Zaslišanje slovenske kandidatke za komisarko Alenke Bratušek so sproti spremljali pri vplivnem bruseljskem tedniku European Voice, kjer so se že zjutraj o njej razpisali izjemno kritično.
Avtor prispevka in tisti, ki je sproti komentiral zaslišanje, Dave Keating, je že po slabi uri zaslišanja zapisal, da "res ne vidi, kako bi lahko Bratuškovo po tej predstavi sploh potrdili". In nadaljeval: "Če bi bila zgolj kandidatka za komisarko, bi morda še šlo, tako pa je predlagana za podpredsednico Evropske komisije, kar je izjemno vpliven položaj".
Vprašal se je tudi, kaj se bo zgodilo, če Bratuškova pade:"Njena najverjetnejša menjava bi bila evropska poslanka Tanja Fajon, ki pa ni dovolj izkušena za podpredsedniško mesto. Junckerjeva hiša iz kart bi se lahko zrušila," meni.
Kasneje je Keating zapisal, da deluje Bratuškova po okoli 80 minutah zaslišanja izjemno utrujeno. "Uporablja isti naučen jezik za odgovor na vsako vprašanje in ljudje v dvorani so izgubili zanimanje. Skoraj nihče več je ne posluša, je pa še skoraj ena ura do konca. To je mučno gledati!"
Ob tem je še skoraj sredi zaslišanja dodal, da v kotičkih Evropskega parlamenta bolj kot o tem, kaj poudarja Bratuškova, že potekajo ugibanja o tem, koga bo Slovenija poslala zdaj. Medtem ko so "zeleno usmerjeni" naklonjeni aktualnemu slovenskemu evropskemu komisarju Janezu Potočniku, si ga nekoliko manj želi industrija.
Glede na prve odzive političnih skupin je Keating ocenil, da bo Bratuškova težko zbrala zadostno podporo.
Krišjānis Kariņš iz EPP meni, da je bila njena predstava "presenetljivo slaba".
“Energetika si zasluži več ambicioznosti," je dodal Peter Liese in dodal, da so bili odgovori Bratuškove šibki tudi v primerjavi s španskim kandidatom Ariasom Cañetejem, ki sicer prav tako velja za problematičnega kandidata.
"Najpogostejši komentar, ki sem ga slišal, ko so člani odborov zapuščali dvorano, je bil, da so šokirani, kako slabo ji je šlo," je o dogajanju še zapisal Dave Keating.
Matthias Groote, koordinator skupine S&D je dejal, da je lahko komisarka za kaj drugega, a ne za energetiko, prav tako po njegovi oceni ne more biti podpredsednica Evropske komisije.
Da predstava ni bila prav dobra, je najbrž ocenila tudi Bratuškova, ki je izpustila običajno tiskovno konferenco po zaslišanju. Pri European Voiceu to ocenjujejo še kot en slab znak več za njeno kandidaturo.
Že zjutraj nad Bratuškovo
V jutranjem prispevku so izpostavili težave Bratuškove s protikorupcijsko komisijo, ki se jim Bratuškova zaenkrat izmika z različnimi manevri – od nedvigovanja pošte do tega, da je za obrambo najela eno najbolj znanih odvetniških pisarn v državi.
Kot navajajo v članku, je precej verjetno, da se bo Bratuškova na vprašanja o sporu s protikorupcijsko komisijo, izgovorila, da pošte ni prebrala, ker je pri odvetniku.
Še enkrat več pa so izpostavili tudi sporno samoimenovanje Bratuškove v obdobju, ko je že močno izgubila na volitvah, a je bila še prva dama vlade, pristojne za tekoče posle. Navajajo tudi izjavo Vida Dorie iz Transparency International Slovenia, ki je situacijo označil za farso. Bralce novinar tudi opomni, da posnetka seje vlade, na kateri je bila Bratuškova dokončno potrjena, še kar ni.
V članku tudi izpostavljajo slabo angleščino Bratuškove, pomanjkljivo znanje s področja, ki bi ga naj pokrivala, in omenjajo, da je vprašljiva tudi sestava njenega bruseljskega kabineta, saj bi ga naj vodil Jernej Pavlič, ki prav tako nima veliko političnih izkušenj.
Kot še dodajajo, kolobocije v zvezi z Bratuškovo doslej v Bruslju niso bile zelo odmevne, a bi se to lahko spremenilo, če se na zaslišanju ne bo dobro odrezala. Po njihovem je politično ranljiva, ker ni pripadnica ene od obeh največjih političnih skupin v Evropskem parlamentu.
KOMENTARJI (1210)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.