Državni zbor je na izredni seji razpravljal o predlogu SDS za vrnitev stopenj davka na dodano vrednost (DDV) na raven izpred krize. A predlog so poslanci zavrnili, kot je bilo že vnaprej tudi pričakovano.
SDS je predlagala vrnitev splošne stopnje DDV na 20 odstotkov in nižje stopnje DDV na 8,5 odstotka, kot je veljalo do leta 2013, ko ju je tedanja vlada pod vodstvom Alenke Bratušek zvišala na današnjih 22 oz. 9,5 odstotka. Ukrep je bil predviden le kot začasen, a je nato DZ leta 2015 na predlog vlade Mira Cerarja sklenil, da višje stopnje DDV postanejo trajne.
"DDV je namreč regresiven oz. nesocialen davek, ki najbolj prizadene tiste z najnižjimi prihodki, saj ga ti glede na svoje prihodke plačajo največ," je pojasnil Marko Pogačnik iz SDS. Z znižanjem DDV bi po njegovih besedah razbremenili državljane in spodbudili potrošnjo, kar bi ugodno vplivalo na gospodarsko rast ter konkurenčnost, v končni fazi pa tudi na prihodke državnega proračuna.
Poleg poslancev SDS so podporo predlogu izrazili le še v poslanskih skupinah NSi in SNS. Da je predlog zakona primeren za nadaljnjo obravnavo, je na koncu glasovalo 27 poslancev, proti jih je bilo 47.

Na drugi strani je vlada predlogu nasprotovala zaradi potreb po nadaljevanju javnofinančne konsolidacije. "Trenutni proračunski položaj Sloveniji ne daje možnosti znižanja stopenj DDV brez hkratnih ukrepov na prihodkovni in ali na odhodkovni strani," je pojasnila Saša Jazbec s finančnega ministrstva.
"Ali bodo ponudniki blaga in storitev ob znižanju davka na dodano vrednost res spustili cene," pa se je spraševal Igor Peček iz LMŠ. Z njim se strinja tudi Luka Mesec iz Levice, ki je dejal, da "po znižanju DDV z 22 na 20 odstotkov cena kave ob Ljubljanici najverjetneje ne bo padla z 1,60 evra na 1,57 evra." Nasprotno je Pogačnik navzoče prepričeval, da bi znižanje davka na dodano vrednost avtomatsko pomenilo znižanje cen naslednji dan.
Tretji predlog za znižanje stopenj DDV na predkrizno raven
V SDS so znižanje stopenj na predkrizno raven predlagali, ker Slovenija od leta 2014 zaznava gospodarsko rast in se povečujejo prilivi v proračun. Predlagali so tudi, da se uvedeta dve znižani stopnji DDV: prva bi znašala 8,5 odstotka, druga pa pet odstotkov.
To je že tretji predlog SDS za znižanje stopenj DDV na predkrizno raven. Oba prejšnja predloga je DZ zavrnil, podpore pa si verjetno ne more obetati niti tokratni, saj mu vlada nasprotuje. Kot opozarja, so učinki na znižanje drobnoprodajnih cen nepredvidljivi, ker se znižanje stopenj DDV velikokrat prelije v višje marže dobaviteljev in trgovcev.
Vlada je medtem pripravila svoj predlog novele zakona o DDV, katere cilj pa je prenos določb evropskih direktiv v slovensko zakonodajo. Spremembe se med drugim nanašajo na opravljanje storitev in prodajo blaga na daljavo, DZ pa jih želi potrditi po nujnem postopku na novembrski seji.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.