Vreme je tema, ki le malokoga ne zanima. Še največ pa se o dolgoročnih vremenskih napovedih govori pred poletjem, ko načrtujemo počitnice. Kakšno vreme nas čaka? Bo julij lepši od avgusta? Bo dovolj, če gremo v Istro? Mogoče pa raje kam dlje? Skratka, vprašanj je veliko, dolgoročnih vremenskih napovedi pa niti ne. Praviloma sezono napovedi začnejo ameriški vremenoslovci Accuweatherja. Njihove napovedi sicer ne veljajo za najbolj zanesljive in so že dvignile kar nekaj prahu.
So pa prve napovedi za poletje pripravili tudi slovenski strokovnjaki na Agenciji RS za okolje (Arso), in sicer na podlagi napovedi, ki jo pripravlja ECMWF (Evropski center za srednjeročno napoved), katerega članica je tudi Slovenija. Tudi oni ocenjujejo, da nas čaka nadpovprečno vroče poletje, kar pomeni tudi povečano možnost vročinskih valov.
Kaj torej lahko na Arsu predvidijo za poletne mesece?
Pa poglejmo najprej lansko leto: leta 2016 je bila majska napoved temperaturnih odstopanj za poletje nekoliko manj naklonjena poletni vročini (verjetnost od 60 do 70 odstotkov). Čeprav smo dejansko imeli nadpovprečno toplo poletje (5. do 9. najtoplejše v zadnjih 100 letih), pa izrazitejših vročinskih valov nismo beležili, navajajo na Arsu.
Predlansko leto pa je bila majska napoved za naše območje dokaj podobja letošnji, pravijo na Arsu. Pa poglejmo, kakšno je bilo poletje 2015: takrat smo v Ljubljani zabeležili 43 vročih dni (s temperaturo nad 30 stopinjami C). Več vročih dni je doslej prineslo le poletje 2003, in sicer kar 52. Verjetnost, da bo na našem območju letos poletje (mesec junij, julij, avgust) toplejše od dolgoletnega povprečja, najnovejše napovedi ocenjejo na 70 do 80 odstotkov. "Nasploh upoštevajoč te izračune kaže, da bo poletje najbolj vroče v južni polovici Evrope in v Sredozemlju, oziroma je na teh območjih pričakovano največje odstopanje temperatur od dolgoletnega povprečja," še navajajo na Arsu.
"Drugo je seveda vprašanje, kako informativna je taka sezonska napoved za povprečnega uporabnika, oziroma kako si z njo sploh lahko pomaga? Načeloma uporabnika zanima kakšno bo vreme tisti teden oziroma dva, ko bo na dopustu. Sezonska napoved namreč poda informacijo o povprečju treh mesecev, znotraj intervala pa so praviloma tudi toplejša in hladnejša obdobja. Žal relativno dovolj zanesljive podrobnejše napovedi ni možno pripraviti za več kot kakšen teden dni v naprej. So pa sezonske napovedi uporabne za velike gospodarske, energetske in kmetijske sisteme. Na podlagi sezonskih napovedi je možno predvideti porabo energije, porabo vode in podobno," pojasnjujejo na Arsu.
Podobne so ugotovitve Accuweatherja
Opozorili so, da bo južno in vzhodno Evropo to poletje zaznamovala vročina. Napovedujejo številne vročinske valove in temperature tudi nad 32 stopinjami Celzija. V to območje spada tudi Slovenija, zato se nam očitno obeta vroče poletje, ki bo s seboj prineslo tudi sušo. Še najhuje naj bi bilo na Balkanu in na Madžarskem ter v Romuniji.
Za razliko od vročega in suhega juga stare celine pa bodo tople sončne žarke pogrešali v Veliki Britaniji in na Irskem, medtem ko naj bi se poleti na območju od Francije do Poljske in Češke soočali s številnimi hudimi nevihtami in neurji, tudi posameznimi primeri tornadov, navaja Accuweather.
Daljša obdobja vročine, celo ekstremne, naj bi to poletje prizadela območja od Italije do Balkanskega polotoka. Največ vročinskih valov naj bi bilo julija in avgusta, prav tako bodo doživeli najmanj eno obdobje hude vročine, ki bo trajalo več kot teden dni skupaj, pripoveduje meteorolog Alan Reppert, ki opozarja tudi pred dolgotrajnejšo sušo. Ker je zmrzal to pomlad že močno načela pridelke, bo suša še posebej problematična v kmetijstvu. Meteorolog Tyler Roys pa opozarja, da bi lahko to območje prizadel tudi smog in slab zrak.
Kaj po osrednja Evropa? Tam bodo poletno vročino 'hladile' in prekinjale pogoste in intenzivne nevihte, opozarjajo vremenoslovci Accuweatherja. Za to območje napovedujejo celo neurja z orkanskim vetrom, točo in celo posamezne tornade. Najbolj rizična so območja, ki se raztegajo od juga Nemčije do zahoda Češke in Poljske. V tem pasu so naslednja večja mesta: München, Berlin, Praga in Wroclaw. Ker bodo obdobja intenzivnih nalivov pogosta, obstaja tudi nevarnost poplav. Bo pa nekoliko bolje v drugem delu poletja, ko bo teh intenzivnih padavin manj, zato je možno, da bosta tudi zahodna in osrednja Evropa doživeli nekaj intenzivnih vročinskih valov.
Vroče in pretežno suho poletje po napovedih Accuweatherja čaka Iberski polotok. Zato obstaja nevarnost gozdnih požarov, še posebej v drugem delu poletja.
Accuweather nepričakovana obdobja toplega vremena za letošnje poletje napoveduje tudi za Baltske države, a bodo ta obdobja kratka. Bodo pa vplivala na sošo v Ukrajini in posledično na količino pridelka. "Pričakujemo sušne razmere v pretežnem delu Ukrajine, kar bi lahko vplivalo na količino pridelka," v napovedi pravi Roys. Prav Ukrajina, Moldavija in Romunija so tiste države, kjer bi lahko bile posledice suše to poletje najhujše, sušna obdobja pa naj bi se nadaljevala še jeseni.
Kaj je Accuweather za Slovenijo napovedoval lani?
Na Accuweather so Slovenijo v napovedi za poletje maja lani uvrstili na stik dveh vremenskih vzorcev – obdobje pogostejših poletnih neviht ter suho in vroče vreme, ki bo zajelo zlasti države na balkanskem polotoku. Lansko poletje ekstremne vročine nismo doživeli (imeli smo nekaj kratkih obdobij, ko so temperature narasle tudi do 35 stopinj Celzija), smo imeli pa zelo spremenljivo in nestanovitno vreme s številnimi krajevnimi neurji in točo. Torej se ameriški eteorologi v svoji napovedi niti niso preveč zmotili.
Če se tudi letos ne motijo, potem se pripravite na vroče poletje, poskrbite, da bodo vaši pridelki na vrtu redno zaliti, pa naužijte se v svežih jutrih in večerih, ki jih imamo sedaj.
Konec tedna plohe in nevihte. Bolj suho in sončno šele v torek
Konec tedna nas čaka spremenljivo vreme, ki s seboj prinaša plohe in nevihte. V soboto bo padavin manj popoldan, v nedeljo pa bo teh največ ravno sredi dneva in popoldne. Še najmanj padavin bo na skrajnem vzhodu države. Bolj suho in sončno vreme bo od torka do četrtka.
Uvod v konec tedna in ledene možje, ki naj bi bili praviloma hladni, a se to zadnje čase bolj malokrat zgodi, se je v zahodnem in severnem delu države začel s kratkotrajnimi plohami in nevihtami, a bodo te čez dan zajele tudi druge dele države. Še najmanj padavin bo na vzhodu države. Danes bomo tako imeli spremenljivo do pretežno oblačno vreme. Zvečer bodo padavine prehodno ponehale. Pihal bo jugozahodnik, ob morju jugo. Najvišje dnevne temperature bodo od 17 do 22, v vzhodnih krajih do okoli 24 stopinj Celzija.
V vremenski napovedi Agencije RS za okolje je zapisano, da bo ponoči na zahodu spet začelo deževati, dež se bo širil v notranjost Slovenije in proti jutru oslabel. Najnižje jutranje temperature bodo od 9 do 14 stopinj Celzija.
Več o vremenu na vreme.24ur.com.
Tudi prihodnje dni nas čakajo plohe
Jutri bo spremenljivo, občasno pretežno oblačno s krajevnimi padavinami, deloma plohami in posameznimi nevihtami. Več sončnih obdobij in manj padavin bo popoldne. Ponekod bo pihal jugozahodnik, ki se bo na severovzhodu dopoldne prehodno obrnil v severozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 25 stopinj Celzija.
V nedeljo bo spremenljivo oblačno, zjutraj bo ponekod možna kratkotrajna megla. Predvsem sredi dneva in popoldne bodo krajevne plohe in nevihte. Tudi v ponedeljek bo še spremenljivo vreme z občasnimi krajevnimi padavinami.
Od torka do četrtka bo prevladovalo sončno vreme
Sredi prihodnjega tedna bo iznad severovzhodne Evrope nad Alpe segalo območje visokega zračnega tlaka, ki pa bo predvidoma v četrtek pričelo slabeti. Razvoj vremena v petek in soboto je zato še dokaj negotov.
Če bo v ponedeljek, ko goduje 'poscana' Zofka, še pretežno oblačno z občasnimi krajevnimi padavinami, pa bo od torka do četrtka prevladovalo sončno vreme, verjetnost za krajevne padavine bo razmeroma majhna. Povečala naj bi se znova ob koncu tedna. Temperature bodo letnemu času primerne, še navajajo na Arsu.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.