Svet Onkološkega inštituta Ljubljana v finančnem načrtu za leto 2013 predvideva 85,9 milijona evrov prihodkov in enake odhodke. Nekaj nad 84 milijonov evrov prihodkov bodo prinesle zdravstvene storitve, od tega naj bi 79,5 milijona evrov prispevala zdravstvena zavarovalnica. To je približno 1,2 milijona evrov manj od lanskoletne realizacije.
Pri odhodkih bodo največ, 39,9 milijona evrov, porabili za stroške materiala. Za stroške storitev bo šlo 12,1 milijona evrov, za stroške dela nekaj več kot 30 milijonov evrov, za bruto plače pa nekaj več kot 23 milijonov evrov.
Generalni direktor inštituta Janez Remškar je ob tem opozoril na težave, s katerimi se soočajo. Pojavnost raka v Sloveniji je po njegovih besedah v zadnjih petih letih narasla z 9000 na 13.000 lansko leto, takšnega števila bolnikov pa ne more obravnavati enako število zaposlenih, je dejal. "Ob tem moram poudariti, da se zatika tudi pri prenosu zdravljenja na druge institucije v okviru državnega programa obravnave rakavih bolnikov," je pojasnil. Glede povečanja števila bolnikov je povedal še, da se ponekod povečujejo čakalne dobe, na kar vplivajo tudi zahtevnejše terapije.
Remškar je kot drugo težavo označil večje nakupe opreme za inštitut. Velik del opreme je država prej kupovala iz proračunskih sredstev, je dejal. "To se seli v naša sredstva, ko so enkrat v hiši, amortizacija pa za ta sredstva ne sledi tej vrednosti," je povedal in izpostavil obsevalne naprave, ki stanejo do štiri milijone evrov. "Inštitut, ki ima priznane amortizacije 3,5 milijona evrov, ne more obnavljati te zahtevne opreme, ki jo je, reci in piši, samo na radioterapiji za 24 ali 25 milijonov evrov," je pojasnil po seji. Na seji pa je glede tega opozoril, da gre za rak rano inštituta in za razlog, da bolniki včasih ne dobijo ustrezne terapije ter razlog za povečevanje čakalnih dob.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.