Dogovorili smo se, da pogovore nadaljujemo v prvi polovici junija, je danes po srečanju s komisarjem Ollijem Rehnom in hrvaškim kolegom Gordanom Jandrokovićem v Bruslju povedal zunanji minister Samuel Žbogar. "Mislim, da je bil komisar Rehn danes jasen, da to ni bil predlog vzemi ali pusti in da je pripravljen na manjše spremembe," je poudaril.
"Hrvaška stran sprejema predlog, kot je, in za zdaj je predstavila stališče, da se o dopolnilih ni pripravljena pogovarjati," je še povedal minister Žbogar. Na vprašanje, ali je potem nadaljevanje pogovorov sploh še smiselno, je odgovoril: "Vendarle pričakujem, da je interes na obeh straneh, predvsem Hrvaške, da nadaljuje pristopna pogajanja, zato pričakujem dogovor in da bomo nadaljevali pogovore."
"Komisar Rehn si bo vzel čas za premislek, kako nadaljevati proces, pri čemer se bo posvetoval tudi s predsedujočim triom Češko, Švedsko in Francijo. Dogovorili smo se, da bomo nadaljevali pogovore v prvi polovici junija," je po sestanku dejal minister Žbogar.
Po mnenju Žbogarja so se pogajanja Hrvaške za vstop v EU so zaustavila, ker je "Hrvaška vanje uvedla dokumente, ki prejudicirajo mejo. Dokler se to ne reši, se pogajanja ne morejo nadaljevati. Zato pričakujemo, da se bo proces, ki ga je začel komisar Rehn, nadaljeval.“
Hrvaška: Dopolnila niso sprejemljiva
Slovenska dopolnila za hrvaško stran niso sprejemljiva, je danes v Bruslju ponovil hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković. Komisar Rehn je po njegovih besedah vzel na znanje stališči obeh držav in bo o tem obvestil predsedujoči trio EU.
"Kot sem napovedal pred dvema dnevoma, je hrvaška stran predstavila svoje stališče. Mi smo popolnoma sprejeli končni kompromisni predlog komisarja Rehna. Slovenska stran je predstavila svoja stališča, predložili so dopolnila, ki za hrvaško stran niso sprejemljiva. Komisar Rehn je to vzel na znanje in o tem bo poročal predsedujočemu triu," je celotna vsebina kratke izjave, ki jo je po koncu srečanja Jandroković dal hrvaškim medijem.
Vajgl: Rešitve še ne bo
Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Ivo Vajgl je danes povedal, da rešitve mejnega vprašanja s Hrvaško še ne bo, če se bo Hrvaška vedla kot doslej. Izjave hrvaškega premierja Iva Sanaderja glede omenjenega mejnega vprašanja je Vajgl označil kot "zabijanje avtogola". Za Vajgla problem tiči predvsem v tem, ali hočemo ali nočemo rešitve mejnega vprašanja.
"Problem je v tem, ali se bo Hrvaška odločila za konstruktiven pogovor in iz pogajanj umaknila sporne dokumente, ki prejudicirajo mejo, ali bo sprejela pobudo evropskega komisarja Rehna in nadaljevala pogovore do primerne rešitve. Če to ne bo storila, bo Hrvaška sama čutila posledice svojih dejanj," je dejal Vajgl.
Peterle: Hrvaška se je odzvala negativno
Za aktualno reševanje meje med državama Lojze Peterle pravi, da je nenavadno to, da je Hrvaška predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna razglasila za zadevo "vzemi ali pusti", česar ni dejal Rehn, ampak samo Hrvaška, s čimer je bila javnost zavedena, da gre za tak predlog.
"Imam vtis, da se je Hrvaška odzvala negativno na slovenski predlog, preden je zvedela za njegovo vsebino. V Zagrebu je bilo rečeno, da ne bodo sprejeli nobenih slovenskih dopolnil, torej ta predlog ni bil 'vzemi ali pusti', ampak je bil dan v obravnavo obema državama in obe sta tudi dale svoje odgovore. In zdaj je na komisarju Rehnu, da ta predlog izpopolni," meni Peterle.
Na vprašanje, kako pri tem ocenjuje delo vlade, je Peterle odgovoril, da je zelo pomembno, da poskušamo čim bolj enotno voditi to politiko. "Sam sem sodeloval v prvem delu, ko sem podprl odločni slovenski ne enostranskim dejanjem in samovoljnemu risanju meje po Piranskem zalivu, ki ni bil nikoli hrvaški. Zdaj mislim, da je treba vztrajati tudi na načelu pravičnosti, nikoli nisem bil za to, da bi se Slovenija vedla prevzetno, ker je država članica (EU), mora pa skrbeti za svoje nacionalne interese in mora vztrajati na tem, kar je že bilo dogovorjeno med državama," je povedal Peterle.
Požarni alarm prekinil sestanek
Srečanje evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna ter slovenskega in hrvaškega zunanjega ministra Samuela Žbogarja in Gordana Jandrokovića je prekinil požarni alarm.
Šesto srečanje
Trio se je sicer že šestič sestal v Bruslju, potem ko je Hrvaška sprejela zadnji Rehnov kompromisni predlog za način reševanja vprašanja meje in zastoja Hrvaške na poti v EU, Slovenija pa je k predlogu predložila nekatera dopolnila.
Od srečanja ni pričakovati konkretnega preboja, po besedah uradnega govorca MZZ Milana Balažica gre bolj za priložnost za uskladitev različnih tolmačenj Rehnovega predloga. Po nekaterih virih naj bi do pravega premika prišlo šele po evropskih volitvah, 7. junija, na kar kaže tudi dejstvo, da se bo trio naslednjič predvidoma sestal šele po tem datumu.
Vzemi ali pusti ali ne?
Slovenija sicer pričakuje, da bo Rehn njena dopolnila, s katerimi želi zavarovati temeljne nacionalne interese, upošteval in pripravil nov, bolj uravnotežen predlog, ki bo bolj odražal slovenske interese. Hrvaška pa vztraja, da je bil prejšnji Rehnov predlog mišljen kot dokončni, torej predlog "vzemi ali pusti", in pravi, da slovenskih dopolnil ne bo sprejela.
Komisar Rehn je minuli teden po prejemu formalnega slovenskega odgovora poudaril, da je "ključno imeti v mislih, da je potrebno, da se obe državi dogovorita, Evropska komisija jima pri tem samo pomaga". Odgovor Slovenije pa je po njegovem mnenju v skladu s pozitivnim in konstruktivnim slovenskim pristopom glede pomoči Evropske komisije pri reševanju tega vprašanja.
Kako in kdaj se bodo pogovori med Hrvaško in Slovenijo ob pomoči Evropske komisije razpletli, je nemogoče napovedovati. Tako je nemogoče reči, ali bo Hrvaška pod češkim predsedstvom odprla ali zaprla sploh kakšno poglavje. Češko predsedstvo EU je sicer po že dveh preložitvah sedaj pogajalsko konferenco s Hrvaško napovedalo za 26. junij, vendar pa naj bi po nekaterih informacijah do rešitve prišlo šele ob švedskem prevzemu krmila EU.
KOMENTARJI (639)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.