Kandidat za pravosodnega ministra Marjan Dikaučič je v uvodni predstavitvi pred odborom DZ izpostavil, da si bo kot minister posebej zavzemal za avtonomijo pravosodja. Poudaril je, da bo njegovo delo v primeru imenovanja usmerjeno predvsem v posamezne zakonske spremembe in projekte, pri čemer si želi v delo vnesti svežino in neobremenjenost. Ocenjuje, da je za delo kljub nekaterim kritikam tudi dovolj usposobljen: "Imam dovolj izkušenj, da poznam delovanje sistema, predvsem pa težave pravosodja iz prakse, z vidika manjših akterjev."
Ob navajanju prioritet dela je izrazil zavedanje, da bo njegov mandat trajal največ eno leto, pri tem pa da bo program dela v največji meri narekovalo predsedovanje Slovenije Svetu EU. Sam ocenjuje, da so predstavljene prioritete slovenskega predsedovanja na področju pravosodja zastavljene ambiciozno in realistično. Dodatno namerava poudarek dati zaščiti človekovih pravic in etični uporabi umetne inteligence ter osveščanju o pomembnosti preprečevanja sovražnega govora, predvsem na spletu.
Kot pomembno za domače razmere je poudaril zagotavljanje primernih materialnih in drugih pogojev za delo vseh v pravosodju. Pri tem je napovedal, da se namerava zavzeti za pospešitev postopkov za izgradnjo nove sodne palače, nadaljevati gradnjo novih zaporov na Igu in v Dobrunjah ter nadaljevati s posodabljanjem informacijskih sistemov pravosodnih organov. Prioritetno namerava nadaljevati tudi z opremljanjem sodišč z audio in video sistemi.
Posebno pozornost namerava nameniti obvladovanju pripada zadev na upravnem sodišču, predolgemu trajanju postopkov s področja pranja denarja in gospodarskega kriminala ter izboljšanju kazenskega pregona. Pri slednjem se zavzema, da se to vprašanje rešuje v okviru celotne verige - od policije, tožilstva do sodstva. Glede kadrovske problematike na sodiščih se je zavzel, da se število sodnikov in sodnega osebja uravnoteži. To pomeni, da se naj število sodnikov zmanjša, število sodnega osebja pa poveča, je dejal. Kot pomembno je izpostavil, da nadaljujejo z izpolnjevanjem zavez iz koalicijske pogodbe.
Vlogo ministra za pravosodje Dikaučič sicer razume predvsem kot vlogo arbitra, ki mora iskati ravnotežje med predlogi in interesi, tako med samimi pravosodnimi organi kot pravosodnim sistemom in drugimi sistemi, zato namerava z vsemi omenjenimi imeti aktiven dialog. Posebej je pohvalil delo prejšnje pravosodne ministrice Lilijane Kozlovič in rekordno višino proračuna ministrstva za prihodnji dve leti. To ministrstvu daje priložnost, da nadaljuje s prepotrebnimi naložbami, je dejal.
Zapletov z imenovanjem delegiranih tožilcev pa ne komentira. Spomnil je, da so bila zaradi neimenovanja dveh delegiranih evropskih tožilcev napovedana pravna sredstva tako Državnotožilskega sveta kot obeh neimenovanih kandidatov, zato se do konca postopkov o tej zadevi na sodišču ne more izrekati. "Kot pravosodni minister ne smem z enim samim stavkom vplivati ali že samo dajati vtisa vplivanja na potek napovedanega sodnega postopka," je dejal. To je po njegovih besedah še posebej pomembno, ker v tem času kot minister nima aktivne vloge.
Predstavitev Dikaučiča po oceni koalicije celovita, iz opozicijskih vrst dvomi o njegovih kompetencah
Opozicijski članice in člani odbora za pravosodje so bili do Dikaučičeve predstavitve kritični, češ da ni šlo za predstavitev kandidata v klasičnem smislu, pač pa bolj za predstavitev dela ministrstva nasploh. Kot se je izrazila vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper, je v dobri uri predstavitve "dobila samo odgovor, da dobro bere".
Tudi poslanec LMŠ Jani Möderndorfer je izrazil nezadovoljstvo nad predstavitvijo, pa tudi nad tem, da je predsednik vlade Janez Janša predlog Dikaučičeve kandidature obrazložil v vsega treh vrsticah. "Razen tega, da je gospod pravnik, ne vemo ničesar," je dejal. Obenem je poslanec LMŠ izrazil dvom o zakonitosti delovanja nekaterih podjetij, s katerimi je Dikaučič v preteklosti sodeloval.
O kompetencah kandidata je podvomil tudi poslanec Levice Željko Cigler. Posebej ga je tudi zanimalo, ali bo v primeru evropskih delegiranih tožilcev zastopal stališče ministrstva ali predsednika vlade.
Dejan Kaloh iz SDS je na drugi strani opomnil da se "nihče ni rodil minister". Njegovo predstavitev je ocenil kot izčrpno in verodostojno, izhodišča pa jasna. Da ne izhaja iz kakršnih koli pravniških ali drugih omrežij, je po oceni Kaloha prednost, saj bo tako lahko pri svojem delu neodvisen.
Kalohov poslanski kolega Franc Breznik se je strinjal, da prav kandidatova nevezanost na "strice, ki bi vas tiščali naprej", njegova prednost. Med pozitivnimi vsebinami iz predstavitve je izpostavil področje digitalizacije, ki bo tudi ena od tem slovenskega predsedovanja Svetu EU.
Mateja Udovč iz SMC, kvoti katere pripada Dikaučič, je predstavitev ocenila kot dobro, kandidata pa pozvala, naj se ne ozira na kritike opozicijskih poslancev, saj da bodo ti vedno našli nekaj, s čimer ne bodo zadovoljni.
Da je bila njegova predstavitev ustrezna, je na koncu ocenilo sedem članov odbora, proti jih je bilo šest.
'Zavedam se, da prihajam v zelo napetem političnem času'
Dikaučič je sicer pred tem stopil tudi pred novinarje in se uvodoma zahvalil predsedniku SMC Zdravku Počivalšku, da ga je povabil na pogovor, nato pa ga izbral, predlagal in mu podelil zaupanje za vodenje tako pomembne funkcije. "Zavedam se, da je do konca mandata ostala le še zadnja četrtina, torej slabo leto, in da prihajam v zelo napetem političnem času. Vendarle mislim, da bo moje delovanje v tem letu, če bom imenovan za ministra, posvečeno predvsem predsedovanju Sveta EU, ki ga bomo začeli s 1. julijem, kakor tudi zaključku že utečenih in predvidenih zakonskih rešitev, ki so del koalicijske pogodbe. Prednost vidim v tem, da prihajam v nek urejen sistem, za kar gre predvsem zahvala ministrici Lilijani Kozlovič, saj je ta nekako povečala veljavo v pravosodje, tako, kar se tiče proračunskih sredstev kot tudi kadrovske okrepitve tega sistema," je dejal.
Če bo imenovan za ministra, bo nadaljeval z zakonskimi rešitvami ter sodeloval tudi pri drugih projektih na ministrstvu, v katere verjame, da bo vnesel nekaj svežine in neobremenjenega pristopa, je še dodal. "Kar se tiče podrobnosti glede mojega delovanja in predstavitve, bom to predstavil na zaslišanju pred odborom za pravosodje."
Vodja poslanske skupine SMC Gregor Perič pa je povedal, da Dikaučič izhaja iz prakse. "V SMC vidimo njegovo primerjalno prednost prav v tem, da ni obremenjen, ne sodi v nobena pravniška ali kakršnakoli druga omrežja in lahko na ta način veliko lažje, z veliko manj pritiski ali kakršnimikoli nahrbtniki izvaja svoje delo kot minister za pravosodje." Opomnil je, da gre za pomembno področje, ki je z vidika delovanja države ključno.
Ko so v SMC iskali kandidate in ko so se na koncu odločili za Dikaučiča, so izpostavili dejstvo, da je treba urediti stečajno zakonodajo, je še dejal Perič. V stranki so po njegovih besedah večkrat izpostavili, da so politični partner gospodarstva in na tem področju vidijo velike možnosti za izboljšave, saj se na ta način ščitijo delovna mesta.
"V gospodu Dikaučiču vidimo kandidata, ki bo s svojo svežino in neobremenjenostjo lahko izpeljal še tiste projekte, ki so v zadnji četrtini tega mandata ostali nerealizirani. Moram izpostaviti, da je bilo tudi v času njegove predhodnice magistre Kozlovič narejenega zelo veliko, izpolnjenih je bilo zelo veliko zavez, ki smo jih zapisali v pogodbi, tako da verjamemo, da bo kandidat, če bo potrjen, uspešno realiziral še vse tisto, kar je ostalo, in tako zaokrožil svoje delo. Kot je sam povedal, prihaja na neko pozicijo, ki je urejena, na voljo je že neka ekipa, ki je zverzirana, v zadnjem obdobju se je zagotovilo tudi veliko materialnih sredstev in kadrovske podpore, da lahko vsi mehanizmi znotraj pravosodnega sistema kar se da optimalno delujejo."
Dikaučič je odhitel na predstavitev in ni bil na voljo za novinarska vprašanja, je pa nanje odgovarjal Perič. O tem, kaj bo s postopkom imenovanja evropskih tožilcev, ki je bil razveljavljen, je dejal, da so se okoliščine pravno gledano v zadnjih tednih nekoliko spremenile. "Gre za pomembno pravno vprašanje, način, kako bo kandidat iskal rešitve v tej smeri, pa bo zelo natančno predstavil sam. Jaz sem z njegovimi pogledi seznanjen, bi pa želel, da jih kandidat sam predstavi in utemelji, ker mislim, da bo tako izpadlo veliko bolj verodostojno in strokovno."
Kakšen je postopek?
Kandidat za ministra se v skladu s poslovnikom DZ najprej tri dni in najkasneje sedem dni po vložitvi predloga kandidature predstavi pristojnemu delovnemu telesu in odgovarja na vprašanja njegovih članov. Predsednik odbora nato najkasneje v 48 urah po predstavitvi predsednikoma DZ in vlade pošlje mnenje odbora o predstavitvi kandidata.
Spomnimo. Ministrica iz vrst SMC Lilijana Kozlovič je odstopila minuli četrtek, potem ko je vlada sprejela sklep o neseznanitvi z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev. Premier Janez Janša je takoj po odstopu ministrice prvaka SMC Zdravka Počivalška zaprosil, naj v zakonskem roku oziroma čim prej predlaga novo ime za prevzem vodenja pravosodnega ministrstva.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.