Vinjete za leto 2019 so rožnate barve in veljajo do 31. januarja 2020. Cene vinjet ostajajo nespremenjene. Vozniki morajo za letno vinjeto za osebna vozila odšteti 110 evrov, za mesečno 30 evrov in za tedensko 15 evrov. Uporabniki motorjev bodo za letno vinjeto odšteli 55 evrov, za polletno 30 evrov in za tedensko 7,50 evra. Lastniki kombijev pa morajo za vinjete odšteti nekoliko več. Letna vinjeta za ta vozila stane 220 evrov, mesečna 60 evrov, tedenska pa 30 evrov.
V Sloveniji ima Dars več kot 1500 pooblaščenih prodajnih mest, to so bencinski servisi, marketi, trafike, poštni uradi in drugi.
Vinjeta mora biti pravilno nameščena, da je veljavna. Po odstranitvi zaščitne folije jo je treba nepoškodovano namestiti na notranjo stran vetrobranskega stekla, in sicer tako, da je jasno vidna od zunaj. Nalepka ne sme biti nameščena na mesto, kjer je vetrobransko steklo zatemnjeno, ali na stransko okno vozila. Pred namestitvijo nove je treba odstraniti predhodno nameščeno oz. neveljavno vinjeto.
Uporaba vinjet je sicer na slovenskih avtocestah in hitrih cestah obvezna, kršiteljem pa grozi globa med 300 in 500 evrov.
Koliko smo plačevali pred uvedbo vinjet?
Prikaz cen za povratno vožnjo na določenih relacijah v Sloveniji pred uvedbo vinjete.
Tabela prikazuje cene cestnine za osebna vozila pred uvedbo vinjete v letu 2008 za posamezne odseke na slovenskih avtocestah. Iz nje je razvidno, da je lahko uporabnik na relaciji Ljubljana–Koper (leta 2008 je dolžina cestninskega odseka znašala 94,9 km) za ceno sedanje letne vinjete opravil devet povratnih voženj. Povratna vožnja od Maribora do Kopra (leta 2008 je dolžina cestninskega odseka znašala 209,4 km) pa ga je stala malo manj kot 20 evrov. V primeru povratne vožnje s tedensko vinjeto na isti relaciji (današnja dolžina znaša 229 km) danes plača le 15 evrov, še navaja Dars.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.