Tako kot pred leti ob obisku Papeža in srečanju Bush–Putin, le da po različni črki zakona, se ob jutrišnjem uvodu najvišjega mednarodnega političnega srečanja zadnjih let pri nas – vrha EU-Zahodni Balkan –, znova obetajo omejitve državljanskih pravic na nekaterih najbolj občutljivih točkah po državi.
"Za določena območja bo predvidena popolna prepoved kakršnih koli zbiranj ali pa organiziranj protestov. Tako, da verjamem, da bodo vsi tisti, ki živijo v tej državi, te zakone oziroma te vladne odločitve tudi upoštevali," je napovedal minister za notranje zadeve iz vrst SDS Aleš Hojs.
Razlog je napoved novega protesta nasprotnikov aktualne oblasti in njenih prijemov v boju s koronavirusom. Ter predvsem strah, da protestniki – ob videnih prizorih prejšnji teden, ko so za nekaj časa blokirali promet celo na ljubljanski obvoznici, policija pa jih je nato razgnala z vodnim topom, – ne bi zmotili enega najodmevnejših zunanjepolitičnih dogodkov v zgodovini samostojne države.
"Brez dvoma gre za enega od vrhuncev slovenskega predsedovanja. Dogodek se bo začel z neformalno večerjo članov evropskega sveta in nadaljeval z vrhom EU-Zahodni Balkan, naslednji dan v sredo. Gre za dogodek, ki je tako po številu delegacij, predvsem pa po številu udeležencev, bistveno večji od vseh dogodkov do sedaj," je pojasnil vodja sekretariata za predsedovanje EU Gregor Štajer.
Ukrep bo veljal v Ljubljani, na Bledu in Predosljah pri Kranju
Malo po 19. uri so iz vlade poslali sporočilo za javnost, da je vlada sprejela sklep o omejitvah oziroma prepovedi gibanja na določenih območjih zaradi velike verjetnosti hujših kršitev javnega reda in ga objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Vlada je policiji naložila, da zaradi velike verjetnosti hujših kršitev javnega reda v Ljubljani, na Bledu in Predosljah pri Kranju z odredbo omeji ali prepove gibanje na območjih, krajih ali na javnih mestih, kjer je to nujno za preprečitev hujših kršitev javnega reda, v obdobju od 5. oktobra do vključno 6. oktobra 2021.
Sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, ta pa je bil nocoj že objavjen.
Na podlagi 9. člena Zakon o nalogah in pooblastilih policije lahko vlada na predlog ministra za notranje zadeve, ob veliki verjetnosti hujših kršitev javnega reda, naloži policiji, da z odredbo omeji ali prepove gibanje na določenih območjih, določenih krajih ali na javnih mestih oziroma prepove nastanitev v določenem kraju ali zapustitev določenega kraja. Ukrep sme trajati največ sedem dni in se z njim preneha takoj, ko prenehajo razlogi, zaradi katerih je bil odrejen.
9. člen Zakona o nalogah in pooblastilih policije aktiviran prvič v samostojni Sloveniji
Omenjeni člen zakona je sicer aktiviran prvič v samostojni Sloveniji. Miroslav Žaberl s fakultete za varnostne vede je še pred tem za nacionalno televizijo dejal, da mora vlada ob aktivaciji navedenega zakonskega člena dokazovati veliko verjetnost (zdaj, zdaj se bo zgodilo ...) hujših kršitev javnega reda. "To enostavno pomeni dokazovanje, da je situacija tako resna, da policija z moštvom in sredstvi, ki jih ima na razpolago, brez aktivacije tega ukrepa ne more vzpostaviti reda, skoraj zagotovo pa se pričakujejo hujše eskalacije," je pojasnil.
Kako v državi zagotoviti osnovno spoštovanje reda, so se po protestniškem vpadu na ljubljansko obvoznico danes na zahtevo vladajoče SDS pogovarjali tudi v parlamentu. Ob vladnih očitkih o pasivnem tožilstvu, kar slednji kategorično zanikajo, je šef policije Anton Olaj izbrskal naslednjo statistiko slabega leta in pol: "Po državi je bilo 699 javnih shodov, na katerih so udeleženci izražali predvsem nestrinjanje z odrejenimi ukrepi. Policija je pri varovanju teh prireditev oziroma shodov uvedla zaradi kršitev 1108 postopkov." Ob tem pa obravnavala tudi 57 sumov različnih kaznivih dejanj.
Policija udeležence protesta poziva: Svojo pravico uveljavljajte mirno in strpno
Danes pa je Policija pred novim napovedanim protestom sporočila, da javni shod znova ni prijavljen, kar pomeni, da ni organizatorja, ki bi poskrbel za varnost. Vse udeležence obveščajo, da na shode in prireditve ni dovoljeno prinašati nevarnih predmetov, kot so pirotehnična sredstva, palice, orodje ... Zaradi varnosti udeležencem tudi odsvetujejo, da na shod prihajajo z otroki. Območje shoda bo videonadzorovano. Če bo ta razpuščen, upoštevajte navodila policistov in zapustite prizorišče.
KOMENTARJI (2447)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.