Več deset brezposelnih delavcev grafičnih podjetij Delo Tiskarna, Delo Inpo in Knjigoveznica Koper se je pred poslopjem vlade zbralo na protestnem zboru, s katerim so opozorili na probleme v grafični industriji. Zahteve so zborujoči izročili državnemu sekretarju v premierjevem kabinetu Milošu Pavlici.
Goljufija s slamnatimi podjetji
Za protest so se odločili zaradi likvidacije omenjenih podjetij in načrtnega odpuščanja ljudi preko slamnatih podjetij brez odpravnin in dela plač, so sporočili iz sindikata Pergam, ki je delavce solidarnostno podprl. Kot so pojasnili, lastniki omenjenih podjetij med drugim izigravajo zakonodajo z ustanavljanjem slamnatih podjetij, zaradi česar ostanejo zaposleni po dolgoletnem delu brez odpravnin. Hkrati tudi ne spoštujejo sporazuma med sindikatom in podjetjem, ki zagotavlja prevzem delavcev nazaj v matično podjetje v primeru stečaja prevzemnika.
"Matično podjetje ustanovi bypass slamnato podjetje, ki nima nobenih nepremičnin, nobenih strojev, nič. Na to podjetje nato prezaposlijo zaposlene, ko pa gre v stečaj, ni nobenih odpravnin, ker ni nobenega denarja, nobene stečajne mase. In to je goljufanje zakona o delovnih razmerjih, zato mi vztrajamo, da se zakon spremeni, zato gremo tudi pred vlado. Tako je bilo ustanovljeno Delo Inpo, Knjigoveznica Koper in še cela vrsta drugih podjetij, ne samo v grafični industriji,“ nam je pred odhodom proti vladi pojasnil predsednik Pergama Dušan Rebolj.
Vlada obljubila ureditev spornih zakonov
Pavlica je po srečanju dejal, da je večina njihovih pogledov upravičena, zato so se danes dogovorili, da v ponedeljek sedejo skupaj z namenom. Ugotavljali bodo, kaj je potrebno spremeniti v zakonu o gospodarskih družbah, da bi preprečili veriženje slamnatih podjetij, ki je pripeljalo do sedanjega stanja. Poleg tega bodo pridobili tudi poročila inšpekcijskih služb, ki preiskujejo kaj se v podjetjih dogaja.
Po pojasnilih predsednika konference sindikatov Pergam Delo Lojzeta Adamljeta so danes želeli opozoriti na nemoč delavcev, ki so bili izigrani znotraj Delo Tiskarne, ki se jih odpustilo brez odpravnin preko slamnatih podjetij. V reševanje problematike nekdanjih zaposlenih želijo po njegovih navedbah vključiti tudi jamstveni sklad.
"Upamo in želimo, vsaj takšna je obljuba, da nam bo vlada pomagala pri tem, da aktivira vse institucije, da bomo rešili to stvar in delavce, ki so na cesti," je poudaril Adamlje. Dodal je še, da se bodo brezposelni omenjenih podjetij po odgovore odpravili tudi pred lastnika, torej skupino Krater, kar naj bi se zgodilo v enem oz. dveh tednih.
Med zahtevami, ki so jih izročili Pavlici, so zagotovitev dela oziroma zaposlitve, plačilo odpravnin v primeru prenehanja delovnega razmerja, izplačilo zaostalih plač ter zahteva vladi, da naj nemudoma sprejme spremembe zakonodaje in prepreči njeno izigravanje z ustanavljanjem slamnatih podjetij.
Stanislav Ravnikar, predsednik stavkovnega odbora Pergam, je dejal, da od vlade pričakuje spremembo zakonodaje, ki bo preprečila krajo družbenega premoženja. "Klima v državi je vsak dan slabša, nezadovoljstvo je vsak dan večje. Dialog z nami so prekinili, nihče se ne zanima za delavce. Imamo preko 40 tisoč takih, ki živijo na minimalni plači, ki ne zagotavlja preživetja, zato smo prišli v bližino Grčije. Vlada ne sprejema zakonov, ki bi bili pošteni za vse," je dodal.
Rebolj: Minister Svetlik naj odstopi!
Rebolj je napovedal še, da bo Pergam zaradi sredinih izjav ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika v oddaji na nacionalni televiziji, ki je po njegovih navedbah dejal, da so sindikati krivi, da je prišlo do tajkunov, pozval k odstopu.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.