdravstvenim domom "žal logična posledica tega".
Da pa pacientov o prihodu novih zdravnic niso obveščali, saj da nobena od njih ni nadomestila konkretnega zdravnika: "Prav tako nimamo pravice odločati o tem, koga od oseb, ki so v ZD Ljubljana izgubile izbranega osebnega zdravnika, obvestiti in koga ne."
KOMENTARJI (199)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.