Če ste eden od tistih, ki jim osebni dokument ali potni list preteče letos, lahko vlogo za izdajo novega dokumenta vložite na kateri koli upravni enoti. A na ministrstvu svetujejo, da to storite vsaj deset dni pred dnevom potovanja. V nujnih primerih ali stiski, ko dokument potrebujete hitreje, lahko prosite za nujno (prioritetno) izdelavo dokumentov. V tem primeru bosta potni list in osebna izkaznica izdelana in odpremljena na pošto v enem delovnem dnevu. Za takšno izdelavo dokumenta nastanejo dodatni stroški, saj je ob vlogi treba plačati dvojno upravno takso, pojasnjujejo.

Posebno pozornost svetujejo staršem in jim priporočajo, da so pozorni na veljavnost listin otrok, saj te potečejo v krajšem času. Otrok namreč za prehod meje potrebuje svoj potni list oziroma osebno izkaznico, vlogo za izdajo dokumenta pa v njegovem imenu vloži njegov starš ali zakoniti zastopnik na kateri koli upravni enoti. Kot dodajajo na ministrstvu, morajo poleg vloge za izdajo novega dokumenta predložiti tudi star dokument, če ga je otrok imel, ki gre nato v uničenje, in fotografijo otroka v velikosti 3,5 X 4,5 cm oziroma ustrezno potrdilo fotografa o izdelani e-fotografiji.
"Otrok, ki je starejši od osem let in se praviloma že zna podpisati, mora biti zaradi preverjanja istovetnosti in zaradi podpisa navzoč ob vložitvi vloge. Ob izdaji potnega lista oziroma osebne izkaznice po dopolnjenem 12. letu starosti se otroku odvzame tudi dva prstna odtisa. Otroku do dopolnjenega 3. leta starosti se izdata potni list oziroma osebna izkaznica z veljavnostjo treh let, otroku od 3. do 18. leta starosti pa z veljavnostjo petih let," dodajajo.
Potni list in osebna izkaznica sta dragocena dokumenta, zato ju je treba skrbno hraniti in z njima skrbno ravnati
Če dokument izgubite ali vam ga ukradejo, ste to dolžni čim hitreje, najkasneje pa v osmih dneh (ali v osmih dneh po prihodu iz tujine), sporočiti na kateri koli upravni enoti. Sama prijava na policijski postaji ne zadošča, opozarjajo. Če tega ne storite, lahko to privede do zlorabe dokumenta in identitete, hkrati pa je to prekršek s predpisano globo od 125 do 400 evrov. Če ostanete brez potnega lista ali osebne izkaznice v tujini, to lahko naznanite na najbližjem diplomatsko-konzularnem predstavništvu Republike Slovenije. Za prihod domov vam bodo ob predložitvi dveh fotografij izdali potni list za vrnitev. Če ostanete brez potovalnega dokumenta v eni od sosednjih držav, vam bodo mejni organi prihod v Slovenijo dovolili, če vaše državljanstvo in istovetnost nista vprašljiva.
Sicer pa lahko z veljavno osebno izkaznico potujemo v Albanijo, Avstrijo, Andoro, Azore (sestavni del Portugalske), Belgijo, Bolgarijo, Bosno in Hercegovino, Ciper, Češko, Črno goro, Dansko, Estonijo, Finsko, Francijo, Gibraltar, Grčijo, Gruzijo, Hrvaško, Irsko, Islandijo, Italijo, Latvijo, Lihtenštajn, Litvo, Luksemburg, Madžarsko, Malto, Martinik (odvisno ozemlje Francije), Moldavijo, Monako, Nemčijo, Nizozemsko, Norveško, Poljsko, Portugalsko, Romunijo, Severno Makedonijo, San Marino, Slovaško, Srbijo, Španijo, Švedsko, Švico. Za obisk drugih držav pa je potreben veljaven potni list. Določene države zahtevajo, da je potni list ob vstopu na njihovo ozemlje veljaven vsaj še pol leta ali več. "Zato svetujemo, da se pred potovanjem pravočasno pozanimate o posebnih pogojih vstopa v države z vizumskim režimom na turističnih agencijah, spletnih straneh ali diplomatsko-konzularnih predstavništvih tujih držav," še pravijo na notranjem ministrstvu.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.