Do konca leta je le še pet delovnih dni, a politika še ne odhaja na počitnice. Prav v izdihljajih leta bo vlada obravnavala in predstavila izhodišča za temeljito preoblikovanje davčne politike, z obdavčitvijo nepremičnin na čelu. "Vsi vemo, da takšnega davka - ne zgolj zadnjih 15 let, ampak nikoli - ni uspela vpeljati nobena vlada," je povedal finančni minister Klemen Boštjančič.
Minister po predstavitvi v prvem mesecu novega leta pričakuje burno javno debato, a za tem tudi zadosten konsenz za oblikovanje konkretnih zakonskih predlogov. "Je bilo veliko skepse do tega, ali si bomo sploh upali kaj predlagati. Jaz sem ves čas govoril: z izhodišči bomo šli ven. Si ne delam utvar, da en del javnosti, sicer ozek, ampak finačno medijsko močan, ne bo nasprotoval temu," je povedal.
Po prvih informacijah, ki krožijo v javnosti, naj davek na lastnike, ki v nepremičnini živijo, sploh ne bi vplival, bolj pa bi udaril tiste, ki imajo v lasti več stanovanj oziroma hiš.
Davča stopnja še ni znana, po informacijah Forbsa, pa naj bi si na finančnem ministrstvu za enodostni davek na drugo, tretjo in vse nadaljnje nepmreičnine obetali približno 400 milijonov, za 1,5 odstotni davek 700, za dvoodstotni davek pa približno milijardo evrov več prilivov v proračun.
Vprašanje pa je, če lahko takšni prilivi odtehtajo resno rezbremenitev plač, ki jo istočasno napoveduje valda, opozarjajo v opoziciji. "Tisti, ki si vzame minuto časa in zračuna kakšni bodo prihodki s tega davka, hitro vidi, da gre za neko PR potezo ministra za finance, da nekega resnega namena za samo razbremenitev dela ni," pravi Jernej Vrtovec.
Davka se veselijo predvsem v koalicijski Levici, prepričani so, da bo reforma ohladila razgret nepmreičninski trg. Da mora zakon poleg pravičnosti zasledovati tudi učinkovitost, pa opozarjajo socialni demokrati.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.