Ob začetku novega šolskega leta v Unicefu Slovenija otroke in mladostnike opozarjajo na Unicefove varne točke, kamor se ti lahko zatečejo po pomoč v stiski. Podpornik projekta Boštjan Gorenc - Pižama je na novinarski konferenci otroke in mladostnike pozval, da naj o svojih težavah spregovorijo in jih naj ne držijo v sebi. Pižama je na novinarski konferenci na Policijski postaji Moste tudi poudaril, da lahko otroci po pomoč pridejo tudi v imenu svojega prijatelja. Povedal je še, da bi tudi sam v najstniških letih potreboval pomoč kot žrtev medvrstniškega nasilja.
Unicef Slovenije sicer že od leta 2003 po slovenskih občinah vzpostavlja varne točke. V Ljubljani so v vseh četrtnih skupnostih, kmalu pa bo v prestolnici zaživela 100. varna točka. Varne točke so zaživele že v 21 krajih po Sloveniji, kjer je več kot 300 varnih točk, med njimi prvi parlament na svetu, in skupaj več kot 800 srčnih ljudi po vsej Sloveniji, ki prostovoljno pomagajo otrokom. Zadnji mesti, kamor so se varne točke razširile, sta Idrija in Šentjur, za jesen pa v Unicefu Slovenije pripravljajo tudi odprtje mreže varnih točk v Kopru.
Varne točke so ob šolskih poteh, saj se po besedah izvršnega direktorja Unicefa Slovenije Tomaža Bergoča medvrstniško nasilje največkrat dogaja na poti v šolo. "Otroci se vanje najpogosteje zatečejo zaradi medvrstniškega nasilja, družinskih stisk, nadlegovanja, manjših poškodb, če potrebujejo pomoč pri domači nalogi, so pozabili ključe in ne morejo domov ali pa potrebujejo zgolj pozornost in prijazen pogovor. V preteklem šolskem letu smo zabeležili 41 obiskov otrok, ki so se znašli v resnejših težavah in je bilo potrebno posredovanje strokovnih služb, dejansko pa je število obiskov zaradi manjših težav še mnogo višje," pojasnjuje Bergoč.
Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) opozarja, da je lahko vrstniško nasilje pomemben vzrok za težave z duševnim zdravjem, posledica pa so lahko slabši učni uspeh, odsotnost od pouka, hkrati pa tudi pitje alkohola, kajenje tobaka in poseganje po prepovedanih substancah. IVZ zato opozarja, da je treba problem začeti reševati previdno, hkrati pa zaznava novo obliko elektronskega trpinčenja.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.