Natanko minuto čez polnoč je predsednik Danilo Türk prvič v zgodovini Slovenije predčasno razpustil državni zbor in za 4. december razpisal prve predčasne volitve. Državni zbor bo lahko odločal le še o nujnih zadevah. Med volilno kampanjo, torej od 4. novembra, pa praviloma ne bo zasedal.
V času razpusta bodo poslanci lahko zasedali le na izrednih sejah, njihov sklic pa bo moral potrditi kolegij predsednika DZ z večino, ki predstavlja dve tretjini poslancev. Izjema bodo zadeve, ki jih mora DZ obravnavati v ustavno oz. zakonsko določenih rokih, kot je denimo razpis zakonodajnega referenduma ali pa vnovično odločanje zaradi veta državnega sveta.
S podpisom akta je predsednik republike današnji dan določil tudi kot datum, ko začnejo teči roki za volilna opravila. Prva volilna opravila, kot sta vlaganje kandidatur in dajanje podpisov podpore, bo tako mogoče opraviti že danes, po odprtju upravnih enot. Skrajni rok za vložitev kandidatur pa je 9. november.
Vsi organizatorji volilne kampanje morajo do ponedeljka odpreti posebne transakcijske račune, s katerih bodo morali poravnati vse stroške kampanje. Podrobnejši rokovnik volilnih opravil bo sicer v ponedeljek pripravila Državna volilna komisija.
'Mandat je zaznamovalo pestro delo'
V tem mandatu je bilo opravljeno veliko dela, ki ni bilo vedno lahko, je ob koncu izredne seje DZ ocenil njegov predsednik Ljubo Germič. Kot je dejal, je bila ta seja verjetno zadnja pred volitvami in konstituiranjem novoizvoljenega DZ. Vsem se je zahvalil za sodelovanje, poslanke in poslance pa povabil k še zadnjemu skupinskemu fotografiranju.
"Iztekajoči se mandat je zaznamovalo pestro delo in veliko odločitev, v največji meri pa predvsem soočanje z globalno finančno-gospodarsko krizo ter iskanje izhodov iz nje. Zaznamovale pa so ga tudi 20. obletnice številnih dogodkov, ki so pomembno vplivali na razvoj in potek procesa osamosvajanja Slovenije ter razvoj slovenske parlamentarne demokracije in nam omogočili, da smo iz naroda prerasli v nacijo," je dejal Germič.
Dodal je, da je vodenje DZ za kratko obdobje prevzel od uspešnega predhodnika Pavla Gantarja, in to v izjemno živahnem obdobju, "zaznamovanim z nemirnim političnim vzdušjem in razburkanimi ter zaostrenimi gospodarskimi okoliščinami". Kljub temu se je, kot je dejal, ves čas trudil zaupano mu funkcijo opravljati vestno in odgovorno, po svojih najboljših močeh in kot prvi, med enakimi.
"Prepričan sem, da bi bilo moje delo brez vaše podpore in brez podpore sodelavk ter sodelavcev v državnem zboru bistveno težje," je še dodal Germič. Za sodelovanje in pomoč se je vsem zahvalil ter vsem zaželel vse dobro.
Gantar: Mandat kratek, a buren
Po oceni Pavla Gantarja, ki je parlament vodil do začetka septembra letos, pa je bil mandat sicer kratek, a zelo buren.
Gantar sicer ocenjuje, da se je v tem mandatu marsikaj zgodilo prvič. "Prvič je bil pravnomočno obsojen poslanec, prvič je bila opravljena preiskava v prostorih poslanske skupine, prvič so kamenjali parlament. Konec koncev je iz političnih razlogov prvič odstopil predsednik parlamenta," dodaja.
Delo DZ je bilo sicer po njegovi oceni močno zaznamovano z močnim bojem koalicije z eno od opozicijskih strank, SDS. "Žal ta stranka ni zmogla več kot to, da je natančno in dosledno sledila cilju in politiki 'tem slabše, kot je, tem boljše je za njih'," še sodi Gantar.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.