Vstopili smo še v zadnji teden letošnjega meteorološkega poletja, ki si ga bomo zapomnili po številnih ekstremih. Zelo vroča sta bila tako junij kot tudi julij, v avgustu pa smo beležili nekoliko znosnejše temperature. Kljub temu pa temperature tudi v tem mesecu za okoli dve stopinji presegajo dolgoletno povprečje, kar pomeni, da se bo letošnje poletje na lestvici najtoplejših marsikje v zahodni in osrednji Sloveniji zavihtelo na sam vrh in s tem prehitelo do zdaj najbolj vroče poletje iz leta 2003. Vročina je še posebej pritiskala na Goriškem, kjer je bilo rekordno tako število dni s temperaturo nad 30 kot tudi število dni s temperaturo nad 35 stopinj Celzija. Slednjih je bilo kar 17, poleti 2003 pa je bilo takih dni 16.

Zadnje mesece je ob povečanem izhlapevanju, ki ga s seboj prinašajo višje temperature, zaznamovalo tudi veliko pomanjkanje padavin. Kot vse kaže, v treh mesecih meteorološkega poletja v Ljubljani skupaj ne bo padlo niti 200 litrov dežja na kvadratni meter, kar se do zdaj ni zgodilo še nikoli v zgodovini meritev. Za primerjavo, v običajnem poletju pade okoli 400 litrov dežja na kvadratni meter, kar pomeni, da je suša letos zares izrazita.
Padavine, ki so se pojavljale v zadnjih dveh tednih, so sicer nekoliko omilile sušo v površinskem sloju tal, medtem ko vodostaji rek in potokov ostajajo nizki. Voda namreč ob krajevnih plohah in nevihtah zelo hitro odteče, kar pomeni, da bi razmere bistveno izboljšalo le večdnevno obdobje zmernega dežja, ki pa ga še ni na vidiku. Kljub temu lahko močni nalivi, ki bodo v prihodnjih dneh spremljali krajevne nevihte, na manjših območjih povzročajo tudi nevšečnosti in škodo, saj suha in zbita zemlja ne more vpiti večje količine dežja v kratkem času, zato veliko vode odteče površinsko, to pa nas lahko pripelje tudi do poplav.
Nevihte bodo lahko nastajale tudi ponoči
V prihodnjih dneh se bo nad nami zadrževala vlažna in nestabilna zračna masa, ki bo predvsem v dnevnem času povzročala nastanek krajevnih ploh in neviht. Posamezne nevihte se bodo lahko pojavljale tudi ponoči.
Že danes popoldne se bodo kratkotrajne krajevne plohe in nevihte iznad vzhodne Slovenije razširile nad večji del države. Ozračje bo še bolj nestabilno jutri, ko se bo lahko razvilo tudi kakšno lokalno neurje s točo. Povsem brez neviht ne bo šlo niti v nedeljo in v začetku prihodnjega tedna.
Danes in jutri bo še pihal šibak vzhodni veter, zato bo največ ploh in neviht nastalo nad vzpetinami vzhodne in severne Slovenije, ob koncu tedna, ko bo zapihal jugozahodnik, pa bo več nevihtnega dogajanja tudi na zahodu. Nevihte se lahko pojavijo po vsej Sloveniji, še najmanjša verjetnost za njihov nastanek bo ob morju.
Zaradi krajevnega značaja ploh in neviht bodo padavine tudi v prihodnjih dneh zelo neenakomerno razporejene. Pomikanje nevihtnih oblakov bo ob šibkih višinskih vetrovih razmeroma počasno, zato bo lahko na manjših območjih padla tudi večja količina dežja, prav tako so možni večji nanosi toče. Že nekaj kilometrov stran pa bo lahko padavin le za vzorec ali pa bo ostalo celo povsem suho.
Kljub zelo spremenljivemu vremenu bodo temperature poletne. Na Primorskem bodo še vedno presegale 30 stopinj Celzija in tudi drugje ne bomo veliko zaostajali. Ker pa bo v zraku veliko vlage, bo tudi soparno.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.