Pozive na zagovor pred sodnika za prekrške so prejeli trije mladoletni mariborski dijaki, pet pa jih je prejelo kazen zaradi kršenja zakona o nalezljivih boleznih v višini 400 evrov. Ena od dijakinj, ki so prejeli poziv na sodišče, se je danes zagovarja pred sodnikom.
Odvetnik Dino Bauk, ki brani mladoletne dijake, je predlagal ustavitev postopka "glede na to, da je bolj kot v preprečitev virusa usmerjen v preprečitev širjenja javnih stališč". "Pa tudi do izražanja kritik do sistema, ki je na te dijake pozabil štiri mesece," je dodal odvetnik. Sodišče zadnje besede še ni izreklo, dejali so, da bodo odločitev še sprejeli, saj morajo pridobiti še dodatne informacije. V naslednjih dneh sledi zagovor še ostalih dveh dijakov.
Odvetnik je na sodišču poudaril, da so dijaki ravnali državotvorno, saj so zahtevali svojo pravico, pravico do šolanja. Ob tem, ko so protestirali, so upoštevali vse epidemiološke ukrepe in "se jih potem na tak način kaznuje".
V primeru mladoletnih oseb sodišče lahko izrečejo vzgojni ukrep. "Toda ta ukrep je nesmiseln, ker to so mladoletniki, ki neke dodatne vzgoje ne potrebujejo, prej so lahko zgled komu drugemu me odraslimi," je dodal Bauk.
Pred mariborskim okrajnim sodiščem se je v znak podpore dijakinji, ki se je zagovarjala, in tudi vsem tistim, ki so zahtevali pravico do šolanja, zbralo okoli 100 ljudi. Med njimi so bili dijaki, učenci, profesorji, upokojenci, ravnatelji in drugi. Pokazali so jim, da niso sami.
Med njimi je bil tudi ravnatelj II. Gimnazije Maribor, Ivan Lorenčič. Vsi trije so dijaki mariborske II. gimnazije, je potrdil ravnatelj in dejal, da je pred sodišče prišel zato, "ker je vse skupaj absurdno". "Z oblastjo, ki se boji svojih otrok in je krivična do njih, je nekaj hudo narobe. Tukaj gre za mlade ljudi, ki so izrazili neko pravico, pravico do šolanja. Vse skupaj je šlo predaleč, škoda." Ravnatelj je še dodal, da gre za vzorne otroke, ki so razgledani in kulturni. "Gre za izjemne dijake." Eden izmed petih, ki so bili oglobljeni, je bil prav tako dijak omenjene mariborske gimnazije. Zanj, za njegovo kazen, je denar zbral učiteljski zbor in so kazen že poravnali, je še dodal ravnatelj.
Ena od podpornic, ki je dejala, da je tudi sama mama in učiteljica, je pred sodišče prišla zato, ker se ji zdi nedopustno, da je mladina, ki je dostojno opozarjala na nepravilnosti in upoštevala vse ukrepe, zdaj sankcionirana. Po končanem naroku je dekletu, ko je izstopilo iz stavbe sodišča, množica zaploskala in skandirala v znak podpore.
Dijaki iz iniciative Zahtevamo šolo so marca, ko so prejeli pozive na sodišče dejali, da gre za navadno ustrahovanje. Podprli so jih mnogi pomembni posamezniki in institucije. Željo po zaustavitvi postopka, je izrazil tudi predsednik Borut Pahor, dijake pa so javno podprli mariborski župan Saša Arsenović, Dijaška organizacija Slovenije, Sviz, učiteljski zbor mariborske druge gimnazije ter aktiv ravnateljev podravskih srednjih šol in dijaških domov.
V nizu podpornikov, ki so opozarjali na nesmiselno ravnanje Policije, je bil tudi svet staršev II. gimnazije Maribor. "Protest je potekal mirno, kulturno, z zaščitnimi maskami in več kot primerno medsebojno razdaljo udeležencev. Ker so policisti popisali zgolj tiste, ki so izrazili svoje mišljenje bodisi s transparenti ali z govorom preko megafona, je moč sklepati, da so bili dijaki kaznovani, ker so javno izražali svoje mnenje. Menimo, da gre pri tem za nesorazmerne in pretirane ukrepe," so takrat zapisali.
KOMENTARJI (563)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.